Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se slávistická ikona Šmicer málem stala sparťanem

Vladimír Šmicer v dresu reprezentace | foto: Profimedia.cz

11 2009
Za fotbalistou Vladimírem Šmicerem zůstane kupa vzpomínek, jeho zářivé momenty zná drtivá většina fanoušků. Možná však v jeho dlouhé kariéře najdeme historky, které i vás překvapí.

Mohl být ve Spartě. 
Ve dvaadvaceti Slavia nabídla Šmicerovi prodloužení smlouvy za nevýhodných podmínek, kdežto Sparta nabízela třikrát tolik. "Byl bys hlupák, kdybys to Spartě nepodepsal, udělej to Slavii na truc, když si tě nevážej," popisuje záložník své pocity ve své autobiografii.

Se sparťanským manažerem Jozefem Chovancem jednal ještě v den, kdy se měl upsat Slavii, nakonec odmítl, ale k podpisu dorazil o dvě hodiny později, kdy už byl v červenobílém klubu poplach. "Má podepsat práci na další rok a on si vyřizuje nějakou prkotinu," čílil se tehdejší manažer Jaromír Šeterle a pak úlevně dodal: "Člověče, já už si myslel, že jednáš někde s Chovancem."

Málem úředníkem.
Po maturitě čekal nějaký čas marně na profesionální smlouvu, a tak mu matka sehnala místo v kanceláři. "Duševně jsem se připravoval, že ze mě bude kancelářská myš," vypravuje záložník. Když pak kontrakt dostal, křičel nadšením: "Mámo, mámo, mám práci!"

Nešťastné loučení se Slavií.
Před odchodem na první zahraniční angažmá do Lensu hrál Šmicer se Slavií v Liberci a za stavu 3:1 ve prospěch hostí se, ač nebyl určen, postavil k penaltě, kterou zahodil. "Střídáme!" zařval rozzuřený kouč František Cipro a vyhodil ho ze hřiště.

Příprava na vrchol kariéry.
Pekelné soustředění před istanbulským finále Ligy mistrů 2005? Ale ne, den před zápasem vyrazil Šmicer s liverpoolskými spoluhráči na bowling. "Dostali jsme od trenéra vybrat, zda se jít podívat do města, nebo jít na bowling. A komu by se chtělo courat po památkách!" líčil muž, který se stal později jedním z hrdinů pro Liverpool vítězného zápasu.

Jak "zruinoval" tchána.
Nechme mluvit Ladislava Vízka, jehož dceru má Šmicer už 13 let za ženu. Když vyhrál Ligu mistrů, byl Vízek na golfovém turnaji v Karlových Varech. "To se ví, že jsme ten triumf museli pořádně oslavit, a já skoro až do rána platil a platil," vypravoval internacionál pro iDNES.cz. "Vláďovi jsem občas nadhodil, že by nevěřil, co to stálo peněz. A jeho nikdy nenapadlo, že by mi dodatečně přispěl."

Štístko?
Ne vždycky. Kdo by neměl Šmicera rád? Omyl, pokaždé to neplatilo. Lidé na záložníka pískali, když neproměnil v kvalifikaci o mistrovství světa 2002 šance v zápase proti Dánsku a měl podíl na nepostupu. Tehdy cítil trpkost: "Po nezdaru mě v Česku netěšila ani dovolená."

Ven z auta!
Další historku Vízka berme s nadsázkou, přesto vypovídá o Šmicerově povaze: "On je tak čestnej! Jednou jsme chtěli s Černolicema střelit zápas za novou asfaltku k hřišti a on mě vyhodil z auta!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze