Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si trenér Brückner vybírá asistenta

13 2006
Praha - Kdo bude prvním asistentem Karla Brücknera u fotbalového národního mužstva? Impulzivní kouč Kotrba? Nebo bývalý reprezentační záložník Bílek? Anebo ještě někdo jiný? Jisté je, že tradiční Brücknerův asistent Miroslav Beránek končí, rád by trénoval klub, a byl tedy v každodenním kontaktu s hráči.

Ve středu to Beránek potvrdil ČTK: „Po osmi letech v reprezentačních službách cítím, že je čas na změnu.“

Nevydařené mistrovství světa, na kterém Česko vypadlo po základní skupině, nevyvolalo u národního mužstva velké zemětřesení. Zatím skončili jen dva muži: konec ohlásil veterán Poborský a včera také asistent Beránek. Z realizačního týmu už nejspíš nevypadne nikdo, z hráčů se čeká především na vůdce Nedvěda, který se má vyjádřit po dovolené.

Lavička odmítl. Co další?
Všichni další zůstávají, hlavní kouč Brückner už prodloužil smlouvu o dva roky do příštího mistrovství Evropy. Nového nejbližšího spolupracovníka by chtěl oznámit do 10. srpna. Kdo to bude?

Trenér libereckých mistrů Vítězslav Lavička oficiální nabídku odmítl. „Upřímně si toho vážím, ale nechtěl bych sedět na dvou židlích,“ reagoval.

Ostatní jména zatím jen kolují: Ščasný, Mareček, Rada, Kotrba, Bílek. Měl by to být muž z ligy, to je předem dané. Ale kdo?
Všichni říkají to samé: „Mě zatím nikdo nekontaktoval, takže je zbytečné se o tom bavit.“

Brückner přemítá o samotě. Jeho asistent by měl patřit v reprezentaci mezi klíčové muže. Odborník, pravá ruka hlavního kouče a zároveň jeho oponent, což v posledních čtyřech letech chybělo.

„Každý v našem oboru je trošku ješitný, máme nejvyšší cíle. Je sice příjemné, že se o mně mluví jako o asistentovi, ale ještě příjemnější by bylo, kdybych mohl být kandidát na hlavního kouče,“ říkal s úsměvem mostecký trenér Zdeněk Ščasný: „Ale to je samozřejmě nereálně, když pan Brückner zůstává.“

Nejblíž asi stojí Bílek
Logicky vypadá volba s Vlastislavem Marečkem, který dělá asistenta také u reprezentace do 21 let. Jenže šéfové Teplic, které zároveň vede, nechtějí o angažmá u seniorské reprezentace ani slyšet.

Zdá se tedy, že nejblíž asistentskému místu stojí Michal Bílek, nejmladší z mužů ve výběru, bývalý skvělý záložník, dnes trenér Plzně. „Taky mi to vychází na něj. Měl by to být člověk, který po Brücknerovi jednou reprezentaci převezme,“ tvrdí Jiří Kotrba, další z možného okruhu.

Kterého asistenta si k sobě Brückner vybere?

Zděněk Ščasný (Most)
„Pokud nabídka přijde, vážně bych ji zvažoval, pak jednal s lidmi, kteří mi to nabídli, a udělal si názor.“ Má největší jméno. Ale těžko by se podřizoval, už si zvykl být vůdcem.

Vlastislav Mareček (Teplice)
Je mladý, respektovaný, vede národní tým do 21 let. Jenže Teplice jsou proti. „Práce u národního mužstva je pro každého čest. Ale je předčasné spekulovat.“

Petr Rada (Jablonec)
Byl asistentem už před lety za Chovance. „A tehdy mě peskovali, jak můžu sedět na dvou židlích. Najednou se po tom volá, což je dobře.“ Ale Jablonec ho těžko uvolní.

Jiří Kotrba (bez angažmá)
Ten jediný by neměl problémy s uvolněním od klubu, protože trénuje jen mládež v Budějovicích. „V Dynamu pomáhám se vším, mám svých starostí dost,“ říká.

Michal Bílek (Plzeň)
Dobrá volba. Člen party, která na MS 1990 hrála čtvrtfinále. Současní hráči jeho přímé kopy hltali v televizi. „Je zbytečné se vyjadřovat, nic takového nemusí přijít,“ říká.

Vítězslav Lavička (Liberec)
Už mu místo asistenta oficiálně nabídli, ale trenér posledního ligového mistra s díky odmítl. Podle všeho je dál Brücknerovým favoritem, ale musel by změnit názor.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze