Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I přes prohru zářil nejvíce Poborský

17 2000
P r a h a - Už druhé kolo bojů ve skupině D fotbalového mistrovství Evropy rozhodlo o postupu Francie s Nizozemskem a vyřazení českého a dánského mužstva. Přičinil se o to i výsledek zápasu Francie a Česka, v němž mistři světa zvítězili 2:1. Přesto zaujal mimořádný výkon jednoho fotbalisty na straně poražených a sice Karla Poborského. Po právu mu patří označení "hrdina sedmého hracího dne" na EURO 2000.

Karel Poborský se narodil 30. 3. 1972 a fotbalové začátky prožil na jihu Čech. Už jako mladíček se výrazně prosazoval v mužstvu Českých Budějovic a tak nebylo divu, že jeho kroky brzy vedly do Prahy, konkrétně do tehdy velice ambiciózní Viktorie Žižkov. Tam udivoval hrou i technickými kousky natolik, že přilákal pozornost jednoho ze dvou nejslavnějších českých klubů pražské Slavie a zamířil tedy ze Žižkova do vršovického Edenu.

V dresu Slavie se ještě více rozvinul talent tohoto dynamického ofenzívního záložníka. Pomohl svému novému klubu ke spanilé jízdě Pohárem UEFA až do semifinále a vysloužil si i nominaci na mistrovství Evropy 1996 do Anglie, když za národní tým debutoval jako jedenadvacetilý proti Turecku v únoru 1994.

EURO 1996 zastihlo českou reprezentaci i Karla Poborského ve znamenité formě. Výsledkem byl zisk stříbrných medailí a obdiv pro Poborského za jeho rozhodující gól ve čtvrtfinálovém utkání proti Portugalsku. Ten míč plachtící do sítě po Poborského "dloubáčku" zůstane v paměti fanoušků hodně dlouho i díky častému televiznímu opakování.

Hned po skončení šampionátu projevila o služby technicky skvěle vybaveného fotbalisty celá řada renomovaných klubů. Vítězně z tohoto souboje vyšel slavný Manchester United. V anglické Premieur League debutoval Poborský proti Evertonu necelé dva měsíce po EURO. Jeho angažmá na britských ostrovech příliš šťastné nebylo především proto, že se míčový kouzelník nedokázal sžít s novým prostředím a zvyknout si i na odlišný způsob hry.

Jako vysvobození se proto ukázal jeho přestup do slavného portugalského klubu Benficy Lisabon. Tamní fotbal je Poborského naturelu mnohem bližší, stal se jednou z klíčových osobností mužstva a pohoda z Benficy se brzy promítla i do zlepšených výkonů v národním mužstvu. To potvrdil i na probíhajícím šampionátu v Nizozemsku a Belgii.

Dařilo se mu už proti domácímu týmu, ale doslova nadchl v duelu s mistry světa. Neustále ho bylo plné hřiště, technickými finesami dokázal často obelstít zdatné protihráče a svůj výkon korunoval i proměněným pokutovým kopem, kterým v té chvíli srovnal skóre na 1:1. Byl to jeho třetí reprezentační gól v 57. utkání za národní mužstvo.        

Karel Poborský právě střílí vyrovnávací gól - proměnil penaltu.

Autor:


Nejčtenější

Porsche Panamera 4,0 4S...
Porsche Panamera 4,0 4S...

r.v. 2017, naj. 9 200 km, diesel
3 350 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze