Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italský fotbal se topí a národ s ním

Luciano Moggi - CALCIOPOLI, KÁPOVÉ ODHALENI. Korupční skandál v italském fotbale zvaný Calciopoli plní stránky novin. Není se co divit, do sítí policejních odposlechů se chytili takoví bossové jako Luciano Moggi, šéf nejslavnějšího italského klubu, Juventusu Turín. | foto: Alessandro BianchiReuters

26 2006
Turín, Brno - Nejmocnější muž italského klubu Juventus Turín – Luciano Moggi – se mohl ještě před dvěma roky chlubit, jak naložil s rozhodčími po zápase, který jeho tým prohrál. "Zavřel jsem je v převlékárně a klíče jsem si vzal na letiště. Musí vyrazit dveře, aby je dostali ven," smál se do telefonu.

Nyní už Moggimu moc do řeči není. Po nedávném zveřejnění policejních odposlechů musel jako šéf Juventusu rezignovat.

A důvod? "Tak tohle jsou rozhodčí, které jsem naplánoval," opakuje se v nich jeho oblíbená věta.

Moggi je podezřelý z toho, že ovlivňoval nasazování rozhodčích. Bude vyšetřován i v údajném pokusu o únos trojice arbitrů, kteří byli po výhře Regginy nad Juventusem zamčeni v šatně. Finanční policie ho navíc vyšetřuje pro daňové úniky při podezřelých transakcích kolem přestupů hráčů.

Kolem jeho osoby a celého Juventusu, který letos vybojoval druhý ligový titul v řadě, vypukl nebývalý skandál, vyšetřování neunikly ani další velkokluby – AC Milán, Lazio Řím a Fiorentina.

Italský fotbal se tak necelé tři týdny před mistrovstvím světa v Německu potápí. A s ním i celý národ, pro nějž je fotbal výjimečnou hrou.

Korupční skandály ve fotbale odrážejí problémy v celé zemi

Itálie světu dala božská díla. Ale také ukázala, jakou moc může mít mafie, jak zhoubná pro stát může být společnost prolezlá korupcí. Jenže zatímco geniální výtvory italských mistrů už můžeme obdivovat pouze v muzeu, korupce žije dál a zasazuje Itálii stále větší rány.

Fotbal, "calcio", byl velkou chloubou Itálie. "Calciopoli", jak se fotbalovému skandálu přezdívá, může být jeho zkázou. Název dostal podle korupčního skandálu ze začátku 90. let – Tangentopoli (Úplatkov – pozn. aut.) tehdy potvrdil, že Itálie je nejzkorumpovanější zemí Západu. Současný fotbalový skandál to dokázal znovu.

Musíš potrestat Collinu! nařizoval šéf Juventusu

T u r í n, B r n o - Italský deník Corriere della Sera zveřejnil sérii policejních odposlechů telefonických hovorů Luciana Moggiho, bývalého šéfa Juvetusu Turín.

V jednom z nich dává turínský boss rady k připraveným schématům pro los rozhodčích k jednotlivým zápasům Série A, italské nejvyšší soutěže. Telefonickým konzultantem je Paolo Bergamo z komise rozhodčích, který je stejně jako Moggi zapletený do korupčního skandálu.

Moggi: Teď ti řeknu, co jsem vymyslel já.
Bergamo: Uvidíme, jestli to souhlasí s tím, co jsem nastudoval já!
Moggi: Uvidíme…
Bergamo: Uvidíme. Které týmy dáš do schématu zápasů?
Moggi: Počkej. Musím si vzít papír. Takže jsem vymyslel: Inter – Řím.
Bergamo: Ano.
Moggi: Juventus – Udine.
Bergamo: Ano.
Moggi: Reggina – Milán.
Bergamo: Ano.
Moggi: Fiorentina – Parma a Siena – Messina.
Bergamo: Ano.
Moggi: Mám jich pět, ale můžou se udělat i čtyři! Není problém, ale Siena – Messina se mi zdá zápas docela důležitý. Co myslíš?
Bergamo: Pak je taky Livorno – Sampdoria. No nic, pokračuj. Stejně se toho změní málo.
Moggi: Já vím, ale zápas Livorna se Sampdorií, to je celkem klidný zápas.
Bergamo: OK, pokračuj. Může se pak jeden přidat, ale rozhodčích mám málo. Povídej!
Moggi: Tak to jsou rozhodčí, které jsem naplánoval. Dal jsem Bertiniho a Paparestu, který se vrací.
Bergamo: Paparesta se nevrátí.
Mogii: Vrátí se v pátek.
Bergamo: A jseš si jistý?
Mogii: Jistý!
Bergamo: Ale mně říkal Gigi, že UEFA ho bude držet pryč až do dvanáctého.
Moggi: Hm. To ti tedy řekl prasečinu. Dále Trefoloni, Ragalbuto. Dal jsem tam Tomboliniho, ale ten udělal chybu s Laziem, jak pískl tu penaltu.
Bergamo: Co Rodomonti místo Tombolina?
Moggi: To jde taky. Myslím, že takhle to schéma může být.
Bergamo: Tombolina jsem chtěl na jeden termín nechat stát, protože to pokazil. Když to neuděláme, tak je nepotrestáme nikdy.
Moggi: Jo. Podívej, teď ti řeknu – možná se pletu – musíš potrestat Collinu a Rosettiho.
Bergamo: Však jo, já jsem Collinu a Rosettiho nikam nedal.
Moggi: Jen ti říkám, že ostatní si můžou říct, že když oni, tak my taky. Nesmí nám rozbíjet koule. Já jen doufám, že s naším schématem nebude žádný problém. Doufám! Ale sám víš, že ve fotbale se nikdy neví.

Nový italský premiér Romano Prodi tak ani nestihl sepsat první projev a už musel měnit jeho hlavní téma. V parlamentu pak pronesl řeč, v níž vyzval k očistě fotbalu od podvodů, zmanipulovaných zápasů a ilegálního sázení. Fotbalový skandál dokonce označil za symbol krize v zemi.

"Itálie musí projít etickým zemětřesením," volá Prodi. "To, co se stalo ve světě fotbalu, ukazuje, jak hluboká je etická krize v každém ohledu života naší země."

Problémy zahýbaly i milánskou burzou. Akcie Juventusu klesly o 26 procent, což s velkou nelibostí sledovala zámožná rodina De Agnelliů, jež je zakladatelem automobilky Fiat, jednoho ze sponzorů reprezentace.

Vedení Juventusu tak na jejich nátlak ze svých pozic okamžitě odstoupilo.

Také ostatní hlavy padají jako políčka domina. Odstoupil i šéf fotbalového svazu Guido Carraro a jeho zástupce Innocenzo Mazzini. To vše doléhá i na italskou reprezentaci.

K rezignaci byl vyzván její kouč Marcello Lippi, který v Juventusu v minulých letech působil. Nyní musí z místa, kde se připravuje reprezentace na šampionát, dojíždět na policejní výslechy. "Pro mě to není problém. Nemám co skrývat," tvrdí Lippi.

Možná přesvědčuje i sám sebe. Právě on je dobrým příkladem toho, jak je celá věc složitá.

Lippi je obviněn, že Moggi jej nutil nasazovat turínské hráče v reprezentaci, aby stoupla jejich cena. Samozřejmě hráčů, kteří spadají pod Moggiho agenturu, v níž pracuje jeho syn Alessandro společně s Lippiho synem Davidem.

"Lippi na mistrovství světa znamená obrovské riziko," napsala Gazzetta dello Sport. Od svazu však nakonec Lippi dostal podporu, když se za něj postavil současný správce italského fotbalu Guido Rossi. Lippi tak povede svůj tým i 22. června, kdy v základní skupině narazí na českou reprezentaci.

Přijde Nedvěd o dva tituly?

Juventusu, v jehož dresu nastupuje i největší současná hvězda českého fotbalu Pavel Nedvěd, hrozí odebrání dvou posledních mistrovských titulů a sestup až do třetí ligy.

"Situace v Juventusu je horší, než jsem myslel," povzdechl si Nedvěd. "Ale nechci předbíhat. Do té aféry nejsme namočení jenom my."

Itálie už podobnou situaci zažila v 80. letech, když byly z ligy vyloučeny Lazio Řím a AC Milán.

Skandálem v Juventusu se nyní baví celá Itálie. "Kolují vtipy, že novým sponzorem Juventusu je automobilka Citroën, která vyrábí model C3. Přesně takový název má třetí italská liga," popisuje brankář Martin Lejsal, který v Itálii před rokem dostal půlroční trest za údajně prodaný zápas.

Přesto, že v poločase střídal za nerozhodného stavu. "U disciplinárky mi řekli, ať trest beru jako zranění, že s odvoláním neuspěju, protože by před novináři vypadali hloupě."

Šéf disciplinární komise Italo Pappa už podobné rady neudílí. Po vypuknutí skandálu rezignoval kvůli přibývajícím obviněním.

Vyšetřován je i Jankulovski

Zatímco italská reprezentace je ze současných skandálů téměř rozložena, v klidu nemůže být ani český obránce Marek Jankulovski. Je na seznamu vyšetřovatelů, kteří se zabývají nelegálním sázením.

Tedy aférou, která přiživila už tak velké problémy v italském fotbale, a kvůli níž policisté prohledávají hráčům domy. "V ničem nejedu, bude to v pohodě," tvrdí Jankulovski.

V nelegálních sázkách opět figuruje jako největší hvězda hráč Juventusu – brankář Gianluigi Buffon, přítel české modelky Aleny Šeredové.

Lejsal poznal italské praktiky. Jejich nároďák to rozhodí, tvrdí

B e n á t k y, B r n o  - Fotbalový brankář Martin Lejsal ví, jak zrádným prostředím je italský fotbal.

V devatenácti vyrazil do Itálie plný nadějí, že si zahraje s nejlepšími hráči světa, o čtyři roky později se však vrátil zpátky s půlročním zákazem hrát fotbal. "Šel jsem tam sbírat fotbalové zkušenosti a odnesl jsem si spíš ty životní," přiznává.

Jeho prvoligový klub Reggina, v jehož dresu si zachytal i proti AC Milán, jej poslal na hostování do druholigových Benátek. Ty s Lejsalem v brance v posledním kole loňské sezony prohrály v Janově 2:3 a soupeř si alespoň na pár dní zajistil postup do nejvyšší soutěže.

Jenže zápas byl podezřelý už dopředu. Policie odposlouchávala hovory funkcionářů i hráčů, nasadila do hotelových pokojů "štěnice". V kufru manažera Pagliariho z Benátek po zápase našla 250 tisíc eur.

Lejsal se do podezření z ovlivnění utkání dostal kvůli tomu, že na konci prvního poločasu střídal. Při obhajobě pak neuspěl ani s tím, že to bylo kvůli zranění a navíc za nerozhodného stavu 1:1. Neprospělo mu ani to, že v telefonickém hovoru z jeho úst zaznělo, jak se ptá spoluhráče, zda je zápas prodaný.

"U disciplinárky to sestříhali a vzali to jako oznamovací větu. Pak mi řekli, ať se neodvolávám, že mi to nepomůže, protože by vypadali před novináři hloupě. Ať trest beru jako zranění," vypráví Lejsal.

V aféře padaly tvrdé tresty. Janov sestoupil do třetí ligy, Lejsala očistil až civilní soud. Přesto se talentovaný brankář zrušení trestu nedočkal.

"Mám chuť se vším seknout, vykašlat se na fotbal," říkal tehdy Lejsal. Půlroční pauzu však přestál a nyní chytá v české lize za Brno.

Jenže na Itálii zapomenout nemůže. Místo aby si užíval dovolenou, tráví tam poslední dny znovu. Se svým manažerem se snaží vymoci z bývalých klubů nevyplacené mzdy.

"Podle zákona jsem měl dostávat po dobu trestu minimálně 50 procent platu. Reggina mi ale tyto peníze nedala," vysvětluje Lejsal. Navíc mu dluží i Benátky, kde byl na hostování – po sezoně zkrachovaly. "Mám na ty peníze právo. Ale jsem mladý kluk a navíc z východu, takže čekám negativní zprávy."

Aféra z konce loňské sezony už je však v Itálii ve stínu současných problémů zapomenuta. "Teď se tam řeší korupční skandál. A ten je velký, obrovský," říká Lejsal.

Podle něj poslední skandály rozhodí i italský reprezentační tým, který je soupeřem Česka v základní skupině mistrovství světa. "Hráči si dávají hodně záležet, jak se na ně lidi dívají. A když se na ně teď bude celý národ dívat špatně, ublíží jim to," tvrdí český brankář.

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
KLUBZVRPSB
1.Tottenham22005:26
2.Bournemouth22004:16
3.Everton21104:34
4.Liverpool11004:03
5.Chelsea11003:03
6.Crystal Palace11002:03
7.Manchester City11002:03
8.Watford11002:03
9.Leicester21013:23
10.Manchester United11002:13
KLUBZVRPSB
1.FC Augsburg 00000:00
2.Hertha BSC00000:00
3.Werder Bremen00000:00
4.Borussia Dortmund00000:00
5.Fortuna Düsseldorf00000:00
6.Eintracht Frankfurt00000:00
7.SC Freiburg00000:00
8.Hannover 9600000:00
9.1899 Hoffenheim00000:00
10.RB Leipzig00000:00
KLUBZVRPSB
1.Levante11003:03
2.Valladolid10100:00
3.Girona10100:00
4.Alavés00000:00
4.Athletic Bilbao00000:00
4.Atlético Madrid00000:00
4.Barcelona00000:00
4.Celta Vigo00000:00
4.Eibar00000:00
4.Espanyol00000:00
KLUBZVRPSB
1.Atalanta 00000:00
2.Bologna00000:00
3.Cagliari00000:00
4.Chievo00000:00
5.Empoli00000:00
6.Fiorentina00000:00
7.Frosinone00000:00
8.Genoa00000:00
9.Internazionale00000:00
10.Juventus00000:00
KLUBZVRPSB
1.Remeš22002:06
2.Marseille11004:03
3.Paris St. Germain11003:03
4.Lille11003:13
4.Monako11003:13
6.Štrasburk11002:03
7.Nimes11004:33
8.Dijon11002:13
8.Lyon21012:13
8.St. Etienne11002:13

Nejčtenější

Petrohrad dal v odvetě osm gólů, Legia vypadla s lucemburským týmem

Fotbalisté Sevilly slaví gól v duelu proti Žalgirisu Vilnius.

Fotbalisté Olomouce si o místo v základní skupině Evropské ligy zahrají se Sevillou. Španělský...

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční...Nesmysl a Mesut to ví, říká Kroos k důvodům Özila skončit v reprezentaci

Německý fotbalista Toni Kroos zklamaně vyklízí útočné pásmo po neproměněné...

Že by se německé fotbalové reprezentaci dotkl problém s rasismem? „Nesmysl,“ zdůraznil Toni Kroos....

UEFA zamítla protest fotbalové Slavie po Kyjevu, píše Tvrdík

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Evropská fotbalová unie UEFA zamítla protest pražské Slavie, který vršovický klub podal po úterní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola...

Další z rubriky

Francouzský mistr světa Nzonzi přestoupil za Schickem do AS Řím

PENALTA? Nzonzi ze Stoke fauluje Davidu Silvu z Manchesteru City. Jak je ze

Francouzský mistr světa Steven Nzonzi přestoupil ze Sevilly do AS Řím, kde působí český fotbalový...

Touha být fotbalistou je stále žhavá. Bolt zahájí zkoušku v Austrálii

Usain Bolt po příletu do Sydney. V týmu Central Coast Mariners se pokusí...

Nejslavnější sprinter historie Usain Bolt je i vášnivým fotbalistou. A to natolik, že touží po...

Dúbravka udržel nulu, proti Arsenalu s Čechem stojí Chelsea

Brankář Arsenalu Petr Čech (vpravo) odkopává míč před napadajícím Willianem z...

Sledujeme on-line Ani ve druhém zápase v novém ročníku anglické ligy nedokázali fotbalisté nováčka z Cardiffu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz