Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se bude skládat fotbalová nominace?

14 2003
Praha - Šestnáct účastníků fotbalového Eura 2004 ještě není kompletní, ale už se zapaluje sázkařská horečka. Podle londýnské sázkové kanceláře William Hill mají nejvyšší kurz obhájci titulu Francouzi (4:1). Česku patří společně se Španělskem, jež čeká ještě baráž, šestá příčka (9:1).

Zato německý bulvární týdeník Bild am Sonntag napsal: "Česko je tajný favorit." Na zvláštní dvoustraně dodává: "Profíci z pěti evropských lig udělali z maličké země fotbalovou mocnost."

Kteří hráči obléknou v červnu český dres na galapřehlídce evropského fotbalu? Žádná překvapivá jména v nominaci nečekejte. Přestože trenér Karel Brückner tvrdí: "Sledujeme širší okruh hráčů, každý má šanci."

Základ stojí, měnit se nebude

Po celou trenérskou kariéru sází Brückner na prověřená jména, na úzký kádr. Jeho základní "kvalifikační muži" tedy chybět nebudou.

Pokud se nezraní nebo nepřijde nevídaný krach jejich klubu. Do této kategorie řadíme čtrnáct jmen z budoucího třiadvacetičlenného výběru.

Včetně nedávných marodů - Rosický po operaci slepého střeva začal s tréninkem, uzdravit by se měli i Šmicer, Baroš a Grygera.

Dříve to jasné být nemuselo. "Za nás se snáze zapracovali nováčci, protože v zimě nebo před turnajem jsme jezdili na až třítýdenní soustředění," vzpomíná Antonín Panenka, mistr Evropy z roku 1976 a bronzový z evropského šampionátu 1980.

Univerzál je nad speciála

Do druhé skupiny patří fotbalisté stabilního kádru, osvědčení náhradníci.
Zde může hrát roli momentální potřebnost. To znamená, že na každé místo potřebuje kouč záskok. Příklad u defenzivních záložníků? Galásek a hned za ním Gedeon.

"Předpoklad výpomoci na více místech zvýhodňuje univerzály, zvlášť pro turnaje, kde už kádr neměníte," upozorňuje Panenka.

Tím se staví za Týceho, ale i čerstvého debutanta Voříška. Nedostatek klasických leváků ukazuje na Skácela. Tedy navíc všechno hráče, které Brückner dobře zná ze svého působení u týmu do jedenadvaceti let.

Kdo pojede do Portugalska? 
Na 100%
Čech, Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski, Jiránek, Poborský, Nedvěd, Galásek, Rosický, Šmicer, Vachoušek, Koller, Baroš
Na 80%
Štajner, Hübschman, Týce, Lokvenc, Gedeon
Na 60%
Blažek, Johana, Heinz
Na 40%
Kinský, Petrouš, Skácel
Na 20%
Vaniak, Jarošík, Voříšek, Holeňák, Horváth
Na 10%
Černý, Dostálek, Koloušek, Piták, Fukal, Sionko, Kobylík
Na 5%
Zd. Pospěch, Rozehnal, Zítka, Ulich, D. Jarolím, Kováč, Pospíšil, T. Došek, Baranek
Na 1%
Řepka, Berger, Srníček, Němec, Slončík, Šimák, Gabriel

"Provázanost tu funguje díky asistentu Beránkovi," dodává Panenka. "Dva až tři mladíci pojedou určitě, třeba jen proto, aby sbírali zkušenosti do budoucna." Nečekaně takhle cestoval přímo z šampionátu jedenadvacítek na Euro 2000 Jankulovski.

Zvláštní kapitolou jsou brankáři. "Musí být jasná jednička, to přispěje ke klidu. My ji neměli na mistrovství světa ve Španělsku a dojeli na to," připomene Panenka.
Tehdy se ve třech zápasech vyměnili tři gólmani - Hruška, Seman a Netolička. Za Čechem jako dvojka vypadá jasně Blažek, díky formě i prověrkám v Lize mistrů. Pro trojku nemluví jen gólmanské schopnosti, ale i charakter - ochota nést nevděčnou roli.

Překvapí na poslední chvíli?

Ostatní mohou jen hýčkat tajnou naději. Buď zazáří na jaře. Dokáže to třeba ostravský Pospěch? Nebo vypadne první volba. To znamená, zraní-li se dirigent Rosický, otvírají se dveře pro Kolouška.

A kdo šanci nemá? Z hrdinů stříbrného Eura 1996 bojoval marně o rozlučku Kuka. A donedávna nepostradatelní Řepka a Berger se vyřadili sami. Bylo by příliš vysokým rizikem implantovat je do konsolidovaného mužstva?  "Já bych to neriskoval," potvrdí Panenka.

Hrany nevraživosti při návratu Kubíka s Knoflíčkem před světovým šampionátem v Itálii 1990 otupila euforie listopadové revoluce.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze