Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak jsme zahazovali šance, bylo mi krutě, přiznal kouč Straka

František Straka | foto: MF DNES

6 2009
Fotbalový kouč František Straka měl ve tváři šťastný výraz. Ale na šťastnou premiéru u národního mužstva to dlouho nevypadalo. "Jak jsme zahazovali šance, tak mi bylo krutě," přiznal.

Nakonec jeho tým, který sestavil z jedenácti nováčků a dalších mladých hráčů, v přípravném mezistátním utkání porazil Maltu 1:0.

3D ANIMACE

Podívejte se na klíčové situace zápasu v 3D zobrazení.

Z jablonecké tribuny Strakovi emotivně fandila manželka Zdena, dcera Tereza si málem umačkala palce, jak souboj prožívala. Gól si zakřičely až v 77. minutě, kdy se trefil Necid, který předtím neproměnil tři velké šance. A Straka si viditelně ulevil.

"Pořád jsem věřil, že vyhrajeme. Měli jsme tolik šancí, že se aspoň jedna ujmout musela," řekl kouč.

Českou reprezentaci vedl poprvé a neví, jestli to bylo také naposled. "Není to v mých rukách, rozhodne nový výkonný výbor," zdůraznil.

A myslíte si co?
Věřím si na všechno, ale tohle opravdu neovlivním.

Co zápas proti Maltě ukázal?
To byste měli zhodnotit vy. Předvedli se hráči, kteří šanci nedostávali. Každý měl možnost ukázat svoje kvality.

Další mezistátní zápas se hraje v srpnu proti Belgii. Mezitím budou volby nového vedení ČMFS. Co čeká vás?
Pokračuju, mám určité povinnosti, které budu plnit. Ať už jde o rozhovory a další věci. Prostě všechno, co k práci trenéra patří.

Kteří hráči z vašeho výběru by mohli v národním mužstvu zůstat dál?
Každý se snažil vydat maximum. Někomu se dařilo víc, někomu míň, ale jména po mně nechtějte. Všichni moc chtěli, všichni mají výborný charakter a všichni si vážili toho, že tady mohli být.

Dlouho jste nemohli dát gól. Pokud byste Maltu neporazili, byla by to ostuda.
Jasně, ty šance. Koncovka mě rozčilovala. Věděl jsem, že když dáme brzy gól, přijdou další dva tři. Aspoň, že jsme dali jeden.

Proč jste se v koncovce trápili?
Bylo to trochu nervozitou, taky nesehraností. Byli jsme spolu tři dny, ale do toho rizika jsem šel. Ale musím opakovat, že hráči udělali pro vítězství maximum. Nic se jim nedá vytknout, až na tu nervozitu a koncovku.

Nakonec se trefil Necid...
Teď vás pobavím. Kdybych mohl, tak bych ho ještě před gólem vystřídal. Šel by tam Michal Papadopulos. Ale když se na začátku druhé půle zranil Erich Brabec, už jsem další změny udělat nemohl. Pět jich přece bylo už v poločase.

A přinesly podle vás oživení?
Myslím si, že nám prospěly. Byli jsme víc v pohybu, hráli víc po stranách. V prvním poločase to z naší hodně bylo hodně nervózní. Zodpovědnost byla velká, chyběla nám agresivita. Kdybychom v úvodu proměnili šance, tak zápas nabral jiný směr. Ale v koncovce jsme zklamali.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze