Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


I já hraju o prestiž, přiznal Brückner

9 2003
Praha - Na postupu českých fotbalistů na evropský šampionát v Portugalsku výsledek sobotního zápasu s Rakouskem nemůže nic změnit. Přesto trenér Karel Brückner nemá obavy, že by jeho hráčům ve Vídni chyběla motivace. Všem jde například o udržení neporazitelnosti, kterou pod Brücknerem natáhli už na sedmnáct zápasů. "I tohle je pro ně prestižní záležitost," souhlasil trenér.

Na otázku, zda při snaze udržet neporazitelnost jde o prestiž i jemu samotnému, odpověděl Brückner jasně a bez váhání: "Samozřejmě, že i mně jde o prestiž."

Impozantní série národního mužstva začala s Brücknerovým příchodem k reprezentaci. Počinkem bylo turnajové vítězství nad Maďarskem loni v únoru na Kypru, poslední velkolepá výhra před měsícem doma nad Nizozemskem vynesla národnímu celku přímý postup na mistrovství Evropy z prvního místa ve skupině.

Mezi tyto dva výsledky se potom vešlo dalších jedenáct vítězství a čtyři remízy. A pokud reprezentanti neprohrají ani v sobotu, dají svému kouči ten nejlepší dárek k jeho pondělním čtyřiašedesátým narozeninám.

Na čtvrteční tiskové konferenci v hotelu Praha však trenér Brückner mluvil také o dalších motivačních faktorech.

"Slyším, že ve Vídni bude na sedm tisíc českých fanoušků. I to je přece motivace, pořádně se před nimi ukázat. A co třeba fakt, že v každém zápase hraje každý jednotlivec i o nominaci na mistrovství Evropy. To je přece motivace jako hrom."

Absence šesti hráčů - Grygera, Ujfaluši, Poborský, Rosický, Šmicer a Baroš - trenérovi žádné velké starosti nedělá.

"Už po Holandsku jsem přece řekl, že vzhledem k charakteru posledního kvalifikačního zápasu, v němž nám postup nikdo vzít nemůže, dostanou šanci i hráči, kteří dva roky zodpovědně plnili funkci těch druhých," opakovaně Brückner doložil, jak nesnáší slovo náhradníci. "O to víc vítám, že budou moci nastoupit od začátku."

Na poznámku, že domácí fotbalovou veřejností se nese hlas, že ve Vídni vlastně nastoupí české béčko, se Brückner důrazně ohradil.

"To v žádném případě. Hráči, kteří v posledních kvalifakačních zápasech nenastupovali, nehráli jen proto, že jsem nechtěl bourat sestavu, která šlapala. Vůbec ne proto, že by snad byli méně kvalitní než ti, co hráli."

Na druhou stranu ovšem připustil, že současná situace reprezentačního kádru není zrovna ideální.

"Samozřejmě, že jistý handicap vzhledem k tolika absencím pociťuju," řekl. "I proto je dobře, že v Rakousku nás čeká zápas, ve kterém nikdo nemusí hrát s pocitem, že když něco pokazí, tak že se může pokazí všechno."

Podle Brücknera přetrvávají zdravotní problémy obránců Jiránka s Johanou. "Jestli budou moci nastoupit, to nám teď neřekne nikdo. Při jejich svalových potížích budeme muset dát před zápasem na jejich subjektivní pocity," pokračoval trenér. "A Koller? Jistě, zdravý je, ale tréninkové manko je na něm po nepříjemné nemoci znát pořád."

Přesto má trenér podle vlastních slov o sobotní základní sestavě jasno.

"Ale první se jí dozvědí hráči. V sobotu půl hodiny po poledni na taktické přípravě," dal Brückner přítomným novinářům zřetelně na srozuměnou, že jedenáct jmen z něj nikdo nevytáhne.Najdete na iDNES.czmobilní verze