Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se kupují zápasy v nižším fotbalu?

úplatek fotbalovému rozhodčímu - Z RUKY DO RUKY. Rozhodčí z třetí fotbalové třídy František Křivka přebírá úplatek z rukou zástupce libického klubu. Sudí se za pět set korun zavázal, že jejich rival o postup nevyhraje. | foto: Repro Česká televize

24 2003
Praha - Korupce v českém fotbalu? Nejen v hospodách se o tom povídají legendy, oficiálně neexistuje. Málokdo je o této záležitosti ochoten mluvit otevřeně. Chybějí důkazy. Při uplácení sudích nebývají svědci. A když, tak jsou součástí tichého spiklenectví zvaného fotbalová korupce.

"Fotbal hraju dvacet let a čím dál víc si připadám jako šašek. Vždyť na téhle úrovni, kde si jdeme zahrát jen pro zábavu, je podle mě nějak zmanipulováno tak šedesát procent zápasů," říká Radek Váňa, kapitán mužstva třetitřídní Libice nad Cidlinou.

Třiatřicetiletý hráč se rozhodl k odvážnému kroku, spolu s reportéry magazínu Fakta České televize vyrazil před dvěma týdny obstarat důkazy o úplatnosti rozhodčích.
Výsledek jejich pokusu v druhé nejnižší fotbalové soutěži? Tři nabídky, tři natažené dlaně.

Deset minut navíc a penalta

Je sobota před polednem, za tři hodiny má Libice na svém hřišti sehrát utkání s Velenicemi. Utkání bude pískat rozhodčí Josef Lorenc. Přijíždíme k němu domů. Nacházíme ho v nedaleké hospodě, před níž se odehraje následující rozhovor.
"Pane sudí, my jsme z Libice," začíná Váňa.

"Jedu tam, co potřebujete?" ptá se rozhodčí. "Potřebujeme, aby Libice vyhrála," odpovídá kapitán. "To je jasný, ale musíte bejt zticha," přikyvuje sudí. Do rozhovoru vstupuje reportér a představuje se jako nový sponzor libického klubu: "Teď pět set a dalších pět set po zápase."

"Ne, vy víte, že já nejsem svině, já jsem férovej člověk, domluvíme se po zápase," končí Lorenc rozhovor. Téměř celé utkání je docela nudné. A podle výkonu není vůbec patrné, že je sudí uplacený. Píská férově. Ke konci zápasu však Velenice vyrovnají a pak dokonce vedou. Hra nabývá na spádu.

Devadesátá minuta je pryč, hlouček velenických fanoušků nadává a dožaduje se odpískání konce. Stav je vyrovnaný 3:3, Libice tlačí a jejich útočník se ve vápně hroutí k zemi. Zazní píšťalka a rozhodčí ukazuje na penaltu.

Veleničtí klejí. Po pětiminutové hádce dostávají Velenice gól z penalty a Lorenc končí utkání. Pod palbou nadávek spěchá do kabiny. Je čas na vyplacení "zasloužené" odměny, vždyť prodloužení i penalta byly jen a jen dílem rozhodčího.

"To bylo hrozný, vždyť já nastavoval deset minut," s tímto komentářem přebírá Lorenc pět set korun a dožaduje se přídavku, protože "tohle" nemá zapotřebí. Do zápisu z utkání napíše, že hrací doba byla dvakrát pětačtyřicet minut bez jakéhokoli nastavení. Oficiálně bylo tedy všechno v pořádku.

Kdo mu vlastně zaplatil?

Je neděle dopoledne, za dvě hodiny má začít zápas Činěves versus Hrubý Jeseník, přičemž prvně jmenované družstvo s Libicí soupeří o čelo tabulky, a tudíž o postup.
Přijíždíme domů k rozhodčímu tohoto zápasu Františku Křivkovi.

"My bychom potřebovali, aby Hrubý Jeseník vyhrál," načne Váňa. "Moc je řezat nemůžu," odvětí rozhodčí a opět nastupuje fiktivní sponzor s nabídkou. "Pět set teď a pět set po zápase." Křivka chce stejně jako Lorenc nechat vyrovnání až po zápase, přesto si bere pět set korun jako zálohu.

Ve dvě hodiny odpískne úvodní výkop. Výkon rozhodčího se dá hodnotit jen tak, že buď zapomněl, v čí prospěch má pískat, nebo mu Činěves dala větší úplatek.
Nadržuje domácím, v první půli vylučuje prvního a v druhé dalšího hráče Hrubého Jeseníku. Za triviální přestupky. Bez jakéhokoliv potrestání však na druhé straně nechá inzultaci asistenta rozhodčího.

Odměnu si nakonec zaslouží, neboť Činěves není přes vlastní i cizí pomoc schopná vstřelit gól. Zeptat se na důvody popletenosti uplaceného sudího a předat mu slíbenou pětistovku však nemůžeme, domácí fanoušci nás v bouřlivém závěru odhalili jako podezřelé a neznámé, kteří všechno natáčejí na kameru.

Za pět set se pokusím...

Je neděle večer a my přijíždíme k bydlišti třetího vytipovaného sudího této ligy. Po Václavu Šulcovi chceme, aby si v rozporu s pravidly sám zařídil, že příští kolo bude zápas Libice nad Cidlinou pískat on.

"Kluci, já ale nevím, ono už to asi bude obsazený," váhá rozhodčí, ale nakonec si bere pět set korun s tím, že se pokusí to zařídit. "Když to nepůjde, tak mám říct dotyčnému, který to bude pískat?"

Souhlasíme. Úplatkářskou aféru ale musíme ukončit. Dá se totiž předpokládat, že po předložení popsaných důkazů se budou muset koupená utkání sehrát znovu. A libický hráč Váňa celou akci provedl bez vědomí klubu.

Reakce fotbalového svazu

Je čtvrtek odpoledne a jdeme do sídla Českomoravského fotbalového svazu v Nymburce za šéfem Petrem Zábrahou.

Po zhlédnutí záznamu z předávání úplatků naznačuje, že jsme mohli vše sehrát a že tomu nevěří. Po chvíli obrátí s tím, že za vše mohou fotbalové oddíly.

"Pokud má Česká televize důkazy o porušování řádů svazu, nebo dokonce zákonů České republiky, tak by svaz ocenil, kdyby mu tyto důkazy byly oficiální cestou předány," sdělil na žádost o rozhovor Vít Pavlusek z tiskového oddělení svazu.

Reportáž o korupci v nižší fotbalové soutěži vysílá ČT 1 v pořadu Fakta v pondělí od 21.45

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze