Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italský fotbal se topí a národ s ním

Luciano Moggi - CALCIOPOLI, KÁPOVÉ ODHALENI. Korupční skandál v italském fotbale zvaný Calciopoli plní stránky novin. Není se co divit, do sítí policejních odposlechů se chytili takoví bossové jako Luciano Moggi, šéf nejslavnějšího italského klubu, Juventusu Turín. | foto: Alessandro BianchiReuters

26 2006
Turín, Brno - Nejmocnější muž italského klubu Juventus Turín – Luciano Moggi – se mohl ještě před dvěma roky chlubit, jak naložil s rozhodčími po zápase, který jeho tým prohrál. "Zavřel jsem je v převlékárně a klíče jsem si vzal na letiště. Musí vyrazit dveře, aby je dostali ven," smál se do telefonu.

Nyní už Moggimu moc do řeči není. Po nedávném zveřejnění policejních odposlechů musel jako šéf Juventusu rezignovat.

A důvod? "Tak tohle jsou rozhodčí, které jsem naplánoval," opakuje se v nich jeho oblíbená věta.

Moggi je podezřelý z toho, že ovlivňoval nasazování rozhodčích. Bude vyšetřován i v údajném pokusu o únos trojice arbitrů, kteří byli po výhře Regginy nad Juventusem zamčeni v šatně. Finanční policie ho navíc vyšetřuje pro daňové úniky při podezřelých transakcích kolem přestupů hráčů.

Kolem jeho osoby a celého Juventusu, který letos vybojoval druhý ligový titul v řadě, vypukl nebývalý skandál, vyšetřování neunikly ani další velkokluby – AC Milán, Lazio Řím a Fiorentina.

Italský fotbal se tak necelé tři týdny před mistrovstvím světa v Německu potápí. A s ním i celý národ, pro nějž je fotbal výjimečnou hrou.

Korupční skandály ve fotbale odrážejí problémy v celé zemi

Itálie světu dala božská díla. Ale také ukázala, jakou moc může mít mafie, jak zhoubná pro stát může být společnost prolezlá korupcí. Jenže zatímco geniální výtvory italských mistrů už můžeme obdivovat pouze v muzeu, korupce žije dál a zasazuje Itálii stále větší rány.

Fotbal, "calcio", byl velkou chloubou Itálie. "Calciopoli", jak se fotbalovému skandálu přezdívá, může být jeho zkázou. Název dostal podle korupčního skandálu ze začátku 90. let – Tangentopoli (Úplatkov – pozn. aut.) tehdy potvrdil, že Itálie je nejzkorumpovanější zemí Západu. Současný fotbalový skandál to dokázal znovu.

Musíš potrestat Collinu! nařizoval šéf Juventusu

T u r í n, B r n o - Italský deník Corriere della Sera zveřejnil sérii policejních odposlechů telefonických hovorů Luciana Moggiho, bývalého šéfa Juvetusu Turín.

V jednom z nich dává turínský boss rady k připraveným schématům pro los rozhodčích k jednotlivým zápasům Série A, italské nejvyšší soutěže. Telefonickým konzultantem je Paolo Bergamo z komise rozhodčích, který je stejně jako Moggi zapletený do korupčního skandálu.

Moggi: Teď ti řeknu, co jsem vymyslel já.
Bergamo: Uvidíme, jestli to souhlasí s tím, co jsem nastudoval já!
Moggi: Uvidíme…
Bergamo: Uvidíme. Které týmy dáš do schématu zápasů?
Moggi: Počkej. Musím si vzít papír. Takže jsem vymyslel: Inter – Řím.
Bergamo: Ano.
Moggi: Juventus – Udine.
Bergamo: Ano.
Moggi: Reggina – Milán.
Bergamo: Ano.
Moggi: Fiorentina – Parma a Siena – Messina.
Bergamo: Ano.
Moggi: Mám jich pět, ale můžou se udělat i čtyři! Není problém, ale Siena – Messina se mi zdá zápas docela důležitý. Co myslíš?
Bergamo: Pak je taky Livorno – Sampdoria. No nic, pokračuj. Stejně se toho změní málo.
Moggi: Já vím, ale zápas Livorna se Sampdorií, to je celkem klidný zápas.
Bergamo: OK, pokračuj. Může se pak jeden přidat, ale rozhodčích mám málo. Povídej!
Moggi: Tak to jsou rozhodčí, které jsem naplánoval. Dal jsem Bertiniho a Paparestu, který se vrací.
Bergamo: Paparesta se nevrátí.
Mogii: Vrátí se v pátek.
Bergamo: A jseš si jistý?
Mogii: Jistý!
Bergamo: Ale mně říkal Gigi, že UEFA ho bude držet pryč až do dvanáctého.
Moggi: Hm. To ti tedy řekl prasečinu. Dále Trefoloni, Ragalbuto. Dal jsem tam Tomboliniho, ale ten udělal chybu s Laziem, jak pískl tu penaltu.
Bergamo: Co Rodomonti místo Tombolina?
Moggi: To jde taky. Myslím, že takhle to schéma může být.
Bergamo: Tombolina jsem chtěl na jeden termín nechat stát, protože to pokazil. Když to neuděláme, tak je nepotrestáme nikdy.
Moggi: Jo. Podívej, teď ti řeknu – možná se pletu – musíš potrestat Collinu a Rosettiho.
Bergamo: Však jo, já jsem Collinu a Rosettiho nikam nedal.
Moggi: Jen ti říkám, že ostatní si můžou říct, že když oni, tak my taky. Nesmí nám rozbíjet koule. Já jen doufám, že s naším schématem nebude žádný problém. Doufám! Ale sám víš, že ve fotbale se nikdy neví.

Nový italský premiér Romano Prodi tak ani nestihl sepsat první projev a už musel měnit jeho hlavní téma. V parlamentu pak pronesl řeč, v níž vyzval k očistě fotbalu od podvodů, zmanipulovaných zápasů a ilegálního sázení. Fotbalový skandál dokonce označil za symbol krize v zemi.

"Itálie musí projít etickým zemětřesením," volá Prodi. "To, co se stalo ve světě fotbalu, ukazuje, jak hluboká je etická krize v každém ohledu života naší země."

Problémy zahýbaly i milánskou burzou. Akcie Juventusu klesly o 26 procent, což s velkou nelibostí sledovala zámožná rodina De Agnelliů, jež je zakladatelem automobilky Fiat, jednoho ze sponzorů reprezentace.

Vedení Juventusu tak na jejich nátlak ze svých pozic okamžitě odstoupilo.

Také ostatní hlavy padají jako políčka domina. Odstoupil i šéf fotbalového svazu Guido Carraro a jeho zástupce Innocenzo Mazzini. To vše doléhá i na italskou reprezentaci.

K rezignaci byl vyzván její kouč Marcello Lippi, který v Juventusu v minulých letech působil. Nyní musí z místa, kde se připravuje reprezentace na šampionát, dojíždět na policejní výslechy. "Pro mě to není problém. Nemám co skrývat," tvrdí Lippi.

Možná přesvědčuje i sám sebe. Právě on je dobrým příkladem toho, jak je celá věc složitá.

Lippi je obviněn, že Moggi jej nutil nasazovat turínské hráče v reprezentaci, aby stoupla jejich cena. Samozřejmě hráčů, kteří spadají pod Moggiho agenturu, v níž pracuje jeho syn Alessandro společně s Lippiho synem Davidem.

"Lippi na mistrovství světa znamená obrovské riziko," napsala Gazzetta dello Sport. Od svazu však nakonec Lippi dostal podporu, když se za něj postavil současný správce italského fotbalu Guido Rossi. Lippi tak povede svůj tým i 22. června, kdy v základní skupině narazí na českou reprezentaci.

Přijde Nedvěd o dva tituly?

Juventusu, v jehož dresu nastupuje i největší současná hvězda českého fotbalu Pavel Nedvěd, hrozí odebrání dvou posledních mistrovských titulů a sestup až do třetí ligy.

"Situace v Juventusu je horší, než jsem myslel," povzdechl si Nedvěd. "Ale nechci předbíhat. Do té aféry nejsme namočení jenom my."

Itálie už podobnou situaci zažila v 80. letech, když byly z ligy vyloučeny Lazio Řím a AC Milán.

Skandálem v Juventusu se nyní baví celá Itálie. "Kolují vtipy, že novým sponzorem Juventusu je automobilka Citroën, která vyrábí model C3. Přesně takový název má třetí italská liga," popisuje brankář Martin Lejsal, který v Itálii před rokem dostal půlroční trest za údajně prodaný zápas.

Přesto, že v poločase střídal za nerozhodného stavu. "U disciplinárky mi řekli, ať trest beru jako zranění, že s odvoláním neuspěju, protože by před novináři vypadali hloupě."

Šéf disciplinární komise Italo Pappa už podobné rady neudílí. Po vypuknutí skandálu rezignoval kvůli přibývajícím obviněním.

Vyšetřován je i Jankulovski

Zatímco italská reprezentace je ze současných skandálů téměř rozložena, v klidu nemůže být ani český obránce Marek Jankulovski. Je na seznamu vyšetřovatelů, kteří se zabývají nelegálním sázením.

Tedy aférou, která přiživila už tak velké problémy v italském fotbale, a kvůli níž policisté prohledávají hráčům domy. "V ničem nejedu, bude to v pohodě," tvrdí Jankulovski.

V nelegálních sázkách opět figuruje jako největší hvězda hráč Juventusu – brankář Gianluigi Buffon, přítel české modelky Aleny Šeredové.

Lejsal poznal italské praktiky. Jejich nároďák to rozhodí, tvrdí

B e n á t k y, B r n o  - Fotbalový brankář Martin Lejsal ví, jak zrádným prostředím je italský fotbal.

V devatenácti vyrazil do Itálie plný nadějí, že si zahraje s nejlepšími hráči světa, o čtyři roky později se však vrátil zpátky s půlročním zákazem hrát fotbal. "Šel jsem tam sbírat fotbalové zkušenosti a odnesl jsem si spíš ty životní," přiznává.

Jeho prvoligový klub Reggina, v jehož dresu si zachytal i proti AC Milán, jej poslal na hostování do druholigových Benátek. Ty s Lejsalem v brance v posledním kole loňské sezony prohrály v Janově 2:3 a soupeř si alespoň na pár dní zajistil postup do nejvyšší soutěže.

Jenže zápas byl podezřelý už dopředu. Policie odposlouchávala hovory funkcionářů i hráčů, nasadila do hotelových pokojů "štěnice". V kufru manažera Pagliariho z Benátek po zápase našla 250 tisíc eur.

Lejsal se do podezření z ovlivnění utkání dostal kvůli tomu, že na konci prvního poločasu střídal. Při obhajobě pak neuspěl ani s tím, že to bylo kvůli zranění a navíc za nerozhodného stavu 1:1. Neprospělo mu ani to, že v telefonickém hovoru z jeho úst zaznělo, jak se ptá spoluhráče, zda je zápas prodaný.

"U disciplinárky to sestříhali a vzali to jako oznamovací větu. Pak mi řekli, ať se neodvolávám, že mi to nepomůže, protože by vypadali před novináři hloupě. Ať trest beru jako zranění," vypráví Lejsal.

V aféře padaly tvrdé tresty. Janov sestoupil do třetí ligy, Lejsala očistil až civilní soud. Přesto se talentovaný brankář zrušení trestu nedočkal.

"Mám chuť se vším seknout, vykašlat se na fotbal," říkal tehdy Lejsal. Půlroční pauzu však přestál a nyní chytá v české lize za Brno.

Jenže na Itálii zapomenout nemůže. Místo aby si užíval dovolenou, tráví tam poslední dny znovu. Se svým manažerem se snaží vymoci z bývalých klubů nevyplacené mzdy.

"Podle zákona jsem měl dostávat po dobu trestu minimálně 50 procent platu. Reggina mi ale tyto peníze nedala," vysvětluje Lejsal. Navíc mu dluží i Benátky, kde byl na hostování – po sezoně zkrachovaly. "Mám na ty peníze právo. Ale jsem mladý kluk a navíc z východu, takže čekám negativní zprávy."

Aféra z konce loňské sezony už je však v Itálii ve stínu současných problémů zapomenuta. "Teď se tam řeší korupční skandál. A ten je velký, obrovský," říká Lejsal.

Podle něj poslední skandály rozhodí i italský reprezentační tým, který je soupeřem Česka v základní skupině mistrovství světa. "Hráči si dávají hodně záležet, jak se na ně lidi dívají. A když se na ně teď bude celý národ dívat špatně, ublíží jim to," tvrdí český brankář.

Autoři:


Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
1. 4.Chelsea-Tottenham2.223.323.44
31. 3.W. B. A.-Burnley2.663.072.92
31. 3.Watford-Bournemouth2.463.342.97
31. 3.Brighton-Leicester2.873.142.65
1. 4.Arsenal-Stoke1.345.519.04
31. 3.Crystal P.-Liverpool7.294.811.44
31. 3.West Ham-Southampton2.913.152.61
31. 3.Newcastle-Huddersfield1.793.515.10
31. 3.Manchester U.-Swansea1.206.8416.30
31. 3.Everton-Manchester C.8.835.231.36
31. 3.Leverkusen-Augsburg1.534.346.48
31. 3.Hoffenheim-1. FC Köln1.514.795.88
1. 4.Mainz-M´gladbach2.623.332.77
31. 3.Hertha-Wolfsburg2.163.273.66
31. 3.Bayern-Dortmund1.464.706.91
1. 4.Bremen-Frankfurt2.483.253.01
31. 3.Hannover-RB Leipzig3.773.602.01
31. 3.Stuttgart-Hamburg1.833.564.71
31. 3.Schalke-Freiburg1.553.976.87
1. 4.Leganes-Valencia3.883.432.03
1. 4.Atl. Madrid-La Coruňa1.236.3814.00
31. 3.Las Palmas-Real Madrid9.996.221.28
31. 3.Bilbao-Vigo2.163.343.57
1. 4.Eibar-S. Sebastian2.433.353.01
1. 4.Espanyol-Alaves2.043.294.05
31. 3.FC Sevilla-FC Barcelona4.783.851.75
1. 4.Malaga-Villarreal3.243.222.36
31. 3.Girona-Levante1.653.845.77
2. 4.Getafe-Betis Sevilla2.043.483.79
31. 3.Inter Milano-Verona1.149.1520.10
31. 3.Lazio Roma-Benevento1.217.2513.70
31. 3.Fiorentina-Crotone1.534.256.67
31. 3.Bologna-AS Roma5.123.791.72
31. 3.Chievo-Sampdoria2.243.383.34
31. 3.Juventus-AC Milan1.693.675.64
31. 3.Sassuolo-Napoli9.065.071.36
31. 3.FC Genoa-Spal1.963.254.47
31. 3.Cagliari-FC Torino2.923.362.48
31. 3.Bergamo-Udinese1.444.528.10
1. 4.Troyes-Nice3.363.362.24
1. 4.Guingamp-Bordeaux2.903.102.66
31. 3.Dijon-Marseille4.773.981.73
1. 4.Strasbourg-Metz1.983.623.85
1. 4.Nantes-St. Etienne2.253.223.48
1. 4.Caen-Montpellier3.053.012.60
1. 4.Lille-Amiens2.213.233.57
1. 4.Lyon-Toulouse1.395.088.16
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 30 26 3 1 85:20 81
2. Manchester United 30 20 5 5 58:23 65
3. Liverpool FC 31 18 9 4 73:34 63
4. Tottenham Hotspur 30 18 7 5 59:25 61
5. Chelsea FC 30 17 5 8 52:27 56
6. Arsenal FC 30 14 6 10 55:41 48
7. Burnley 30 11 10 9 27:26 43
8. Everton FC 31 11 8 12 37:49 41
9. Leicester City 30 10 10 10 45:43 40
10. Bournemouth 31 9 9 13 37:49 36
11. Brighton 30 8 10 12 28:40 34
12. Watford 31 9 7 15 38:55 34
13. Newcastle United 30 8 8 14 30:40 32
14. Swansea 30 8 7 15 25:42 31
15. Huddersfield Town F.C. 31 8 7 16 25:52 31
16. Crystal Palace 31 7 9 15 30:48 30
17. West Ham United 30 7 9 14 36:57 30
18. Southampton FC 30 5 13 12 29:44 28
19. Stoke City 31 6 9 16 29:58 27
20. West Bromwich Albion 31 3 11 17 24:49 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 27 21 3 3 66:20 66
2. FC Schalke 04 27 14 7 6 41:30 49
3. Borussia Dortmund 27 13 9 5 54:33 48
4. Eintracht Frankfurt 27 13 6 8 38:30 45
5. Bayer Leverkusen 27 12 8 7 47:35 44
6. RB Lipsko 27 12 7 8 40:35 43
7. Hoffenheim 27 10 9 8 46:41 39
8. VfB Stuttgart 27 11 4 12 25:30 37
9. Borussia Mönchengladbach 27 10 6 11 36:42 36
10. FC Augsburg 27 9 8 10 37:36 35
11. Hertha Berlín 27 8 11 8 32:32 35
12. Werder Brémy 27 8 9 10 30:32 33
13. Hannover 27 8 8 11 33:39 32
14. SC Freiburg 27 6 12 9 26:44 30
15. VfL Wolfsburg 27 4 13 10 28:37 25
16. FSV Mohuč 05 27 6 7 14 29:46 25
17. 1. FC Köln 27 5 5 17 27:49 20
18. Hamburk SV 27 4 6 17 19:43 18
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 29 23 6 0 74:13 75
2. Atlético Madrid 29 19 7 3 49:14 64
3. Real Madrid 29 18 6 5 73:33 60
4. FC Valencie 29 18 5 6 57:31 59
5. FC Villarreal 29 14 5 10 40:33 47
6. FC Sevilla 29 14 3 12 37:44 45
7. FC Girona 29 12 7 10 43:42 43
8. Betis Sevilla 29 13 4 12 49:53 43
9. Getafe 29 10 9 10 35:27 39
10. Celta Vigo 29 11 6 12 45:42 39
11. Sociedad Deportiva Eibar 29 11 6 12 36:43 39
12. CD Leganes 29 10 6 13 25:35 36
13. Athletic Club Bilbao 29 8 11 10 29:33 35
14. Espaňol Barcelona 29 8 11 10 26:37 35
15. San Sebastian 29 9 6 14 51:52 33
16. Alavés 29 10 1 18 26:45 31
17. UD Levante 29 5 12 12 25:43 27
18. Las Palmas 29 5 6 18 21:58 21
19. Deportivo La Coruňa 29 4 8 17 26:60 20
20. Málaga 29 3 5 21 16:45 14
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 29 24 3 2 67:15 75
2. SSC Neapol 29 23 4 2 63:19 73
3. AS Řím 29 18 5 6 49:23 59
4. Inter Milán 28 15 10 3 47:21 55
5. Lazio Řím 29 16 6 7 67:37 54
6. AC Milán 28 15 5 8 41:32 50
7. Atalanta Bergamo 28 12 8 8 43:31 44
8. Sampdoria Janov 28 13 5 10 47:43 44
9. ACF Fiorentina 28 10 9 9 37:33 39
10. FC Turín 28 8 13 7 37:36 37
11. FC Boloňa 29 10 4 15 34:41 34
12. Udinese Calcio 28 10 3 15 38:42 33
13. CFC Janov 1893 28 8 6 14 21:29 30
14. US Cagliari 28 8 5 15 27:44 29
15. Sassuolo Calcio 28 7 6 15 18:48 27
16. SPAL Ferrara 29 5 10 14 28:50 25
17. AC Chievo Verona 28 6 7 15 25:47 25
18. Crotone 28 6 6 16 27:50 24
19. Hellas Verona 28 6 4 18 25:56 22
20. Benevento 28 3 1 24 19:63 10
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 30 26 2 2 93:20 80
2. AS Monako 30 20 6 4 74:32 66
3. Olympique de Marseille 30 17 8 5 61:37 59
4. Olympique Lyon 30 16 9 5 62:36 57
5. Stade Rennes 30 13 6 11 39:36 45
6. FC Nantes 30 12 8 10 30:30 44
7. Montpellier 30 9 15 6 28:25 42
8. O.G.C. Nice 30 12 6 12 40:43 42
9. St Etienne 30 10 9 11 33:44 39
10. FCO Dijon 30 10 8 12 43:57 38
11. Girondins Bordeaux 30 10 7 13 33:39 37
12. Angers SCO 30 8 11 11 35:40 35
13. SM Caen 30 10 5 15 22:36 35
14. Guingamp 30 9 8 13 30:45 35
15. Racing Štrasburk 30 8 8 14 35:54 32
16. Amiens 30 8 7 15 25:34 31
17. FC Toulouse 30 7 9 14 29:41 30
18. Troyes 30 8 5 17 25:40 29
19. OSC Lille Métropole 30 7 7 16 29:48 28
20. Méty 30 5 6 19 27:56 21

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze