Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde hledat nástupce Kadeřábka či Kalase? V Plzni, v Ajaxu i v Miláně

KLUBKO RADOSTI. Čeští fotbalisté oslavují hattrick Jana Klimenta. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2015
Kadeřábek, Václav Kadlec, Jakub Brabec, Krejčí, Kalas, Koubek, Frýdek, Kliment... Všichni reprezentaci do 21 let už přerostli. Doslova. Jak bude vypadat nová jedenadvacítka, jejímž trenérem se v týdnu stal Vítězslav Lavička? Na který hráčích může stavět?

Pavel Kadeřábek hrál červnové mistrovství Evropy jako nejlepší hráč ligy, který si zasloužil přestup do bundesligového Hoffenheimu. On, Václav Kadlec a Ladislav Krejčí se k jedenadvacítce připojili přímo ze zápasu reprezentačního áčka.

Tomáš Kalas má start za Chelsea, zkušenosti z nizozemské a druhé anglické ligy. Další z posledního týmu do 21 let pravidelně nastupovali v české nejvyšší soutěži. O podobné osobnosti se nová jedenadvacítka zatím opřít nemůže.

Lavička totiž může využít jen fotbalisty narozené po 1. lednu 1994, kterých v české lize moc neběhá. Na druhou stranu je nutné připomenout, že ani Kadeřábek nebyl hvězdou, když v jedenadvacítce začínal.

„Slyším hlasy, že ročníky 1994 a mladší jsou slabší. Nechci teď nikoho porovnávat, nechci posuzovat, který je lepší, který je horší. Ale je pravda, že minulá jedenadvacítka odehrála vydařené mistrovství Evropy, i když do semifinále nepostoupila. Líbil se mi způsob hry, jaký předváděla,“ přemítal Lavička.

„Musíme si co nejrychleji zmapovat hráčský kádr. Jsem přesvědčený, že v Česku jsou hráči, kteří mají potenciál a kvalitu. Uděláme maximum, abychom byli úspěšní a na mistrovství Evropy postoupili.“

Kdo také by mohl tvořit kádr nové jedenadvacítky

Trávník (Jablonec)
Takács (Teplice)
Stronati (Austrie Vídeň)
Simič (AC Milán)
Zima (Janov)
Mašek (Leeuwarden)
Černý (Ajax)
Holzer, Kaša, Helešic (všichni Ostrava)
Čermák (Sparta)
Hrubý (Slavia)
Matějů (Plzeň)
Suchan (Příbram)
Fulnek (Jihlava)

Lavička přišel k mužstvu necelé dva měsíce před úvodním zápasem Čechů v kvalifikaci, soupeřem jsou Belgie, Malta, Lotyšsko, Černá Hora a Moldavsko. Na šampionát, který v roce 2017 hostí Polsko, přímo postoupí jen vítěz, druhý má šanci v baráži.

Kde bude Lavička hráče hledat? Nejvíc v české lize, ale i v zahraničních klubech.

„Základ kádru by měli tvořit hráči z předchozích mládežnických výběrů, kteří ukázali kvalitu,“ poznamenal Lavička.

Z kádru pro nedávné mistrovství Evropy z věkových důvodů připadají v úvahu jen Michal Trávník, který ze Slovácka přestoupil do Jablonec, a teplický Ladislav Takács. V poslední chvíli o turnaj přišel slávista Robert Hrubý.

Na jaře nejvyšší soutěž pravidelně hrával Aleš Čermák, který ze Sparty hostoval v Hradci Králové. Nastupovali i jihlavský Jakub Fulnek, ostravský Daniel Holzer, ligové zkušenosti mají i jeho spoluhráči Filip Kaša a Matěj Helešic.

Boleslavský Stanislav Klobása, objev závěru ligy, dal ve dvou ligových zápasech dva góly. V obraně boleslavského týmu nastupovali Antonín Křapka či Lukáš Hůlka.

Lavička může sáhnout i po mladších hráčích, Aleš Matějů se dobře ukazuje v přípravě Plzně po přestupu z Příbrami, kde je Jan Suchan.

Ze zahraničí mohou na srazy létat Patricio Stronati z Austrie Vídeň, Stefan Simič, který působí juniorce AC Milán, či Dominik Mašek, jenž je v nizozemském SC Cambuur-Leeuwarden. Brankář Lukáš Zima je zase v juniorce FC Janov.

Velkým talentem je Václav Černý z Ajaxu, který je však ročník 1997, čili o tři roky mladší než nejstarší hráči v kategorii. Ale proč ne?

Když byl Václav Kadlec na svém prvním mistrovství Evropy do 21 let, byl dokonce o čtyři roky mladší než ti nejstarší.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze