Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhrát nemusí, ale body potřebují. Koho mohou Češi na Euru potkat?

Čeští fotbalisté se radují z vítězství v Lotyšsku a postupu na EURO 2016 do Francie. | foto: Reuters

9 2015
Čeští fotbalisté před zbývajícími kvalifikačními zápasy sice mají postup na mistrovství Evropy jistý, ale to neznamená, že výsledky v sobotu proti Turecku a v úterý v Nizozemsku nejsou důležité. Naopak, čím víc bodů, tím schůdnější los pro samotné Euro.

Je libo do základní skupiny dva giganty typu Německa a Itálie? Pak v říjnových zápasech nejsou body to nejdůležitější.

Nebo je lepší hrát o postup do vyřazovací fáze turnaje s papírově snadnějšími soupeři? V tom případě je nutné proti Turecku a Nizozemsku ještě pár bodů získat.

„Zatímco Turecko i Holandsko s námi budou hrát o život, my nemáme nůž na krku. Pro spoustu hráčů to může být uvolňující pocit. Motivaci máme všichni velkou. Neznám nikoho, kdo by šel na hřiště s tím, že nechce vyhrát,“ zdůraznil gólman Petr Čech.

„I když už máme jistý postup, chceme vyhrát. Není to tak, že bychom si jen šli zahrát. Chceme udělat radost fanouškům,“ ujistil útočník Tomáš Necid.

Až se 12. prosince v Kongresovém paláci v Paříži bude losovat závěrečný turnaj mistrovství Evropy ve fotbale, právě podle výsledků na hřišti budou mužstva rozdělena do čtyř výkonnostních košů po šesti.

Pořadí UEFA pro nasazení při losu ME 2016

Stav k 8. říjnu 2015, většinu týmů čekají závěrečná dvě utkání kvalifikace

1. koš
1. Německo
2. Španělsko
3. Francie
4. Portugalsko
5. Anglie
6. Nizozemsko


2. koš
7. Belgie
8. Itálie
9. Rusko
10. Švýcarsko
11. Rakousko
12. Ukrajina

3. koš
13. Česko
14. Chorvatsko
15. Dánsko
16. Bosna a Hercegovina
17. Maďarsko
18. Irsko

4. koš
19. Rumunsko
20. Polsko
21. Švédsko
22. Slovensko
22. Irsko
23. Řecko
24. Norsko
25. Island

...

31. Severní Irsko

Poznámka: Francie, Anglie, Česko, Island, Rakousko, Portugalsko a Severní Irsko už mají účast jistou. Naopak Řecko už postoupit nemůže.
Pro los Eura se mezi 24 nejlepších s největší pravděpodobností dostane Wales (dosud 29. pozice), který mají k postupu velmi blízko.

Už teď je jasné, že nejvýš budou domácí Francouzi a obhájci trofeje Španělé, pokud z dobře rozehrané kvalifikace postoupí. V prvním koši budou i Němci, kteří žebříček evropských týmů suverénně vedou. Po čtvrteční porážce v Irsku však ještě musí ve zbývajícím utkání s Gruzií získat bod.

Pokud poslední dvě utkání vyloženě nepokazí, udrží se mezi elitou i Angličané, už jistí postupující. Zřejmě tam budou i Portugalci.

A dál? To už rozhodnou zápasy, které se odehrají od čtvrtka do příštího úterý. Každým dnem, každým zápasem se díky složitému systému žebříček mění. Jasněji bude až před úterní půlnocí, kdy Vrbův tým dohraje své utkání v Nizozemsku.

Češi jsou zatím na třinácté pozici, čili ve třetím koši. Podle výpočtů statistiků ze serveru footballseeding.com však mohou při shodě několika okolností a výsledků poskočit do prvního koše, ale také klesnout do čtvrtého.

Nejpravděpodobněji se nabízí varianta, že budou ve druhém koši, ale potřebují aspoň jednou zvítězit, lépe získat čtyři body. Pořadím může zamíchat i krach mužstev, která jsou před Českem, například Nizozemska.

„Abych řekl pravdu, příliš se tím nezabýváme. Není to hlavní vidina zápasů, všichni chceme vyhrávat, ať jde o cokoliv. Koeficient je důležitý, ale není to ten hlavní faktor,“ poznamenal druhý brankář Tomáš Vaclík.

„Utkáme se s celky, které patří k nejlepším. Chceme to zvládnout a předvést výkon, abychom všichni byli spokojení. A nechceme zkazit dojem z kvalifikace. Navíc první zápas bude spojený s oslavami.“

Do speciálního žebříčku se započítávají výsledky posledních tří kvalifikací: Euro 2012, MS 2014 a Euro 2016 i zápasy na závěrečných turnajích. Takže Česko si počítá jen Euro 2012, na MS 2014 se nekvalifikovalo. Zohledňují se výhry, remízy, porážky, vstřelené i inkasované góly. Pořadí reprezentací si můžete prohlédnout na www.footballseeding.com.

„Musím říct, že tohle už je moc kalkulací. Máme před sebou dva zápasy, které odehrajeme na maximum. Zbytek už necháme osudu,“ podotkl Vaclík.

Evropský šampionát zná sedm jistých účastníků, k pořadatelské Francii, pak k Anglii, Česku, Islandu a Rakousku ve čtvrtek 8. října přibyly Portugalsko a Severní Irsko. Každým dnem až do úterý budou přibývat další.

Šampionát se poprvé v historii hraje se 24 účastníky, ze šesti čtyřčlenných skupin do osmifinále postoupí první dva a čtyři nejlepší týmy ze třetích míst.Najdete na iDNES.czmobilní verze