Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vypadalo deset let fotbalové reprezentace

18 2003
Stříbrné medaile z Eura, pohana od fotbalových trpaslíků. Obojí zažil český reprezentační tým, který je pohromadě už deset let a odehrál v nich přes stovku zápasů. Jak vypadalo zmíněné desetiletí české fotbalové reprezentace?

Budování týmu - rok 1994 (8 zápasů - 4 výhry, 3 remízy, 1 prohra)
Z federálních trosek staví trenér Uhrin nový tým. Vybavíte si první sestavu při přáteláku v Turecku? Tak tedy: Stejskal - Kadlec - Suchopárek, Novotný - Poborský, Látal, Frýdek, Němeček, Němec - Kuka, Siegl.

Postup na Euro - rok 1995 (10 - 7, 2, 1)
Na jaře hanebná prohra v Lucembursku. "Na Euro pojedeme," slibuje útočník Kuka téměř nemožné. Na pomoc přichází i stařec Drulák a jeho góly opravdu znamenají postup.

Stříbrní hoši - rok 1996 (16 - 8, 5, 3)
Nejslavnější éra. Poprvé v české historii se plní Staroměstské náměstí kvůli sportovní euforii - lidé drží palce při finále s Německem. Tým je poražen v prodloužení.

Doba střízlivění - rok 1997 (14 8, 1, 5)
Novodobí hrdinové poznávají, jak bolí pád z nebes. Za pokaženou kvalifikací o mistrovství světa mnozí vidí "hrobaře" Kuku, selhal v gólových situacích. Vrcholí generační střet mezi hráči a zádumčivým trenérem Uhrinem, který končí.

Nastupuje Chovanec - rok 1998 (10 - 7, 2, 1)
Rozháraný tým zklidňuje nový kouč Chovanec. Vrací se Berger, jenž předtím odmítal hrát.

Rekordní série - rok 1999 (11 - 9, 1, 1)
V evropské kvalifikaci to nikdo nikdy nedokázal, až český tým - 10 zápasů = 10 vítězství. Nadšení je o to větší, že byl objeven i kanonýr. Je jím obr Koller.

Divný čas - rok 2000 (12 - 6, 1, 5)
První vyřazený z Eura? Česko. Přesto se o výsledku nemluví hanlivě. Na obranu se vytahuje těžká skupina a přísná penalta od italského rozhodčího Colliny. Cosi zkaženého uvnitř týmu přesto existuje - 11 hráčů se podivně omluví z přáteláku se Slovinskem. Také remíza 0:0 na Maltě a vyloučení Řepky to dokládá.

Úplný rozklad - rok 2001 (12 - 5, 3, 4)
Doba temna, jinak nelze o tomto období hovořit. Reprezentace znovu propadá v bojích o mistrovství světa. Přitom ve skupině vypadali nebezpečně jen Dánové. Senzační prohra na Islandu, opakované zkraty Řepky, příliš vznětlivý kapitán Nedvěd, zpackaná baráž s Belgií...

Hledání síly - rok 2002 (10 - 7, 3, 0)
Nástup nového kouče Brücknera nevypadá snadně. Veřejnost mu plně nevěří, hrát už nechtějí Řepka ani Berger. Staronový kapitán Nedvěd přijíždí na první sraz pozdě, protože si zapomněl pas. Přesto jsou vidět pozitivní kroky. Herní styl se mění na útočnější projev, zdravého ducha přinášejí mladí hráči.

Opět na vrcholu - rok 2003 (9 - 8, 1, 0)
I potřetí se postupuje na Euro. Kredit týmu je znovu vysoký, dva kalendářní roky neprohrál.

Autor:


Témata: Baráž
Najdete na iDNES.czmobilní verze