Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vidí Táborský zápas s Maltou? Hlavně společenská záležitost, říká

Na jabloneckém trávníku by se měl v utkání Česka s Maltou představit dvaadvacetiletý stoper Jan Šimůnek | foto: Profimedia.cz

27 2009
Přátelské mezistátní utkání s Maltou, které čeští fotbalisté sehrají příští pátek v Jablonci, je podle bývalého reprezentanta Vladimíra Táborského především společenskou událostí. "A tomu samozřejmě odpovídá nominace," poznamenává.

"Žádný jiný význam než společenský tohle utkání nemá. A pochopitelně, že nominace je tomu podřízená," pokračuje internacionál.

"V situaci, do které se naše reprezentace dostala, by možná bylo nejlepší tenhle zápas zrušit, ale chápu, že tím bychom v očích fotbalové Evropy ztratili kredit seriózní fotbalové země."

Nominace na červnový přípravný zápas Táborského nepřekvapila.

"Nebo si snad někdo myslí, že kdyby s Maltou v tomto termínu hrála přípravu třeba Anglie, tak že by trenér Capello nominoval Ferdinanda, Terryho, Lamparda, Gerrarda, Rooneyho a další hvězdy?" pokládá Táborský řečnickou otázku.

Bývalý reprezentant souhlasí s trenérem Strakou, že zkušené a prověřené hráče nepotřebují žádný herní test, a že jim po těžké sezoně pomůže spíš odpočinek a klid na vyléčení nejrůznějších šrámů.

"Otázkou ale je, do jaké míry naše nováčky prověří právě Malta," ptá se Táborský. "Samozřejmě je dobře, když dostanou příležitost například nováček Šimůnek a po letech zase Hübschman. Ale jak třeba tyhle dva otestují fotbalisté Malty, když Šimůnka týden co týden prověřuje bundesliga a Hübschman na jaře znamenitě obstál především v Poháru UEFA?"

Táborský je přesvědčený, že v duelu s Maltou, který se hraje v Jablonci, by uspělo i místní třetiligové béčko.

"Proto se o prověrce nedá mluvit v žádném případě, což se týká všech našich nominovaných fotbalistů. Ale když už se na termínové listině Malta objevila, odehrát se to musí. Jak říkám, jde hlavně o společenskou záležitost, takže hlavně aby v Jablonci příští pátek nepršelo a všichni si to užili. A nakonec, pro ty nováčky i zápas Maltou jistým povzbuzením pro další kariéru přece jen je."

Na závěr Táborský připomíná, proč právě o sportovně bezvýznamném utkání se tak sáhodlouze debatuje.

"Zápas s Maltou je tak nevídaně medializovaní jenom kvůli tomu, co se odehrávalo po prohrané dubnové  kvalifikaci se Slovenskem. Odvolání trenéra Rady, potrestaná šestice hráčů, zvláštní okolnosti kolem volby nového kouče, to všechno dalo přípravě s Maltou obrovský mediální náboj," říká Táborský.

Podle něj by se přitom nominace moc nelišila, ani kdyby ji dělal Rada.

"Opory, k nimž se z potrestané šestice dají zařadit Baroš s Ujfalušim, by měly volno tak jako tak. Možná jen nováčků by bylo o něco míň, ale v podstatě by to vyšlo nastejno a byl by klid," uzavírá Táborský.Najdete na iDNES.czmobilní verze