Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Italské kluby nesmí do Poháru Intertoto

6 2006
Řím - Italský fotbal postihl první trest za korupční aféru - tamní kluby nesmějí hrát letošní Intertoto Cup. "Když zvážíme, že je potřeba mít potvrzené pořadí ročníku 2005/06, federace se rozhodla, že není možné pokročit dost rychle na to, abychom mohli zaregistrovat italské týmy pro Intertoto," uvádí se v oficiálním prohlášení FIFA.

Nový předseda italské fotbalové federace Guido Rossi prohlásil po schůzce s šéfem FIFA Seppem Blatterem, že probíhající vyšetřování neumožní přihlásit italské kluby do soutěže.

Vyšetřování zatím v Itálii přineslo první přiznání. "Ano, nasazování rozhodčích bylo manipulováno," řekl sekretář komise rozhodčích Manfredi Martino. Ten dnes vypověděl, že koordinátoři Paolo Bergamo a Pier Luigi Pairetto označovali losovací míčky. Potvrdil tak dřívější svědectví bývalého sudího Riccarda Pirroneho, kterého si prý vyžádal na zápasy Juventusu bývalý manažer slavného klubu Luciano Moggi a koordinátoři to zařídili.

"Teď jsme konečně získali konkrétní informace a máme lepší představu," řekl listu Gazzetta dello Sport hlavní vyšetřovatel svazu Francesco Saverio Borelli.

Blatter určil italským vyšetřovatelům lhůtu do 31. července na to, aby udělili případné tresty. Italská federace doufá, že se podaří termínům dostát, aby se kluby mohly zúčastnit Poháru UEFA a Ligy mistrů.

Vítězové Poháru Intertoto si vybojují právo startu v Poháru UEFA. Z italské Serie A obvykle v soutěži startuje několik týmů ze středu tabulky, letos se jí mělo zúčastnit Palermo a Livorno.

Prokurátoři po celé Itálii vyšetřují manipulaci s nasazováním rozhodčích, ovlivňování zápasů Serie A, nelegální sázky a falšování účetnictví. Do aféry je zapletena řada špičkových klubů včetně Juventusu Turín a AC Milán, vyšetřování kolem nelegálních sázek se podle místních médií týká i českého obránce Marka Jankulovského z AC.

 

 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze