Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jací jsou Češi fotbaloví fanoušci?

9 2006
Praha - Pánové, pozor: až se budou na přenosy z fotbalového mistrovství světa společně s vámi dívat i vaše manželky či přítelkyně, věřte, že možná mají "zaječí" úmysly. Téměř každou druhou totiž na fotbalu imponuje jen pohled na mužná těla v trenýrkách. A teď naopak rada ženám: muži zase rádi sledují televizní zápasy jen proto, aby se vyhnuli domácím pracím.

Tedy alespoň ve čtyřiceti procentech případů. Tvrdí to ve svém výzkumu společnost Synovate, který se týká i českých fanoušků.

"Tenhle průzkum byl součástí celosvětové studie, jíž se zúčastnilo celkem 7835 respondentů, z Česka jich byly tři stovky," uvedla Nicol Schusterová, z české pobočky firmy.

Fotbalové "záletnictví" žen i lenost mužů jsou pak typickými vlastnostmi českých fandů. Třeba v Koreji najdete jen čtyři procenta žen, které by se na fotbal dívaly kvůli sexy postavám hráčů. V Japonsku se zase pouze každý desátý muž fotbalem vymlouvá na domácí úklid.

Zároveň jsou Češi jako fanoušci velmi kritičtí. Jen 23 procent z nich si myslí, že se tým stane světovými šampiony. Naopak 18 procent mužstvu přisoudilo pořekadlo "příliš povyku pro nic", 15 procent dokonce označilo celek za "ufňukance". A více než polovina dotázaných si myslí, že jsou fotbalisté přeplácení.

Co si Češi myslí?

Kdo vyhraje titul
Brazílie (34 procent)

Kdo bude nejlepším hráčem
Ronaldinho (46)

Kolik lidí se bude dívat
66 procent

Proč se budou dívat ženy?
Kvůli sexy postavám hráčů (42)

V závisti jsou však Češi podprůměrným státem. Nejvíc jsou vysoké platy trnem v oku Brazilcům – v 95 procentech si myslí, že hráči berou nepřiměřené částky.

Zároveň jsou však Brazilci podle všech dotázaných největšími favority na titul mistrů světa. Tvrdí to 42 procent respondentů. Česko pak kromě vlastních fanoušků nikdo jiný na zlato netipuje.

Velice skeptičtí jsou domácí Němci. Jen každý čtvrtý označil svou reprezentaci za možného šampiona. "Mnoho z nich ale doufá, že jejich tým bude lepší, než se očekává," míní společnost Synovate.

Nejlepším hráčem se stane podle příznivců Brazilec Ronaldinho. Češi ale favorizují i Pavla Nedvěda.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze