Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak udržet šanci na MS? Třikrát zvítězit, postup ale ovlivní i další zápasy

Český útočník Milan Baroš musel zvládnout i takový souboj s brankářem Jánem Muchou. I díky jeho trefě mají Češi stále šanci. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

7 2009
Rébus pro matematiky připomíná koncovka evropské kvalifikace mistrovství světa. V rovnici o mnoha neznámých nejde Čechům jen o jejich vlastní výsledky. Řešení jejich rovnice ovlivní i všechny další zápasy ve skupině a dokonce i duely ve všech osmi zbývajících skupinách.

Vždyť do baráže pronikne jen osm nejlepších z devíti týmů, které v evropských skupinách skončí na druhých místech.

Rozhodovat může nejen každý bod, ale doslova každý gól.

Situace však není pro Čechy beznadějná. Naopak.

3. skupina
Mužstvo Z V R P S B
1. Slovensko 7 5 1 1 19:8 16
2. Severní Irsko 8 4 2 2 13:7 14
3. Polsko 7 3 2 2 19:8 11
4. Slovinsko 7 3 2 2 10:4 11
5. Česko 7 2 3 2 8:6 9
6. San Marino 8 0 0 8 1:37 0

Co Česku dává naději

Počítejte s námi: Do konce 3. skupiny zbývá sehrát osm střetnutí. Dvě z nich přitom mají předpokládaného vítěze: Česko – San Marino a San Marino – Slovinsko. V nich půjde především o celkové skóre, protože to je podle nových pravidel FIFA nadřazeno bilanci ze vzájemných zápasů.

S kým hrají

kandidáti postupu

Slovensko:
9. 9. v Severním Irsku
10. 10. doma se Slovinci
14. 10. v Polsku.

Severní Irsko:
9. 9. doma se Slovenskem
14. 10. v Česku.

Slovinsko:
9. 9. doma s Polskem
10. 10. na Slovensku
14. 10. v San Marinu.

Polsko:
9. 9. ve Slovinsku
10. 10. v Česku
14. 10. doma se Slováky

Česko:
9. 9. doma se S. Marinem
10. 10. doma s Polskem, 14. 10. doma se S.Irskem.

Kompletí los ZDE

Ve zbylých šesti střetnutích 3. skupiny se však může stát cokoli. Ani Slováci nemají postup z první příčky jistý, k definitivě stále potřebují minimálně 4 body. Stejně tak existuje teoretická, byť nepříliš pravděpodobná možnost, že Češi skupinu přece jen vyhrají.

Ale zaměřme se na souboj o druhou příčku: Češi musí vyhrát zbylé tři zápasy, to je základní podmínka. Teoreticky sice mohou skončit druzí, i kdyby jednou remizovali, jenže v tom případě by se nejspíš nevměstnali mezi 8 nejlepších týmů na druhých místech.

Pět adeptů postupu

Na postup ze 3. skupiny stále kandiduje pět týmů. Češi se při třech výhrách vlastními silami dostanou před hráče Severního Irska i Poláky. Ti by v takovém případě mohli mít maximálně 17 bodů, zatímco Češi 18.

Při předpokládaném vítězství Slovenska ve skupině tedy hrozí největší nebezpečí od Slovinska. To nastoupí ještě doma proti Polsku, na Slovensku a v San Marinu. Celkově může mít 20 bodů.

Slovinci podle očekávání mají vyhrát v San Marinu. Jak se tedy Češi dostanou před ně?

Buď když Slovinci prohrají s Polskem či na Slovensku, případně pokud tam dvakrát remizují.

Nebo pokud Slovinci ztratí v těchto dvou zápasech 2 body, ale nenasbírají lepší skóre než Češi. Zatím ho mají o 4 góly lepší, navíc oba týmy ještě hrají se San Marinem. O to důležitější bude, aby Češi nastříleli ve středu outsiderovi co nejvíc gólů.

Ale nejde pouze o 3. skupinu. Zároveň musí národní tým doufat, že uspěje i v porovnání s dalšími celky na druhých příčkách. Vzhledem k tomu, že jednu skupinu (devátou) hraje pět týmů, zatímco ostatní skupiny šest, nezapočítávají se do minitabulky týmů na 2. místech zápasy s posledními celky v 1. až 8. skupině. Je pravděpodobné, že týmy ve 4., 6. a 7. skupině (momentálně Rusko, Chorvatsko, Francie) budou lepší než Češi. Klíčové tedy bude porovnání se zbývajícími skupinami. Zatím jsou na tom Češi nejhůř, ale tři výhry snad vše změní.

Jistoty teď existují v evropské kvalifikaci jen dvě.

1. Letenky do Afriky si nyní mohou kupovat jedině Nizozemci.

2. Jasno o pořadí ve skupinách budeme mít až 14. října.

10 otázek o šancích

aneb jak do Afriky

Česko: základní sestava před zápasem na Slovensku1. Jak Češi vyhrají skupinu?
Přetěžko. Potřebují souhru příliš mnoha okolností. Předně: tři výhry. Ale zároveň i splnění dvou dalších podmínek. Zaprvé: Slovensko nezíská už ze tří zápasů v Severním Irsku, se Slovinskem a v Polsku více než 2 body a bude mít horší skóre (které má nyní o 9 gólů lepší). A zadruhé: Slovinci sice porazí San Marino, ale remizují s Polskem nebo na Slovensku a zároveň budou mít horší skóre než Češi (přitom momentálně ho mají o 4 góly lepší). Čechy by k přímému postupu na šampionát posunula například tato kombinace výsledků: Česko – San Marino 8:0, Severní Irsko – Slovensko 1:0, Slovinsko – Polsko 1:0, Česko – Polsko 1:0, Slovensko – Slovinsko 0:0, Česko – Severní Irsko 1:0, Polsko – Slovensko 0:0, San Marino – Slovinsko 0:5.
 

Slovensko - Česko: hostující Tomáš Sivok v hlavičkovém souboji mezi Filipem Hološkem (vlevo) a Peterem Pekárikem2. Jak Češi skončí druzí?
Možností je několik. Ta základní zní: vyhrát tři zápasy a spoléhat, že Slovinci ztratí. Protože před Severní Irsko i Polsko se Češi dostanou vlastními silami, jestliže je doma porazí. Potom totiž Severní Irové a Poláci nebudou mít víc než 17 bodů, zatímco Češi 18. Nejdůležitější tedy bude porovnání se Slovinci, kteří mohou získat celkově až 20 bodů.
 

Česko - Slovinsko: Jan Rajnoch ve skluzu3. Kdy bude rozhodovat o 2. místě skóre?
Pokud Slovensko vyhraje skupinu, Češi vyhrají své zbylé zápasy a Slovinci ztratí 2 body (buď s Polskem, nebo na Slovensku). Slovinsko však drží dva trumfy v rukou: momentálně má o 4 góly lepší skóre a navíc poslední zápas ve skupině hraje v San Marinu.
 

Polsko - Severní Irsko: domácí Michal Žewlakov (vpravo) v souboji s Kylem Laffertym 4. Mohou být Češi druzí při jedné remíze?
Ano. Například tehdy, pokud Slovensko porazí Iry, Češi s nimi budou jen remizovat, Poláci neporazí Slovensko, Slovinci nevyhrají na Slovensku a budou jen remizovat s Polskem. Potom by pořadí skupiny mohlo vypadat takto: 1. Slovensko 23, 2. Česko 16, 3. Slovinsko 16, 4. Severní Irsko 15, 5. Polsko 13, 6. San Marino 0.
 

Francie - Rumunsko: Yoann Gourcuff (vlevo)  v souboji s Vasilem Mafteiem5. Kdo půjde z druhých míst do baráže?
Osm nejlepších z devíti celků na druhých místech. Přičemž zápasy se 6. týmy ve skupinách se nezapočítávají. Momentálně je tabulka celků na 2. místech následující (započteny jsou pouze body ze zápasů s týmy na 1. až 5. místě, v závorce počet zbývajících střetnutí s těmito týmy): 1. Rusko 12 (3), 2. Chorvatsko 11 (2), 3. Francie 11 (2), 4. Řecko 10 (2), 5. Irsko 10 (2), 6. Skotsko 10 (1), 7. Bosna a Hercegovina 9 (3), 8. Severní Irsko 8 (2), 9. Maďarsko 7 (3).
 

Rusko - Ázerbájdžán.6. Jak být mezi 8 nejlepšími na 2. místě?
Zatím mají čeští fotbalisté jen 6 bodů, pokud odečtou vítězství v San Marinu. Celkem jich mohou ze zápasů proti celkům na 1. až 5. místě nasbírat 12. Není příliš pravděpodobné, že předstihnou celky z druhých míst ve 4. skupině (momentálně Rusko), 6. skupině (Chorvatsko) a 7. skupině (Francie). Ostře sledované budou z jejich pohledu zbývající čtyři skupiny.
 

Skotsko - Makedonie: James McFadden (vpravo) a Filip Despotovski7. Jaký výsledek zaručí Česku baráž?
Pokud už neztratí ani bod a skončí ve své skupině druhé, pak by mu baráž zaručil třeba i jediný další výsledek: kdyby Skotové ve středu doma neporazili Nizozemsko. Potom by bylo jisté, že druhý tým z 9. skupiny nezíská víc bodů než Češi.
 

Řecko - Dánsko: Tziolis (vlevo) a Poulsen8. S kým ještě hrají "soupeři" z 2. míst?
Maďarsko v 1. skupině dvakrát s Portugalskem a v Dánsku. Řecko ve 2. skupině na půdě posledního Moldavska, doma pak s Lotyšskem a Lucemburskem. Bosna v 5. skupině s Tureckem, v Estonsku a se Španělskem. Irsko v 8. skupině doma s Itálií a Černou Horou. Skotsko v 9. skupině doma s Nizozemskem.
 

Nizozemsko: radost z gólu9. Kdo už má jistý postup do Afriky?
V Evropě zatím jen Nizozemsko. Z dalších kontinentů Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, KLDR, Brazílie + Jižní Afrika coby pořadatel a také Ghana.
  
   
 

Španělsko: hostující Xabi Alonso (vlevo) a Santi Cazorla se radují z gólu10. Kdo má z Evropy do Afriky nejblíže?
Kromě Nizozemců to jsou Španělé v 5. skupině. Vedou ji o 6 bodů, navíc jim nahrává los: v posledních třech kolech hrají doma s Belgií i Estonskem a v Arménii.

Autor:


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze