Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ivanov a Poll už si na turnaji nezapískají

28 2006
Berlín - Špatné výkony sudích v průběhu fotbalového mistrovství světa v Německu nezůstaly bez odezvy. Mezinárodní fotbalová federace FIFA zúžila seznam hlavních sudích pro další část turnaje na dvanáct jmen. Anglický rozhodčí Graham Poll a jeho ruský kolega Valentin Ivanov, kteří sklidili velkou kritiku, už si ve zbylých zápasech na šampionátu nezapískají.

Mezi dvanácti jmény figuruje i Slovák Luboš Micheľ, který byl dnes pověřen řízením úvodního pátečního čtvrtfinále mezi Německem a Argentinou na Olympijském stadionu v Berlíně.
 
Ruský rozhodčí Ivanov se ocitl pod palbou kritiky poté, co v osmifinálovém utkání Portugalska s Nizozemskem rozdal 16 žlutých karet a na každé straně po druhých napomenutích vyloučil po dvou hráčích.

Poll se postaral o kuriózní chybu, když chorvatskému obránci Josipu Šimuničovi ukázal v duelu s Austrálií tři žluté karty a až poté jej vykázal ze hřiště.

Oba arbitry pak veřejně kritizoval i šéf FIFA Sepp Blatter, jenž dnes prohlásil, že rozhodčí obecně na šampionátu nedrží jednotný metr a neřídí se instrukcemi, které před turnajem dostali. "Když si mi trenér stěžuje, že jeho hráč dostal žlutou kartu za držení za dres a jejich soupeř ve skupině ve druhém utkání stejným způsobem potrestán není, jak mám reagovat?" uvedl Blatter na internetové stránce FIFA.

"Viděl jsem i nepotrestané fauly zezadu nebo surové chování, nemluvě o vážných
chybách ve výkladu pravidel," prohlásil šéf světového fotbalu. V úvodu šampionátu byl výkony rozhodčích nadšen, ale postupně přešel od chvály ke kritice.

Seznam hlavních rozhodčích pro závěrečnou část MS:

Massimo Busacca (Švýc.)
Frank De Bleeckere (Belg.)
Luís Medina Cantalejo (Šp.)
Markus Merk (Něm.)
Luboš Micheľ (SR)
Roberto Rosetti (It.)
Toru Kamikawa (Jap.)
Coffi Codjia (Benin)
Benito Archundia (Mex.)
Horacio Elizondo (Arg.)
Jorge Larrionda (Urug.)
Mark Shield (Austr.)

Komise rozhodčích dnes vybrala sudí, kteří budou v turnaji pokračovat. "Stejně jako země vysílají své nejlepší týmy, chceme tu mít ty nejlepší rozhodčí," řekl Blatter.

Mezi vyvolenými je i Němec Markus Merk, přestože byl kritizován za výkon v utkání Brazílie s Austrálií v základní skupině, po němž měl navíc rozmíšku s Harrym Kewellem. FIFA pak sudímu vytkla nejasnosti v zápisu o utkání.

Ve čtvrtfinále se však Merk neobjeví. S Micheľem dostali důvěru Belgičan Frank De Bleeckere (Itálie - Ukrajina), Argentinec Horacio Elizondo (Anglie - Portugalsko) a Španěl Luis Medina Cantalejo (Brazílie - Francie).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze