Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak porazit hvězdný Real? Získejte přízeň nebes

12 2002
Madrid - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Toužíte po skalpu fotbalistů Realu Madrid? Hodně odvážná myšlenka. Chcete ho získat na jeho domácí půdě, stadionu Santiago Bernabeu? Přivolejte zázrak. Nejslavnější klub planety v tomto ročníku doma prohrál z téměř dvou desítek zápasů jen jednou. Minulou středu ve finále Královského poháru s La Coruňou 1:2. "To ale spíš slavili sté výročí založení klubu," usmál se sparťanský brankář Petr Čech. "Nemohou si dovolit podobný výsledek opakovat." Real Madrid na vlastní trávě nevyhraje obvykle maximálně jednou do měsíce.

Pouze v říjnu tu ztratil dva zápasy za sebou remízami s Vigem a AS Řím. Přitom na cizích stadionech prohrál už desetkrát, často v úvodu sezony. Ve španělském poháru podlehl dokonce i třetiligovému Gimnástiku.

Takže i Goliáše lze udolat. Sami sparťané by to však považovali za nevídanou senzaci. Výhra jim jako jediná zajišťuje šanci na postup do čtvrtfinále Ligy mistrů.

„Začíná se za stavu 0:0 a stát se může cokoliv,“ nevzdává se gólman Čech. „Ale museli bychom mít obrovské štěstí a zahrát nad hranicí svých možností.“ „Potřebovali bychom se trefit do jejich slabého dne,“ připojuje se útočník Marek Kincl. „Budeme to mít ale mnohem těžší než na podzim, kdy jsme byli v laufu a nakonec v Praze stejně prohráli.“

Základem je stoprocentně zajištěná obrana. „Těsně obsazovat a nepustit je do jejich rychlých narážeček,“ potvrzuje Martin Klein slušnou teoretickou výbavu. Ani ta ale sama o sobě stačit nebude.

„Náhradníci Realu se budou chtít ukázat, to je jasné,“ upozorňuje Hřebík, že ani bez největších hvězd záře týmu nepohasne.

Každý tým má slabší místa v sestavě, přes něž vede snazší cesta k brance. Trenér Hřebík doufal marně. „Sázel jsem na už pomalejšího Hierra, ale ten nehraje,“ povzdychl si.

„Snad jen brejky nebo standardní situace,“ hledá Kincl možnost, jak se dostat do šance. „Kombinací nebo souvislým tlakem je určitě nepřehrajeme.“

V pohárové historii už Sparta dokázala Real Madrid dvakrát porazit, byť jen na Letné. Přepis kronik zajistí jen mimořádně úspěšná souhra okolností. Zakolísání španělského kolosu, téměř zázračné procitnutí českého mistra, podpořené navíc neobvyklým štěstím. Zkusme alespoň na chvilku v takovou konstelaci uvěřit.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze