Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Italové slavili, na aféru nemysleli

Fanoušci Itálie - RADOST. Italští fanoušci bouřlivě slavili postup do finále fotbalového mistrovství světa. | foto: Reuters

5 2006
Řím - Itálie postoupila do finále fotbalového mistrovství světa a prožila noc plnou oslav. Ohňostroje, italské vlajky a nezbytné troubení houkaček typických mopedů vytvářely v metropoli radostnou atmosféru, při níž se podařilo fanouškům alespoň na chvíli zapomenout na korupční aféru, která decimuje italský ligový fotbal.

V Římě slavily výhru nad Německem desítky tisíc Italů.

Po nervydrásajícím prodloužení, jež rozhodly góly Fabia Grossa a Alessandra del Piera, propukla v Římě euforie naplno. Ulice historického centra se zaplnily převážně mladými lidmi na skútrech s vlajkami a trubkami.

"Jsme ve finále úplně zaslouženě," smála se jedna z fanynek, osmnáctiletá Gabrielli Costantinová, v čapce v národních barvách.

Studentka univerzity Ivanna Balatová sledovala úterní semifinále společně s dalšími tisíci Italů na velkoplošné obrazovce umístěné v antickém Cirku Maximu. "Bylo to nádherné, neuvěřitelné, užívat si tu radost s tolika lidmi," řekla nadšeně agentuře Reuters.

Jiní fanoušci mezitím hrdě zpívali státní hymnu, ale také posměšně skandovali na dálku směrem k Němcům: "Ochutnejte tuhle pizzu." Naráželi tím na předzápasové hecování v tisku, kdy bulvární německá média v nadsázce vyzývala k bojkotu tradičního italského jídla.

Nadšení Italové se nesrocovali jen ve "Věčném městě", ale prakticky po celé zemi. V Boloni pověsili trikolóru na slavnou renesanční sochu Neptuna, na jihu v Neapoli zase slavili svým typickým stylem - dělbuchy a  petardami.

Hlavně však úterní noc alespoň částečně překryla události z dopoledne, kdy svazový žalobce Stefano Palazzi navrhnul v ostře sledovaném korupčním procesu přeřazení Juventusu, AC Milán, Fiorentiny a Lazia Řím ze Serie A. "Právě proto je tohle vítězství tak strašně důležité. Dokazuje, že italský fotbal stále žije, navzdory všemu," řekl římský učitel Ricardo Gonzalez.

Itálie je schopna porazit i Marťany, píše Il Messaggero

Ř í m (ČTK) - Slova jako překrásné, fantastické, mimořádné,nádherné zaplňují dnes první strany italských novin, které jásají nad postupem svých fotbalistů do finále mistrovství světa díky úternímu vítězství nad Německem. Il Messaggero dokonce napsal, že toto italské mužstvo "může porazit kohokoli včetně Marťanů". Gazzetta dello Sport pod titulkem Leť, Itálie, leť zase uvedla, že teď je oprávněné se ptát, kdo je schopen tento tým zastavit.

Třicetiminutové prodloužení, v jehož samotném závěru se o výsledku rozhodlo, bylo podle Gazzetty dello Sport legendární. Il Messaggero ho označuje za stejně nezapomenutelné jako prodloužení semifinále Německo - Itálie před 36 lety v Mexiku, kdy Itálie vyhrála 4:3. "Bylo to jedno z nejvýznamnějších vítězství našeho fotbalu," napsal k úternímu utkání v Dortmundu tento list.

Všechny deníky označují vítězství Italů za zasloužené. La Stampa soudí, že Itálie si málokdy zasloužila vyhrát tak jako tentokrát. Dali do toho všechno, a proto nakonec dostali všechno, napsal deník. Odhodlání Italů vyzdvihuje také Corriere della Sera. Tento deník hodnotí z vítězného týmu nejvýše Zambrottu, Cannavara,
Materazziho a střelce první branky Grossa. La Repubblica vyzdvihuje Grossa
a Pirla, kterým dala devět bodů z deseti, o bod méně dostali Zambrotta, Cannavaro, Materazzi a Gattuso.

Gazzetta dello Sport označila Grossovu branku za mistrovské dílo a Zambrottu přirovnala k legendárnímu brazilskému útočníkovi Garrinchovi. Tento deník vidí jednu z příčin porážky Němců v tom, že nemohl hrát potrestaný záložník Frings, kterého Kehl zcela nenahradil.

Turínská La Stampa také poznamenala, že pro jeden večer mohli Italové zapomenout na "Calciopoli", jak se v Itálii nazývá současný korupční skandál, kvůli němuž by mohly být kluby AC Milán, Fiorentina a Lazio Řím přeřazeny do druhé a mistrovský Juventus Turín dokonce až do třetí ligy.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze