Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Hurikán trápil obránce a jako trenér objevil Ronalda

HRDINA NA RAMENOU. Jairzinho patří k hrdinům fotbalového mistrovství světa 1970 v Mexiku. Dal gól v každém zápase. | foto: Profimedia.cz

26 2014
V brazilské abecedě se představuje útočník Jairzinho, úžasný driblér a jeden z hrdinů fotbalového mistrovství světa 1970.

Ivo Viktor, brankář československé fotbalové reprezentace, tehdy sklesle, snad až naštvaně líčil: „Nepamatuji, že by se mi někdy tak špatně chytalo za nějakou obranou. Najednou se to vždy nějak zamotalo a letělo to ke mně do brány...“

Poprvé, podruhé, potřetí, počtvrté...

Kdepak, jen tak samo zamotalo, to kouzlili Brazilci, možná vůbec nejlepší tým v historii světových šampionátů, jenž kráčel k triumfu. Pelé, Gérson, Tostao... a Jairzinho, plným jménem Jair Ventura Filho.

Brazilci tenkrát na mistrovství světa 1970 v Mexiku porazili československý výběr 4:1. „Byl to zápas, na který nezapomenu. Brazílie dokázala, že hraje nejlepší fotbal, bez zábran, bez strachu, otevřený a krásný,“ říkal Jairzinho.

Viktorovi dal dva góly a nešetřil nikoho. Nadělil i italskému brankáři Albertosimu nebo anglickému gólmanovi Banksovi. Zkrátka každému soupeři, na nějž narazil.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL:
Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL:
Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho

Skóroval ve všech duelech a fázích turnaje, což dokázal už jen Ghiggia z Uruguaye v roce 1950, ale ten hrál jen čtyři zápasy, a francouzský rekordman Fontaine v roce 1958, byť jemu zase uteklo finále. Proto mu říkali Hurikán.

Jairzinhovy trefy nebyly jen do počtu, třeba semifinále proti Uruguayi rozhodl. Za stavu 1:1 převzal míč hluboko na své polovině, pláchl dvěma soupeřům, u středového kruhu zakombinoval s Pelém a Tostaem, naběhl si do šance, předstihl dalšího protihráče a po zemi k tyči skóroval. Šťastný muž s číslem sedm se na kolenou pokřižoval.

Troufalé akce, rázné výpady, to bylo jeho. Ať obránci natahovali nohu, padali do skluzů, nastavovali tělo, většinou marně, Jairzinho kolem nich proletěl.

Narodil se v Rio de Janeiru, kde s fotbalem začínal. Poprvé nastoupil v útoku klubu Botafago, když mu bylo patnáct: často uprostřed nebo vlevo. Pravé křídlo totiž hrával jeho idol Garrincha, jehož měl později jak v klubu, tak v reprezentaci nahradit. V Botafagu strávil většinu kariéry, mimo Jižní Ameriku byl krátce ve Francii v Marseille.

Když skončil jako hráč, vrhl se na trénování: doma, v Japonsku či Arábii. Objevil talent 14letého Ronalda a doporučil ho Cruzeiru.

Magazín World Soccer zařadil dnes 69letého Jairzinha mezi 100 nejlepších hráčů 20. století na 27. místo. A mimochodem, s reprezentační kariérou, během níž hrál 81 zápasů a dal 33 gólů, se loučil proti Československu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze