Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové Olomouci nabízejí miliony i Rozehnala, ale chtějí pravomoce

U JEDNOHO STOLU. Výsledky jednání o budoucnosti Sigmy prezentovali na tiskové konferenci (zprava) Tomáš Ujfaluši, primátor Martin Major, Pavel Hapal, Roman Brulík, akcionář Sigmy Josef Lébr a zástupce fanoušků Tomáš Vaida. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

17 2014
Posily David Rozehnal, Roman Hubník a další. Navrch pět milionů korun. I to garantují iniciátoři veřejné výzvy Spojme síly pro Sigmu fotbalové Olomouci, pokud dostanou možnost (a pravomoce) zapojit se aktivně do dění v klubu, který po třiceti letech spadl do druhé ligy. Rozhodnuto o tom po měsíci jednání však zdaleka není.

Na čtvrteční tiskové konferenci, za účasti dvou akcionářů Sigmy Josefa Lébra a primátora města Martina Majora, autoři výzvy - fotbalové legendy Tomáš Ujfaluši s Pavlem Hapalem, podnikatel Roman Brulík a zástupce fanoušků Tomáš Vaida - představili svůj plán na záchranu olomouckého fotbalu poprvé veřejnosti.

Skládá se ze sedmi bodů: obsahuje například sportovní i ekonomickou vizi, nové trendy v práci s mládeží či vztah klubu k fanouškům a bývalým hráčům.

To hlavní však stále nezaznělo: Jaké funkce by iniciátoři v klubu získali? „Chtěli bychom se podílet na každodenním provozu sportovního úseku, což je v dnešní době pro Sigmu Olomouc nejzákladnější,“ naznačil Hapal, v současnosti trenér slovenské Senice, kde má smlouvu do konce sezony.

„Všem akcionářům jsme sdělili, jak jsme schopni chod dějin Sigmy otočit, nebo posunout. Abyste mohli něco změnit, musíte mít pozici,“ zdůraznil Brulík s tím, že je domluvený s případnými posilami. Například se stopery Davidem Rozehnalem z Lille a Romanem Hubníkem z Plzně, oba jsou odchovanci Sigmy.

Iniciátoři výzvy už mají de facto jistá i místa v představenstvu a dozorčí radě klubu, která jim přenechají zástupci města. „Máme projednáno i s panem Staňkem (příštím primátorem, pozn. red.), že naše pozice by mohly být podstoupeny zástupcům této výzvy,“ zopakoval Major. „Já musím za všechny členy rady města říct, že se nám materiál iniciátorů výzvy líbil. Před rokem a půl jsme se bavili o profesionalizaci klubu a tato iniciativa do toho velmi vhodně zapadá.“

Hapal sportovním ředitelem?

Jenže pozice v představenstvu by iniciátorům výzvy zřejmě nestačila. Chtějí mít zodpovědnost za sportovní úsek, který má na starosti sportovní ředitel Sigmy Ladislav Minář. „Neřešíme jména v klubu, to není naše právo. Je to o koncepci. Vůči panu Minářovi mi připadá neslušné to v tuto chvíli řešit,“ podotkl Brulík.

„Netýká se to ani trenéra Leoše Kalvody. Není na pořadu dne, abychom ho s panem Minářem dostávali pod tlak. To vůbec ne,“ doplnil Hapal, jenž však potvrdil, že by o pozici šéfa sportovního úseku (říkejme mu třeba sportovní ředitel nebo generální manažer) měl zájem, pokud by dostal nabídku. „I tato varianta tam je,“ přikývl.

Následovat budou další jednání s akcionáři. „Konsensus by měl být u všech tří akcionářů. Přimlouvám se za to, aby další schůzky byly minimálně za přítomnosti sportovního ředitele Ladislava Mináře a dvou akcionářů tak, aby se to dalo posunout konkrétním směrem,“ řekl Lébr, jenž na tiskovou konferenci dorazil nemocný v horečkách.

I to svědčí o tom, že výzvu bere vážně. „Naše představy se přibližují, ale měsíc je hrozně krátká doba. Kvůli pracovním povinnostem všech zainteresovaných jsme tomu zatím nevěnovali takový prostor, jaký by bylo potřeba.“ Už teď šéfa Sigmy ale nadchla možnost, že by Ujfaluši pro klub pracoval jako skaut a poradce, jak nedávno bývalý kapitán české reprezentace řekl v rozhovoru pro MF DNES.

„To je použitelné hned, pojďme do toho,“ neváhá Lébr využít obřích zkušeností a kontaktů někdejšího vůdce Hamburku, Fiorentiny, Atlétika Madrid či Galatasaraye Istanbul. Ujfaluši by se také chtěl zaměřit na vznik fondu pro bývalé hráče Sigmy, kteří ekonomicky strádají. „Tohle běžně v zahraničí funguje. A klubu to dělá jen dobré jméno,“ poznamenal.

Iniciátoři výzvy jsou přesvědčeni, že mohou Sigmu dostat zase mezi českou špičku. „A to bez navýšení stávajícího rozpočtu,“ vidí Brulík prostor i na úspory, například ve snížení počtu hráčů pod smlouvou. „Teď záleží, nakolik nás do dalšího řízení klubu přizvou.“ Nadšené čtveřici, kterou na webových stránkách spojmesilyprosigmu.cz podporuje osm set lidí včetně mnoha legend Sigmy, optimismus nechybí ani teď. „Ve výzvě vidíme příslib,“ uzavřel Vaida.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze