Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italské novináře zbila a zatkla ochranka

3 2000
B r u s e l - Příslušníci nizozemské ochranky se při finálovém zápasu fotbalového mistrovství Evropy mezi Francií a Itálií dopustili násilí na skupině italských novinářů. Některé z nich zbili a zavřeli na policejní stanici do cel, takže neviděli zápas a nemohli pracovat, napsal belgický list Le Soir. Deník označil chování ochranky, která hlídala stadión De Kuip v Rotterdamu, za naprosto nečekané, šokující a skandální.

"Zatímco na hřišti se odehrál svátek, v zákulisí došlo k neslýchaným excesům," uvedl. K prvnímu incidentu došlo v okamžiku, kdy se redaktoři italské televizní stanice RAI rozhodli natočit spor mezi zájezdem italských vozíčkářů a pořadateli, kteří je posílali do nejvyšších řad na horní tribunu. Pořadatelům se zájem televize nelíbil a poslali proti redaktorům ochranku.

"Technik RAI byl vážně zraněn obuškem v obličeji. On a další jeho kolegové, dokonce i jedna kolegyně, byli brutálně sraženi k zemi a na každém z nich klečeli čtyři bodyguardi. Sedm novinářů bylo bez řečí dopraveno na policejní stanici. Po celý zápas, ale i dlouho po něm trčeli v celách."

Hysterie mužů ve žlutých uniformách pokračovala podle Le Soiru i po skončení zápasu. Mnoha novinářům byl upřen vstup do zóny pro rozhovory, i když měli správné propustky. Navíc se v tu chvíli mezi nimi rozšířila zpráva o osudu zatčených kolegů a atmosféra začala jiskřit. Ochranka na to reagovala útokem a pokusem pozatýkat další žurnalisty. Podařilo se jí odvléci dva novináře a spor ukončil až zásah policie.

Nizozemští pořadatelé nebyli tentokrát viditelně na úrovni, píše list, byli nervózní a agresivní. Doplatil na to dokonce i předseda Italského fotbalového svazu Luciano Nizzola, kterému ochranka deset minut bránila vstoupit do šatny italského mužstva. Z rukou nizozemských strážců ho vysvobodili až dva belgičtí policisté v civilu.

Autor:


Témata: Zákulisí, Rai, Rotterdam
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze