Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak potrestat reprezentační hříšníky? Příště je nenominovat

Tomáš Ujfaluši (vlevo), Radoslav Kováč a Martin Fenin po porážce se Slovenskem vyrazili do restaurace, kde je vyfotili reportéři bulvárního deníku. | foto: Reuters

3 2009
Až se příště bude scházet fotbalová reprezentace, je pravděpodobné, že na srazu budou chybět některé opory i další stabilní členové kádru. Jejich opomenutí v nominaci by bylo trestem za flámování po středeční porážce se Slovenskem (1:2).

"Jiné páky, než je nenominovat, na ně svaz ani reprezentační trenér nemají," říká teplický šéf František Hrdlička, jeden z členů výkonného výboru, tedy jakési vlády nad fotbalem v Česku.

Podle svědectví fotografií v deníku Blesk se fotbalisté sešli kolem středeční půlnoci v restauraci U Ševce Matouše na Hradčanech. Nechyběli Baroš, Fenin, Kováč, Matějovský, Svěrkoš nebo Ujfaluši. Někteří končili nad ránem ve společnosti dam, někteří odcházeli sami.

Fotbaloví šéfové to považují za hřích, předseda svazu Mokrý, místopředseda Vacek a členové Bělák se Starkou i kvůli mejdanu hlasovali pro okamžité odvolání trenéra Petra Rady. Ale ve výkonném výboru nenašli dostatečnou podporu.

František Hrdlička

"Rada za flám přece nemůže, protože reprezentační akce už skončila," argumentuje Hrdlička.

"Pokud by se to stalo v době srazu, tak jsem přesvědčený, že by trenér i s celým realizačním týmem rezignoval okamžitě."

Fotbalisté už měli volno, po ukončení reprezentační akce se zodpovídají klubům, ve kterých působí, byť byli ještě v Praze. Přesto jde vůči reprezentaci o morální prohřešek. Fanoušky naštvali hrou i výsledkem a pak ještě večírkem, což se nestalo poprvé.

"Vůči veřejnosti a partnerům svazu to není fér. Tohle se prostě už musí řešit," zdůraznil Hrdlička. "Když chceš reprezentovat, tak se musíš umět chovat. Reprezentanti jsou veřejnými osobami a to přináší vůči lidem závazky. Ale nechci, aby v souvislosti s flámem zanikl jiný problém: výsledky a výkon mužstva."

Zatím neúspěšnou kvalifikací, ale i chováním některých reprezentantů se bude výkonný výbor svazu zabývat na svém nejbližším zasedání ve středu 8. dubna.

"Ale těžko se budou hledat sankce," podotkl teplický šéf. "Jediné, co se může udělat, je ty hráče příště nenominovat. Pokud by je trenér přesto nominoval a dělal, jako že se nic nestalo, tak už je za to taky zodpovědný." Zvlášť, pokud Rada při loňském nástupu do funkce zdůraznil, jak bude dbát na disciplínu.

Je flámování hráčů po Slovensku důvodem, aby je kouč k příští kvalifikaci nenominoval?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

ano 11251

ne 3273

U červnového přípravného zápasu s Maltou však už nemusí být Rada. A navíc není jisté, jestli by stabilní hráči ze zahraničních klubů v nominaci byli bez ohledu na noční události. V přípravě proti jednomu z evropských outsiderů by totiž měli nastoupit především fotbalisté z domácí soutěže, což svaz už dřív oznámil.

Reprezentační kouč Rada do středy vypracuje analýzu neúspěšných výsledků v kvalifikaci a předstoupí před výkonným výbor. Zatím se sešel právě jen s Hrdličkou, s nímž ho pojí kamarádský vztah z působení v Teplicích. "I když se na to dívám taky z lidského hlediska, tak jsem mu řekl, že je čas na změnu."

Autor:


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – NORMOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze