Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Istanbulský konflikt zkoumá UEFA

14 2003
Nyon - Evropská fotbalová unie detailně zkoumá televizní záznam z poločasové přestávky sobotního kvalifikačního zápasu mezi Tureckem a Anglií v Istanbulu. Během ní mělo dojít v tunelu u šaten ke konfliktu mezi hráči obou týmů, v němž prý hráli prim domácí Alpay a anglická megahvězda David Beckham.

Záběry, jež natočily televizní štáby z obou zemí, podle agentury Reuters neprokazují, že by v konfliktu došlo na pěsti.

Nicméně Heskey, Cole, Campbell a James jsou na videu zřetelně vidět, jak se sápou po svých soupeřích, zatímco Turek Bülent adresuje Angličanům blíže nespecifikované gesto.

Funkcionáři se spolu s italským rozhodčím Pierluigim Collinou snaží situaci
uklidnit.

Právě Collinova zpráva by měla být rozhodujícím podkladem pro jednání disciplinární komise, která bude incident 30. října projednávat. Zatím zbývá hodně prostoru pro dohady o důvodech, proč si italský sudí pozval o přestávce Beckhama s Alpayem do své šatny.

Údajně jim měl pohrozit, že je oba vyloučí.  Turek, který momentálně hraje anglickou ligu v Aston Ville, však po návratu na ostrovy předložil svou verzi.
"Potřásl nám rukama, oba nás objal a natočil nám sklenici vody. Řekl jen, že jsme moc rozpálení a potřebujeme se ochladit. On sám jen hořel. Když jsem stál těsně u něj, viděl jsem, jak mu z pleše stoupá pára," řekl Alpay.

V tunelu se podle jeho slov nestalo nic vážného. "Je to minulost," uzavřel Turek.

Při návratu do Birminghamu mu však podle tureckých médií připravili angličtí fanoušci velmi nepřátelské přivítání. Nemohli se smířit s tím, že se po neproměněné penaltě pohrdlivě dotkl jejich miláčka Davida Beckhama. Na letišti ho vítali zlověstným bučením a na ulici se prý objevila jeho figurína pověšená na sloupu.

Pod titulkem "Rasistický útok" istanbulský list The Star uvádí, že Alpaye musela z letiště před fanatickým davem odvézt policejní eskorta. "Nemůže ani vyjít z domu a chtějí ho vyhnat ze země," napsal list.

Jiné turecké deníky však dávají vinu za incident Alpayovi. "Problémy vyvolal náš fotbalista. Je nepochopitelné, proč vůbec cítil potřebu něco říkat hráči, který neproměnil penaltu," napsal deník Hürriyet.

Také list Sabah uvádí, že Alpay, který v Aston Ville moc nehraje, chce za sebou v Anglii spálit mosty a vrátit se domů jako hrdina. "Nehledejme v tom spiknutí. Alpay chce pryč a jen kvůli tomu napadl Beckhama," uzavřel deník Sabah. 

Svého ochránce nenašel Alpay dokonce ani v trenérovi tureckého národního týmu. Senol Günes se k němu prakticky otočil zády. "Za těchto okolností už zřejmě nebude nikdy nominován," nechal se slyšet kouč v jednom z televizních rozhovorů.

Sol Campbell ostře domlouvá domácímu Hakanu Sükürovi.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze