Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se dělá gólová finta Baranek

8 2006
Bratislava - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - I trenér může ve fotbale vymyslet gól. Nevěříte? Stačí, když hráče naučí nebezpečný signál. "Mám asistenci," s úsměvem se pochválil Karel Brückner po kvalifikační exhibici na Slovensku. Nacvičená finta před poslední trefou na 3:0 vyšla mistrně.

Gólové momenty
v 3D animacích

Česko mělo zahrávat přímý kop z 26 metrů, u míče stáli pravák Rosický s levákem Jankulovským, čili obvyklí exekutoři. Nebylo jisté, kdo vystřelí přes zeď.

"Rozehrát to chtěl Jankul, ale já jsem viděl prostor napravo, mrknul na Libora (Sionko) a šlo se na věc," řekl Tomáš Rosický.

Místo obvyklé střely přes zeď přišel naučený signál. Sionko stojící na kraji slovenské zdi se rozběhl křižně doprava do volného prostoru, dostal přihrávku a z prvního doteku vrátil míč před prázdnou branku Kollerovi. Prosté a geniální.

"Kolikrát je z takové vzdálenosti těžší vstřelit gól přímou střelou než takhle," řekl Sionko.

Ano, pokud podobný signál vyjde, je to lišácká lahůdka pro fanoušky a jed pro soupeře.

"Stejný signál jsme pod panem Brücknerem dlouho trénovali i v Olomouci. Říkali jsme mu Baranek, protože Míra Baranek pokaždé vybíhal ze zdi," vzpomínal pro ČTK někdejší Brücknerův svěřenec Pavel Hapal.

Kouč Brückner je na standardní situace pedant, v klubu je piloval do omrzení.

V národním týmu tolik času nemá, přesto při zavřených trénincích, kterých poslední dobou bývá stále víc a víc, s hráči cvičí novinky: "Nemělo by cenu pilovat signály, kdyby nás u toho někdo viděl. Něco vymyslíte, jednou zahrajete v zápase a už o tom ví celý svět."

Brücknerovým majstrštykem byl signál, před kterým se v Olomouci dva hráči srazí před rozehráním přímého kopu. Zatímco se soupeř směje nešikovnosti a nesoustředí se, Brücknerův tým trestá.

V reprezentaci podobné fígle nepoužívá, má jiné. Třeba v sobotu proti Walesu jste mohli vidět signál při rohovém kopu: Rosický rozehraje nakrátko, spoluhráč mu balon okamžitě vrátí, v pokutovém území si mezitím všichni vymění místa a soupeř je překvapen. Když se centr povede, bývá nebezpečnější než obyčejný roh.

"Ano, pár signálů nacvičených máme, ale záleží na okolnostech, kdy je použijeme," říkal Sionko.

Třetímu gólu proti Slovensku se dlouze tleskalo, na vrcholné úrovni jsou totiž podobné finty k vidění zřídka. I když je velmi snadné takový signál zkusit, gólem skončí málokdy. Všechno totiž musí klapnout na vteřinu a centimetr přesně.

První vychytralé fotbalové signály pocházejí ze 70. let, historie si pamatuje třeba trik Čechoslováků na jaře 1972 v přípravě proti Rakousku. Petráš úspěšně zakončil signál hodně připomínající ten středeční.

Co vymyslí trenér Brückner příště?

Třetí gól Česka v utkání na Slovensku

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze