Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italská porážka na diplomatickém poli

1 2000
L u c e m b u r k - Den před finálovým zápasem fotbalového mistrovství Evropy, v němž se utká Francie s Itálií, utrpěla Itálie porážku na diplomatickém poli. Při volbě nových členů výkonného výboru Evropské fotbalové unie (UEFA) na kongresu v Lucemburku neuspěl dlouholetý italský člen výboru Antonio Mattarese, naopak Francouz Claude Simonet se po odmlce do výboru vrátil.

Příští úterý šedesátiletý Mattarese, který ve výboru zasedal dvanáct let, opustil kongres očividně nešťastný a beze slova. Náladu v italském táboře místo něj popsal svazový předseda Luciano Nizzola. "Jsme velice šokováni. Mysleli jsme, že máme nejméně čtyřicet hlasů, ale zradily nás menší státy," nebral si servítky Nizzola.

Vedle fiaska Italů způsobil další pozdvižení portugalský zástupce Gilberto Parca Madail, který se ještě před hlasováním kandidatury vzdal. Učinil tak pouhé tři dny poté, co Portugalsko vypadlo v semifinále mistrovství Evropy vinou sporně nařízené penalty. Ukřivdění fotbalisté se po utkání nechali slyšet, že UEFA turnaj zinscenovala. Madail však své odstoupení odůvodnil tvrzením, že má spoustu práce s organizací příštího Eura, jež pořádá jeho země, a na práci v exekutivě by neměl čas.

Do výkonného výboru se na čtyři roky dostali Kypřan Marios Lefkaritis, který obdržel ze všech nejvíc hlasů, dále pak Gerhard Mayer-Vorfelder z Německa, Nizozemec Jeu Sprengers, Per Ravn Omdal z Norska, Francouz Simonet, Angličan Geoff Thompson a Joseph Mifsud z Malty.

Členem výboru zůstal i předseda českého svazu František Chvalovský, o jehož postu se bude hlasovat až za dva roky. Ten jako jediný z pěti kandidátů neuspěl při volbě zástupců UEFA ve výkonném výboru FIFA. Barvy Evropy budou ve světové federaci hájit Španěl Angel Villar Llona, Belgičan Michel D'Hooghe, Senes Erzik z Turecka a Vjačeslav Koloskov z Ruska.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze