Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Já chci na Slovensku vyhrát, říká Ujfaluši

Tomáš Ujfaluši - IMAGE ZÁLESÁKA. Dokud nedá Tomáš Ujfaluši gól, neoholí se. Vsadili se totiž s Markem Jankulovským. Dva krajní obránci budou mít šanci zítra na Slovensku. | foto: Michal DoležalČTK

5 2006
Praha - Je zarostlý jako zálesák, změnil pozici na hřišti, stal se pokladníkem fotbalové reprezentace a asistentem kapitána. Tomáš Ujfaluši, celý v novém. Navíc se o hodně zlepšil. Poslední přípravu se Srbskem pokazil, v sobotu proti Walesu válel. "Myslím, že se absolutně nemáme za co stydět," poznamenal.

Zdálo se, že vás fotbal na místě pravého obránce víc baví.
Člověk je víc ve hře, víc u balonu, naopak je to o dost kondičně náročnější než uprostřed. Dostávám se k centrům, k zakončení. S pravým bekem nemám problémy, rok už tak hraju ve Fiorentině.

Naběháte se při zápase o hodně víc?
O hodně. V Itálii jsem se bavil s kondičním trenérem, že to změříme. Existuje na to přístroj. Sám jsem zvědavý, kolik ukáže.

Když jste sledovali zápas s Walesem zpětně na videu, co vám říkal trenér?
Hodnotil ho kladně. Myslím, že se absolutně nemáme za co stydět.

A co nedostatky?
Neřekl bych nedostatky. Něco jsme si říkali k situacím, kdy jsme chtěli dostat Wales do ofsajdů a bránili jsme příliš vysoko. Z toho vznikl třeba první brejk Bellamyho. Chtěli jsme hrát presink, i já jako krajní bek jsem se musel hodně vysunovat.

Vaše role je tedy hodně odlišná od té, kterou jste hrál dosud, že? To jste byl jako stoper šéf obrany.
Musím sledovat střední obránce, jestli zůstanou stát nebo couvají. Pokud vidím soupeře, jak se rozbíhá, rozhodnutí záleží na mně. Pokud si jsem jistý, že ho dostanu do ofsajdové pozice, tak můžu vystoupit a on se v ofsajdu utopí. Ale to jsou hodně rizikové situace, takže často raději sleduju balon a volím ústup, ne riziko.

Kromě změny na hřišti jste ještě zdědil kasičku po Karlu Poborském a stal se novým pokladníkem. Už jste dělal reprezentační inventuru?
Nebylo třeba, Karel byl pečlivý. Mám notýsek, kam zapisuju veškeré útraty a příjmy. Staráme se o to s Markem Jankulovským. Je to příjemná práce, když člověk dostává peníze.

Jsou to tisíce, nebo desetitisíce?
To bych nerad pouštěl do novin, dohodli jsme se tak.

Měl jste po sobotě žně? Hlavně nováček David Lafata musí být finančně pořádně vyždímaný: první nominace, první start, první góly.
Ani bych neřekl, že to má nějak drahé. Určitě by klidně zaplatil i víc...

Kdo má nejhorší platební morálku?
Placení zatím funguje perfektně. Když řeknu, kdo co zaplatí, do dalšího srazu je všechno srovnané.

I kvůli tmavému plnovousu musí mít hráči před pokladníkem respekt, že?
No, já spíš doufám, že už si brzy budu moct vousy zkrátit. Hecli jsme se s Jankulem: dokud nedáme gól, na vousy nesáhneme. I když nejsme tak přitažliví pro ženy, věřím, že to má opačný význam pro soupeře.

A co ty góly?
Platí reprezentační a ligové. Třeba časem zařadíme i tréninkové.

Třeba se trefíte ve středu na Slovensku. Jaký vlastně očekáváte zápas?
Hodně vyhecovaný a asi i tvrdý.

Naposledy před čtyřmi lety v Olomouci jste vyhráli 4:1.
Ale to byl přátelák, o nic vážného nešlo. Teď jde o mistrovství Evropy.

Slováci se cítí nahoře, mají výborný tým, mistrovství světa ztratili až v baráži, v sobotu smetli Kypr 6:1.
Slovenský fotbal jde nahoru, ale netroufám si říct, jestli jsou ve výhodě.

Když se cítili nepřemožitelní v hokeji, obvykle na to ve vypjatých bitvách s Českem doplatili a prohráli. Může se něco podobného přihodit i teď?
Nevím. My jedeme na Slovensko vyhrát. Tedy aspoň já, protože chci vyhrát pokaždé. Musíme dobře bránit a být trpěliví. S Walesem nám to v sobotu pomohlo k vítězství.

Možná vás čeká jeden z klíčových zápasů celé kvalifikace. Nebo ne?
To si nedovolím říct, favoritů skupiny je víc. Německo, Slovensko, my. Kvalitní tým mají Irsko i Wales. Všechno je na začátku a rozhodovat se bude za rok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze