Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se Císař potkal s prezidentem

31 2006
Praha - Paní uklízečka ještě naposledy vysavačem přejela rohožku u vchodu do fotbalového svazu a schovala se do svého kamrlíku. Byly dvě hodiny odpoledne, příjezd fotbalového Císaře se přiblížil. V sídle českého fotbalu na pražském Strahově bylo živo, jako už dlouho ne, pánové v oblecích a dámy v nažehlených kostýmcích nakukovali přes žaluzie, jestli už jede.

Jenže Franz Beckenbauer měl 40 minut zpoždění.

Legendární fotbalista, celebrita mezi sportovci a dnes šéf organizačního výboru mistrovství světa, přiletěl do Prahy, aby Česko osobně pozval na turnaj do Německa.

Jeho soukromé letadlo přistálo včera krátce po půl druhé. Dnes před obědem zase odletí. Mezitím stihne Beckenbauer tolik akcí, co politici při zahraničních cestách. "Vše je rozpočítané na minuty," říkal manažer akce Marcus Beeck.

Z Ruzyně vyrazila kolona pěti nablýskaných aut s policejním doprovodem. Beckenbauer v tmavé limuzíně Audi A8 s diplomatickou značkou a německou vlaječkou na kapotě. Když po pár minutách dorazil na prosluněný Strahov, čekalo ho 22 schodů, které vedou ke svazovým kancelářím.

Přesně ve 14.37 vešel. Vypadal jako ze žurnálu, opálený, pečlivě učesaný, se slušivými brýlemi. Elegán v tmavém kabátu, černém obleku, s červenou kravatou. Šálu nechal v autě na zadním sedadle. "Vítejte, pane Beckenbauere! Je nám velkou ctí, že jste přijel," třásl mu rukou šéf svazu Pavel Mokrý.

Za hodinu a půl šedesátiletý Beckenbauer pózoval před fotografy znovu, ale to už bylo jinde: na Hradě. Audienci mu udělil prezident Václav Klaus.

Když šéf světového šampionátu ladným a vzpřímeným krokem pochodoval po druhém nádvoří Pražského hradu, nevěřícně se za ním otáčeli turisté. "To byl Franz? To musel být on," šeptali si mezi sebou. Ano, byl to Kaiser Franz, jak mu přezdívá celý svět. Císař.

Procházel nádvořím a zálibně si prohlížel historii Prahy, pak zmizel u Svatovítského chrámu. "Máte úchvatné město," nechal se slyšet.

Prezident Klaus se právě v tu chvíli vyděsil fotografů, kteří dorazili na setkání osobností. "Vy mě tady přepadáte zezadu," utrousil Klaus, když si z jedné kanceláře došel do druhé pro sako.

A pak to přišlo. Zlatá klika se pohnula, bílé dveře se otevřely a do sálu vešel Císař. A proti němu prezident.

Blesky začaly pálit a pánové se usmívali. Teprve po audienci se mohl Beckenbauer ubytovat v centru v hotelu Carlo IV., ale už v šest ho čekala recepce v Rudolfinu. Není čas na odpočinek, mistrovství světa se blíží. Ještě 129 dní.

Přitom Beckenbauer potřebuje pozvat ještě třináct zbývajících zemí. Další zastávkou bude už dnes odpoledne Švýcarsko.

Český prezident Václav Klaus se baví s šéfem organizačního výboru mistrovství světa ve fotbale Franzem Beckenbauerem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze