Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bod dobrý, řekl íránský prezident. A ukázal první fotku bez turbanu

ČAS NA FOTBAL. Íránský prezident Hasan Rúhání sleduje zápas Íránu proti Nigérii na fotbalovém mistrovství světa v Brazílii. | foto: AP

17 2014
Půl dvanácté teheránského času. Na stole šálek čaje a miska ovoce. V televizi fotbalový zápas Íránu proti Nigérii. Tak vypadá idyla íránského prezidenta Hasana Rúháního, který zveřejnil netypický snímek na Twitteru. Světu se naskytl vzácný pohled: íránský duchovní v teplácích sleduje na gauči sport.

Rúhání od svého nástupu do prezidentského úřadu často boří zažité pořádky. Minulý rok telefonoval s americkým prezidentem, vyslovil se pro politickou pluralitu a odsoudil cenzuru médií. Drobnými krůčky se snaží vyvést zemi z izolace.

Pauza, hrajeme

Premiérový zápas íránských fotbalistů na letošním mistrovství světa přerušil také jednání o íránském jaderném programu. Diplomati přeložili rozhovory ve Vídni až na úterý, aby se mohli dívat na pondělní duel. Fotografii íránské delegace přilepené u obrazovky sdílel na Twitteru novinář Akram Šarifi.

Nyní ukázal, že ačkoliv jako každý íránský prezident od islámské revoluce v roce 1979 vzešel z řad duchovních, užívá si i světské zábavy. Na Twitteru zveřejnil fotografii, jak v dresu íránského národního týmu sleduje šampionát v Brazílii.

"Jsem hrdý na naše chlapce, kteří nám zajistili první bod - doufám, že první z mnoha," okomentoval Rúhání bezbrankovou remízu proti Nigérii (více o zápase se dočtete zde). Prezidentův příspěvek sdílelo na tři tisíce lidí z celého světa.

Rúhání na fotografii vůbec poprvé nemá svou tmavou kněžskou róbu ani bílý turban. Sedí opřený na pohovce v dresu a teplácích a sleduje utkání na širokoúhlé televizi. Místo půllitru piva má na stole sklenici perského čaje, místo pytlíku chipsů mísu plnou ovoce.

Fotogalerie

Celý výjev je jasně předpřipravený, vše je příliš dokonalé na spontánní snímek, přesto je to pro 65letého duchovního nezvyklá role.

Žádný prezident, který byl zároveň klerikem, dosud soukromou fotografii z domova neukázal. A to Rúháního předchůdce Mahmúd Ahmadínežád byl rovněž velkým fotbalovým příznivcem, připomíná deník Guardian.

Zajímavé je to i z toho pohledu, že íránští duchovní dosud kritizovali fotbal jako západní sport a nelíbilo se jim, že hráči nosí krátké trenky a trika. Například nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Chameneí nikdy na veřejnosti róbu nesundává.

Rúhání se ovšem stal otevřeným kritikem dogmatismu a snaží se vnést do země čerstvý vítr. "Někteří lidé stále žijí v době kamenné," prohlásil minulý týden. 

Brzy se tedy možná Írán dočká dalších novinek, opravdové změny v přísně islámské zemi však nastanou teprve tehdy, až budou smět vyrazit na fotbalové stadiony také ženy. A to jedna „fotbalová“ fotografie tak rychle nezmění .

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze