Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak na Italy: vypořádat se s obranou

21 2006
Hamburk - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Pro české fotbalisty by to mohl být oblíbený soupeř - s Itálií se za posledních deset let potkali třikrát a ani jednou neprohráli. "Tady jsme s nimi nechtěli hrát o všechno. Ale když už se to takhle vyvinulo, tak to zvládnout musíme," říká nejzkušenější reprezentant Karel Poborský.

Česko hraje ve čtvrtek s Itálií o postup do osmifinále mistrovství světa.

Musí vyhrát, aby mělo jistotu. Pokud v souběžně hraném utkání skupiny E Ghana neporazí Spojené státy, stačí Brücknerovu mužstvu i remíza.

Nerozhodný výsledek ve vzájemných zápasech se zrodil i naposledy, v únoru 2004 Česko v Palermu hrálo 2:2.

"Jak na ně? Asi jako na každou obranu. Chce to něco překvapivého vymyslet," naznačuje útočník Jiří Štajner, střelec jednoho z gólů. Druhý tehdy dával Rosický.

"Přijde mi, že brání jen v šesti sedmi lidech. Toho by chtělo využít," podotýká Štajner.

"Měla by ně platit i rychlost," přidává Libor Sionko.

Italové si vždycky zakládali na pevné obraně, špatně se jim dávaly góly.

"Pevnou obranu mají pořád. K tomu nebezpečné záložníky a útočníky," podotýká záložník Jan Polák.

"Měli bychom se s nimi vypořádat střelbou ze střední vzdálenosti, chodit do té jejich perfektně organizované obrany bude asi hodně těžké, tím spíš, když nemáme Kollera s Lokvencem."

Marek Jankulovski, který už šest let působí v Itálii, vyzdvihuje útočnou dvojici Toni - Gilardinho. "Za poslední sezonu v lize dali dohromady osmačtyřicet gólů. Ve vápně jsou oba vynikající."

S Gilardinhem hraje v AC Milán. A Tomáš Ujfaluši, který však kvůli trestu za červenou kartu nastoupit nemůže, zase zná z Fiorentiny Toniho.

"A jak mi už Ujfi říkal, Toni má obrovskou sílu. Nesmíme se na něj lepit, protože on se od vás dokáže bleskurychle odpoutat," řekl Radoslav Kováč, který na stoperu Ujfalušiho s největší pravděpodobností nahradí.

Co řekl Brückner o Italech

"Italové dominují perfektní obrannou činností a vepředu zase výbornou fází na posledních dvaceti třiceti metrech.

Jsou výborní individuálně i jako tým, je to prostě vyspělý fotbal se vším všudy. Určitě nejtěží soupeř z těch tří ve skupině."

"Dobře je známe, to je taky naše výhoda," říká kapitán Tomáš Galásek.

Znalost soupeře je pro Čechy vítanou změnou, s předchozím soupeřem Ghanou se nikdy nepotkali a v sobotu v Kolíně nad Rýnem se divili.

"Dá se říct, že Italové hrají pořád stejně," říká Polák.

"V podstatě víme, co od nich můžeme čekat. O Ghaně jsme moc nevěděli," poznamenal Štajner.

"Vlastní zkušenosti jsou nejlepší. S Afričany jsme jich měli minimum, vlastně jen s hráči na klubové úrovni," dodává kapitán Tomáš Galásek.

Výhodu mají i Italové, stačí jim remíza. "Ale myslím si, že s tím kalkulovat nebudou," říká Polák. "Na druhou stranu hodně kluků od nás hrálo už spoustu zápasu pod velkým tlakem. Věřím, že se s tím vypořádáme."

Češi se vypořádali s Italy v roce 1996 na mistrovství Evropy v Anglii, kde vyhráli v základní skupině 2:1. Ze současného mužstva tenkrát nastoupili Poborský a Nedvěd, který dal jeden z gólů.

Před čtyřmi lety si Italové zvolili Čechy pro přípravu na mistrovství světa a v  Praze gólem Šmicra podlehli 0:1.Najdete na iDNES.czmobilní verze