Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bosňané z Teplic slavili postup u televize. O MS zabojují na hřišti

Tepličtí fotbalisté Admir Ljevakovič (vlevo) a Aidin Mahmutovič sledují rozhodující zápas Bosny v kvalifikaci o postup na MS. | foto: archiv Admira Ljevakoviče

17 2013
Seděli doma v Teplicích na kanapi, na sobě dres kamaráda Džeka, ruce zpocené od nervů, srdce rozbušené. Vášnivě fandili fotbalové Bosně, aby se konečně probila na mistrovství světa. Sen se splnil!

A třeba i díky Admiru Ljevakovičovi a Aidinu Mahmutovičovi, hvězdám Teplic, bude mít příští rok v Brazílii česká liga své vyslance. Byť je zatím bosenské reprezentační pozvánky míjely.

"O Mahmutovi, o mě se něco mluvilo.  Pořád je šance se tam dostat, ale já si s tím lámat hlavu nebudu. Budu hrát svoji hru a trénovat, stejně tak Aidin. A když se to povede, bude to jen plus," nestresuje se záložník Ljevakovič.

Mahmutovič, s deseti zásahy aktuálně nejlepší střelec české ligy, mluví podobně. "Jestli budu hrát jako doteď a dávat góly...," nadechl se útočný expres, ale nedořekl. "Ono je to pro mě složité, vpředu jsou Džeko, Ibiševič. Těžko říct."

Tepličtí Bosňané se v úterý večer sešli u Ljevakoviče doma, u televize s nimi hltal zápas v Litvě i jeho syn Mak. Blankytně modré trikoty s číslem 10 a jmenovkou Džeko si oblékly obě opory Teplice.

"Edin nám je dal, když hrál s Manchesterem City v Plzni zápas Ligy mistrů," líčil Mahmutovič pro klubovou televizi Stínadla TV. Stejně jako on i čahoun Džeko střílel góly za Teplice, odkud se odpíchl do světového fotbalu.

Bosna a Herzegovina musela v Litvě vyhrát, aby ji na čele skupiny G nepředstihlo Řecko. Mise splněna! Trefil se Ibiševič a reprezentace, přijatá za člena FIFA v roce 1993, se ocitla na vrcholu blaha.

"Konečně jsme tam," zvolal Mahmutovič. "Ale ten poslední zápas byl v kvalifikaci nejtěžší. Litva jen bránila; hodně nervů!"

Bosenští fotbalisté jsou za národní hrdiny, po návratu z Kaunasu je vítaly desetitisíce fanoušků.

"Lidi v Bosně nemají na rohlík, a kdybyste viděli, jakou měli radost, jak kluky vítali...," dojalo Ljevakoviče, že reprezentace dala ekonomicky bolavé zemi vzpruhu. "Postup si zasloužili. Tým je dobrý a nemusíme se bát, že by v Brazílii nic neudělali."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze