Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čechův výhoz mě potěšil, lebedí si legendární brankář Viktor

Ivo Viktor | foto: Jaromír Novák, iDNES.cz

17 2013
Okamžik, kdy brankář Petr Čech dlouhým výhozem až na půlku hřiště rozehrál gólovou akci Chelsea ve středečním finále Evropské ligy s Benfikou, zahřál nejedno fotbalové srdíčko. A vyvolal reminiscence. Vzpomínáte? Podobně vyhazoval balony Ivo Viktor, jeden z předních světových gólmanů 60. a 70. let. "Petr to umí, má dlouhé výkopy i výhozy," nepochybuje legenda.

Byl to jeden z klíčových momentů, který Chelsea nasměroval k triumfu 2:1.

Co jste si říkal v šedesáté minutě, když se Chelsea po Čechově výhozu ujala vedení?
To víte, že mě to potěšilo. Dlouhé výhozy se už moc nepoužívají, protože hráči jsou v dnešním fotbale většinou dobře obsazení, ale Petr vystihl pravou chvíli. On to umí, má dlouhé výkopy i výhozy. Taky tam byla chyba obránců Benfiky, ale na to se už nikdo ptát nebude. Hodil to na Juana Matu, ten prodloužil na Torrese, takže má vlastně asistenci, že?

To jste si ani nevzpomněl, že jednou z vašich silných zbraní byly právě dlouhé a přesné výhozy?
Jistě že vzpomněl. Nebyly ale jen mojí specialitou, i když se to říkalo. V mojí éře jsem si myslel, že se fotbal bude ubírat právě cestou těchto výhozů, protože jsou přesnější, zatímco dlouhé a vysoké výkopy podle mě z devadesáti procent představují ztracený míč. Ale je to jinak. Dnešní balony tomu přitom nahrávají, s nimi bych si troufl házet hodně za půlku.

Povedlo se vám někdy v důležitém zápase rozehrát gólovou akci, jako to teď udělal Čech?
Abych se přiznal, nevzpomenu si, i když jsem výhozy používal hodně. Nejlíp se mi vyhazovalo na Pepíka Masopusta, když jsme v šedesátých letech v Dukle několik sezon hráli spolu. On se vždycky uměl ukázat, ale je pravda, že tenkrát se tolik neobsazovalo.

Petr Čech z Chelsea chytá míč před Eduardem Salviem z Benfiky.

Petr Čech z Chelsea chytá míč před Eduardem Salviem z Benfiky.

Benfica vyrovnala na 1:1 z penalty. Mohl Čech něco udělat líp?
Držel jsem mu palce, dneska už umí chytat i penalty. Jenže proti takové ráně možná se zavřenýma očima neměl šanci, byť šla skoro doprostřed brány. Risknul stranu, brankář většinou nevydrží zůstat na místě. Na tom přece založil svoji bělehradskou penaltu i Tonda Panenka. Pak mu ji tady někdo chytil, jenže ne proto, že by Tondu přečetl. Po zápase přiznal, že chtěl skočit na jednu stranu, ale byla tam louže, tak zůstal stát...

Třicátého srpna se bude hrát v pražském Edenu o evropský Superpohár a právě Chelsea s Čechem v bráně už má jistou účast. Půjdete se podívat?
To si pište, to si nenechám ujít. Doufám, že mi od naší asociace přijde pozvánka. A když ne, musím se tam dostat jinak. Byla by škoda se dívat na takový zápas, ve kterém navíc bude chytat náš brankář světové třídy, jenom u televize.Najdete na iDNES.czmobilní verze