Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Izraelec Grant: Mám zájem trénovat českou fotbalovou reprezentaci

Trenér Chelsea Avram Grant na tiskové konferenci před utkáním semifinále Ligy mistrů s Liverpoolem. | foto: Reuters

23 2009
Izraelský kouč Avram Grant je podle svazového místopředsedy Jaroslava Vacka vážným kandidátem na post trenéra české fotbalové reprezentace.

Izraelec, jenž v minulé sezoně dovedl Chelsea do finále Ligy mistrů, Vackovi včera předběžně potvrdil, že by byl ochoten převzít tým, který zatím neúspěšně usiluje o mistrovství světa 2010.

"Dobrý den, tady Jaroslav Vacek, místopředseda českého fotbalového svazu." "Dobrý den, tady Avram Grant." Nějak tak začal včera telefonický rozhovor, který může v blízké době přinést české reprezentaci nového kouče.

"Pomyslný míč je teď na naší straně," prozradil Vacek. "Rozhodnutí by mělo padnout příští týden."

Jeden ze šéfů českého fotbalu se s brzy čtyřiapadesátiletým trenérem kontaktoval na základě zprostředkované informace, že by Grant mohl připadat v úvahu coby nástupce nedávno odvolaného Petra Rady.

Z rozhovoru podle Vacka vyplynulo, že to byla pravdivá zpráva. "Není to ale tak, že by se trenér typu Avrama Granta sám Česku nabízel."

Původní iniciativa vzešla z české strany: Grant je alternativou ve váhání, zda upřednostnit zahraničního, nebo domácího trenéra.

Kdyby se rozhodovalo mezi tuzemským koučem, podle informací MF DNES by čeští fotbaloví šéfové ukázali buď na Karla Jarolíma, nebo na Františka Straku.

Proti nim by měl trenér z ciziny zřejmě jednu výhodu: nesvázanost se zdejším prostředím. Do týmu, jehož morálka je zpochybňována, by vnesl automaticky respekt.

Toto plus víceméně potvrzuje i Vacek: "Čeští hráči v klubech dokazují, že fotbal umějí. Reprezentace tedy spíš potřebuje jakéhosi trenéra-manažera v anglickém slova smyslu."

Z tohoto pohledu se jeví Izraelec dobrou volbou. Má zkušenost z Chelsea, tak blyštivá vizitka nezdobí žádného českého kandidáta.

Po minulé sezoně byl Grant, dříve pracující i s izraelskou reprezentací, od londýnského mužstva; odmítl v klubu roli ředitele a od té doby je bez angažmá.

Jak dobře zná české hráče? Minimálně jednoho detailně, brankář Petr Čech chytal v Chelsea i pod jeho vedením.

Vacek nechtěl líčit podrobnosti rozhovoru, není tedy jasné, zda už si s Grantem nastínili kupříkladu finanční nároky. Vacek je ovšem přesvědčen, že to nebude problém. Rozhodnutí leží na výkonném výboru, vládě nad českým  fotbalem.

"Pro mě je jméno Grant novinka, nic o tom nevím," říká člen výkonného výboru Jaroslav Starka. "Myslím ale, že na zbývající čtyři podzimní zápasy v kvalifikaci je třeba vybrat muže, který české prostředí zná."

Kritici namítají, že rozhodnutí o trenérovi by mělo ležet až na novém výkonném výboru, který vzejde z  červnových voleb.

Stávající vládci však argumentují, že i směrem ke sponzorům je nutné vyslat signál, že se činí rozhodné kroky. Pravdou také nejspíš je, že kontraktem s věhlasným Grantem by stoupl kredit českého fotbalu ve světě.

A pozor, kromě Granta je pravděpodobně ve hře další zahraniční trenér: Vacek to naznačil, aniž prozradil jméno. Vyloučil však, že by se jednalo o Švéda Erikssona, Rumuna Bölöniho či Nizozemce Adriaanseho, o nichž se spekulovalo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze