Italům daroval vítězství dvěma vlastními góly Gruzínec Kaladze

Gruzie - Itálie: hostující Vincenzo Iaquinta (vpravo) si kryje míč před Kacha Kachaladzem | foto: AP

6 2009
Dva vlastní góly gruzínského obránce Kaladzeho pomohly italským fotbalistům k vítězství v kvalifikačním utkání o postup na MS 2010 v Tbilisi. Mistři světa se tak udrželi v čele 8. skupiny. V domácím prostředí ztratila Francie, která jen remizovala 1:1 s Rumunskem.

Portugalští fotbalisté pokračovali ve špatných výkonech, když v souboji na hřišti lídra první skupiny Dánska dlouho prohrávali po gólu kanonýra Arsenalu Bendtnera. Čtyři minuty před koncem sice na konečných 1:1 srovnal Liedson, ovšem ani to Portugalcům nestačilo. S pouhými deseti body ze sedmi zápasů totiž klesli na čtvrté místo ve skupině a na vedoucí Dánsko, které udrželo neporazitelnost, ztrácejí sedm bodů.

Portugalci se tak musejí soustředit především na boj o druhé místo zaručující baráž. O něj však bojuje i Švédsko, které díky gólu své hvězdy Ibrahimovice z poslední minuty vydřelo výhru 2:1 v Maďarsku, na jehož druhé místo ztrácí jen bod.

Kuriózní situace nastala v osmé skupině, když si v souboji Gruzie s Itálií dal domácí Kaladze hned dva vlastní góly. K jeho smůle se to stalo zrovna proti Itálii, kde již čtyři roky působí v dresu AC Milán. Italové se díky výhře 2:0 znovu ještě více přiblížili šampionátu.

Krok s nimi ale drží Irsko, které vydřelo výhru 2:1 nad Kyprem a ztrácí jediný bod na čelo tabulky. Má však o odehraný zápas více.

Francie - Rumunsko: Yoann Gourcuff (vlevo)  v souboji s Vasilem MafteiemVelké problémy má Francie. Ta v souboji s Rumunskem neudržela vedení, které jí na začátku druhé půle zajistil Henry, a po remíze 1:1 ztrácí na lídra sedmé skupiny Srbsko čtyři body. Rumunsko i přes vybojovaný bod přišlo tři zápasy před koncem kvalifikace o šanci na přímý postup a těžké to bude mít i s bojem o druhé místo, na které ztrácí šest bodů.

V páté skupině vybojovalo Rusko povinné vítězství nad Lichtenštejnskem a dotáhlo se za vedoucí Německo na rozdíl jediného bodu. O vítězi skupiny tak zřejmě rozhodne vzájemný zápas 10. října.

Rusové o své výhře 3:0 rozhodli během první půle, když dostali dvakrát možnost kopat penaltu a Pavljučenko vždy uspěl. Předtím ještě otevřel skóre obránce Vasilij Berezuckij. "Byl jsem naprosto v klidu. Věřil bych si, i kdybych měl kopat penaltu i potřetí," řekl Pavljučenko.

VÝSLEDKY

1. skupina

KODAŇ: Dánsko - Portugalsko 1:1 (1:0)
42. Bendtner - 86. Liedson. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

BUDAPEŠŤ: Maďarsko - Švédsko 1:2 (0:1)
79. Huszti z pen. - 8. Mellberg, 90. Ibrahimovic. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

BASILEJ: Švýcarsko - Řecko 2:0 (0:0)
83. Grichting, 88. Padalino. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ČK: 42. Vyntra (Řec.).

4. skupina

PETROHRAD: Rusko - Lichtenštejnsko 3:0 (3:0)
39. a 45. obě z pen. Pavljučenko, 17. V. Berezuckij. Rozhodčí: Constantin (Kypr).

LANKARAN: Ázerbájdžán - Finsko 1:2 (0:0)
49. Mamedov - 75. Heikkinen, 85. Johansson. Rozhodčí: Trifonos (Kypr).

5. skupina

JEREVAN: Arménie - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:1)
 6. Ibričič, 73. Muslimovič. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).

KAYSERI: Turecko - Estonsko 4:2 (2:1)
29. a 73. Tuncay, 36. Yildirim, 63. Turan - 7. Voskobojnikov, 53. Vassiljev. Rozhodčí: Skjerven (Nor.).

LA CORUŇA: Španělsko - Belgie 5:0 (1:0)
41. a 68. Silva, 49. a 85. Villa, 50. Pique. Rozhodčí: Layec (Fr.).

KYJEV: Ukrajina - Andorra 5:0 (2:0)
45.+2 a 90.+1 z pen. Milevskij, 18. Jarmolenko, 71. Ševčenko z pen., 90.+3 Selezňov z pen. Rozhodčí: Sipailo (Lot.).

ZÁHŘEB: Chorvatsko - Bělorusko 1:0 (1:0)
Branka:
24. Rakitič. Rozhodčí: Plautz (Rak.). ČK: 80. Čorluka (Chorv.).

7. skupina

ŠTÝRSKÝ HRADEC: Rakousko - Faerské ostrovy 3:1 (2:0)
16. a 69. z pen. Janko, 1. Maierhofer - 83. Olsen. Rozhodčí: Borg (Malta).

ST. DENIS: Francie - Rumunsko 1:1 (0:0)
48. Henry - 56. vlastní Escudé. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

SOFIE: Bulharsko - Černá Hora 4:1 (1:1)
45. Kišišev, 49. Telkijski, 85. Berbatov z pen., 90. Domovčijski - 9. Jovetič. Rozhodčí: Asumaa (Fin.).

TBILISI: Gruzie - Itálie 0:2 (0:0)