Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ivan Hašek jako spasitel českého fotbalu? Ne, jenom muž naděje

6 2009
Hledáte-li příměry k Ivanu Haškovi, který má ambice uzdravit český fotbal, sáhněte po někdejším britském vládci Winstonu Churchillovi, který v těžkých dobách slíbil národu krev, pot a slzy.

Něco podobného slibuje fotbalovému národu nyní Hašek.

"Nemohu vám slíbit nic kromě tvrdé práce," oslovil pětačtyřicetiletý muž na čtvrteční schůzce fotbalové delegáty, na jejichž vůli záleží, zda Hašek bude 27. června do čela fotbalu zvolen.

"Nikomu neslibuju tři body, umělé trávníky ani jiné výhody, jen tvrdou práci. Není totiž jiné cesty, jak český fotbal napravit," říká Hašek a je přesvědčen, že delegáti na jeho slova slyší.

V lidech, kteří nyní Haškovi kývají, se však skrývá první úskalí na misi muže, od něhož si veřejnost slibuje radikální zlepšení fotbalových poměrů.

Mnozí z dnes nakloněných delegátů totiž před čtyřmi roky zvolili z různých důvodů garnituru, která selhala a teď dosluhuje.

Hašek se jimi nechá zvolit, dál se však hodlá obklopit transparentně jemu spřízněnými lidmi, například bývalými fotbalisty Lubošem Kubíkem a Karlem Poborským, které sám jmenoval.

Výběr správného týmu bude jeho prvním velkým úkolem, také proto měl ještě včera schůzky s protikandidátem Vinšem a s bývalým fotbalovým vládcem Chvalovským.

Analýza

I tak je velmi naivní domnívat se, že se s Haškovým příchodem rázem nad fotbalem rozplynou mraky.

Do fotbalu nezačnou náhle proudit mnohem větší finanční prostředky. Minimálně zpočátku v něm budou dál působit postavy stojící za vytvářením korupčního prostředí.

Ve velmi důležitých diplomatických funkcích v řídících orgánech evropského a světového fotbalu nebudou ze dne na den zasedat Češi. A z reprezentace se těžko ihned stane postrach soupeřů.

Hašek by musel být kouzelník, aby tohle zařídil. On je však – a to je v této chvíli asi nejpodstatnější – mužem naděje.

Když mluví o nevalných vyhlídkách národního týmu na mistrovství světa 2010, řekne správně, že není nic definitivně ztraceno, ale především:

"Za čtyři zbývající kvalifikační zápasy může tým znovu získat svou tvář a podporu fanoušků i médií."

Dalším klíčovým faktorem je, že za Haškovým případným usednutím do nejvyššího křesla nelze ani náznakem vidět stopy zlatokopectví.

Skvěle zajištěnému muži stačilo kývnout a mohl odejít na další báječné trenérské angažmá. Mnohem lukrativnější, než je post prvního muže českého fotbalu.

Haškovo zvolení by bylo bezesporu správným krokem. Přesto hrozí rozčarování tomu, kdo si myslí, že s ním bude fotbal rázem na takovém výsluní jako je  tam, kde Hašek mluvil s novináři.

Ve slávistickém Edenu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze