Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jabulani, míč pro světový šampionát představil doma Nedvěd

4 2009
Míč, s kterým se příští rok v Jižní Africe bude hrát fotbalové mistrovství světa, se jmenuje Jabulani. Těsně před losem šampionátu ho v Kapském Městě představil šéf Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter.

Výrobek firmy Adidas má jméno Jabulani, což v jazyce zulu znamená "oslavovat". Ve stejný den měl míč premiéru i v Praze, kde ho předvedl jeden z nejlepších českých fotbalistů historie Pavel Nedvěd.

Na jihu Afriky míč spolu s Blatterem pokřtili Franz Beckenbauer a David Beckham. Ve srovnání s černobílým Teamgeistem, s nímž se hrálo na minulém šampionátu, hýří nový míč jedenácti barvami, které symbolizují jedenáct hráčů, jedenáct oficiálních jazyků FIFA i jedenáct komunit hostitelské země.

LOS MISTROVSTVÍ SVĚTA

Zatím ho testovaly jen čtyři týmy - Bayern Mnichov, AC Milán a jihoamerický klub Orlando Pirates a Ajax Kapské Město. V pátek večer se s ním poprvé hraje v zápase Bayernu s Mönchengladbachem a od soboty se bude prodávat za oficiální cenu 119,95 eura.

Brankáři si často stěžují, že každý nový míč létá rychleji než ten předchozí a navíc, že ve vzduchu při střelách z dálky nevyzpytatelně mění směr. Z gólmanů tak prý dělá hlupáky, kteří dostávají nepochopitelné góly. Adidas slibuje, že Jabulani bude mít díky speciálním puntíkům na povrchu dráhu letu stabilní a nebude "plavat".

Nová studie německého výrobce míčů také potvrdila, že na rychlost střely má vliv nadmořská výška. V řidším vzduchu letí míče rychleji, což může být výrazně patrné i na mistrovství světa. Přímý kop z dvaceti metrů, který by v přímořském Durbanu letěl rychlostí 120 kilometrů za hodinu, bude v Johannesburgu, který leží výš než vrchol Sněžky, o šest kilometrů za hodinu rychlejší.

Naopak určitou výhodou pro brankáře prý je, že je v řidším vzduchu těžší dát míči faleš.

Jisté je, že se v Jižní Africe nebude opakovat situace z prvního mistrovství světa v roce 1930. Tehdy se před finálovým zápasem nemohli soupeři dohodnout, s jakým míčem se bude hrát. A tak se první poločas hrál s argentinským a Argentinci jej vyhráli 2:1. Na druhý vytáhli Uruguayci svůj míč, dali tři góly a stali se mistry světa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze