Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Brückner mohl trumfnout Gotta

11 2003
Praha - Nejlepší český kouč roku 2002 Karel Brückner na pondělním slavnostním večeru v pražském Divadle ABC ujišťoval, že první místo v trenérské anketě nečekal. "Jsem samozřejmě rád, ale spíš jsem měl připravených několik bonmotů, kdybych skončil druhý," poznamenal po vyhlášení. "Jedním z nich například je: teď mám víc druhých míst než Karel Gott, který má v Českém slavíkovi jen jedno." Prohlédněte si fotogalerii x Přečtěte si rozhovor s Rosickým

Tomáš Rosický, který se stal loňským českým fotbalovým králem, tentokrát nemusel namáhat své nedostižné fotbalové nohy, zato jeho ruce trpěly. Pozlacená koruna, trofej pro nejlepšího fotbalistu roku, je totiž zasazena do těžkého balvanu. Subtilní Rosický s ní tak musel bojovat jak při slavnostním vyhlášení na pódiu, tak později před novináři.

Na dotaz, jestli je opravdu tak těžká, Rosický, který si neustále protřepával sedřené ruce, jen hlesl. "Tak si to pojďte zkusit."

Poté přiznal, že v anketě, v níž hlasovalo 310 nejlepších českých fotbalistů a 67 předních českých trenérů, dal na nejvyšší místo Pavla Nedvěda. "Druhého mého dortmundského spoluhráče Honzu Kollera a dál si to opravdu nepamatuju."

S pravdou šel i Brückner. "Já dal na první místo Nedvěda, pak Rosického a Kollera." Pokud jde o trenérskou anketu, v ní si reprezentační kouč nejvíc považoval Miroslava Beránka, Ladislava Škorpila a Jozefa Jarabinského.

"Podívejte, jak ten čas letí," objevil Brückner, když si uvědomil, že sedí mezi šestatřicetiletým veteránem Jiřím Němcem, který byl za loňský rok vyhlášem Osobností ligy, a jedenadvacetiletým Tomášem Hübschmanem, nejlepším Talentem minulého roku. "Ani se mi nechce věřit, že jsem oba tyhle kluky měl v jedenadvacítce."

Němec, po návratu z devítiletého působení v německém Schalke hrající od minulého léta za Blšany, pak vysekl na dálku poklonu dlouholetému sparťanovi Jiřímu Novotnému, čerstvému obránci ruské Kazaně. "Když jsem v televizi poprvé viděl kandidáty na prvenství v anketě Osobnost ligy, byl jsem si jistý, že to bude Jirka Novotný," řekl někdejší kapitán národního mužstva o bývalém sparťanském spoluhráči.

Brückner opáčil: "Nech to být, ve fotbale se prostě počítají góly a v anketách hlasy. A těch si dostal víc."

Na přetřes přišel i nepovedený Rosického pokus, když měl z pódia do hlediště elegantně  vykopnout míč se svým podpisem. Jenže on místo toho trefil fotografa hned v první řadě. "Přitom se to dvakrát nacvičovalo," divil se Brückner. "Ale já v tom naštěstí nejedu, Tomáš to trénoval s Beránkem..."

Brzo po téhle improvizované tiskovce se fotbalisté z divadelních prostor vytratili, druhý den odlétali do Paříže, kde je ve středu čeká přátelské měření sil s úřadujícími mistry Evropy, s hvězdným týmem Francie.

A tak fotografové například stíhali dlouhou chodbou Rosického, aby získali unikátní záběr. Fotbalista roku odcházel se svou přítelkyní Radkou Kocurovou, loňskou druhou vicemiss Česka. A Rosickému se přitom na rameni kolébala Radčina taška s nápisem MISS.

Ostatně, dámský doprovod - manželky či přítelkyně - s sebou mělo devět nominovaných fotbalistů z deseti. Při vyhlášení byli všichni rozsazeni v postranních lóžích, sympatické páry si většinou tiskly ruce. Bez manželky dorazil jen Karel Poborský a pořadatelé mu na vedlejší křeslo přidělili fotbalového svazového předsedu Jana Obsta. Tahle dvojice se za ruce nedržela.

Jediným hráčem, který se se svou přítelkyní mohl zdržet, byl Jiří Štajner. Ten totiž nominaci na Francii nedostal. "Je to příjemná změna, v klubu jsem na tuhle akci dostal tři dny volna," pochválil si útočník Hannoveru. Vzápětí ale smutným hlasem dodal: "Jenže na tom francouzském národním stadionu v Paříži, o kterém všichni tak básní, jsem si aspoň pár minut zahrát chtěl."

Tomáš Rosický s trofejí pro Fotbalistu roku 2002

Tomáš Rosický s přítelkyní v hledišti při vyhlášení ankety Fotbalista roku, v níž opět zvítězil

Vítězové anket: Trenér roku Karel Brückner, Talent roku Tomáš Hübschman, Fotbalista roku Tomáš Rosický a Osobnost ligy Jiří Němec

Každý z oceněných fotbalistů dostal od moderátorů večera malý dárek, pro Rosického si připravili knihu o soutěži Miss.

Rosický si odnáší cenu pro Fotbalistu roku.

Dříve chodíval na podobné akce se svým bratrem, letos na vyhlášení Fotbalisty roku Tomáše Rosického doprovázela loňská druhá vicemiss České republiky Radka Kocurová.

Ve finále slavnostního večera Tomáš Rosický rozpačitě pózoval na fotbalovém trůnu.Najdete na iDNES.czmobilní verze