Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězda, která se přizpůsobuje

6 2000
P r a h a, B a r c e l o n a - Ze světového talentu vyrostl ve světovou hvězdu. Jmenuje se Luis Filipe Madeira Caeiro a po trávnících běhá se jmenovkou Figo na zádech. Jeho síla požene na šampionátu Portugalce. Už před čtyřmi lety, krátce před mistrovstvím Evropy v Anglii, odvážně prohlásil: "Tak dobré mužstvo už jsme dlouho neměli. Čekejte nás ve finále." Jenže Figa a spol. vyřadilo ve čtvrtfinále Česko.

Podle leckoho bylo tehdy Portugalsko tajným favoritem. Uběhly čtyři roky a jsou tu znovu: Figo a s ním "černý kůň" z Portugalska. Celá země věří, že letos se konečně schyluje k úspěchu. Věří Figovi. "Léta už není Portugalcům na očích, ale stejně jsou do něj všichni blázni," tvrdí Karel Poborský z Benfiky Lisabon. Jestliže hra Angličanů, s nimiž se potkají Portugalci ve skupině, stojí na Davidu Beckhamovi, totéž platí o Figovi. Oba jsou si podobní. Hrají pravé křídlo, i když Figo je vysunutější, oba mají dokonalou kopací techniku i razantní a přesnou střelu. Liší se snad jen ve zjevu. Figo je od pohledu uctivý a uvážlivý muž, málokdy se usměje, jeho obličej je vážný. Naopak Beckham je playboy se skelnýma očima.

Po fotbalové stránce má Figo asi větší výdrž a stálejší výkony. Také se vyhýbá výstřelkům, jaké provázejí Angličana. Zatímco Beckham si vzal upovídanou anglickou zpěvačku, Figo žije s tichou švédskou modelkou. Dvanáct let hrál ve Sportingu Lisabon. Pak ho trenér Johan Cruyff přivedl do Barcelony jako náhradu za Michaela Laudrupa. Tehdy v létě 1995 bylo Figovi dvaadvacet let. Okamžitě si získal fanoušky Barcelony. Líbil se jim jeho styl: znamenitě přesné přihrávky a prudké sprinty po pravém křídle. Stál něco přes padesát milionů korun. Kdyby přestupoval dnes, zájemce by musel dát čtyřicetkrát tolik.

Vyšplhal se až na vrchol slavného klubu. Ostatní mohou odpočívat, ale on ne. On je Figo, muž s nevyčerpatelnou kondicí. Když nehraje Guardiola, právě on je kapitánem. "Je lepší než Rivaldo," porovnal legendární Francouz Michel Platini. Když se volili nejlepší fotbalisté planety za minulý rok, zvítězil právě Rivaldo, Figo skončil šestý. Podle mnohých měl být výš. "Nijak nezaostává za nejlepším Rivaldem nebo druhým Beckhamem. Jenom se o něm tolik nemluví," řekl Jozef Chovanec, trenér národního mužstva.

Figo je naprosto přizpůsobivý hráč. V Barceloně přežil několik trenérských "režimů", což se jen tak někomu nepovedlo. Prožil si útočný styl Cruyffa, dobu bezvládí Bobbyho Robsona i současnou éru tvrdé ruky a strojové přesnosti Louise van Gaala. Říká se o něm, že nikdy nezklame.

Černovlasý Portugalec udivuje od mládí. Do šatny áčka Sportingu Lisabon vkročil v šestnácti letech, byl nejmladším v mužstvu. Patřil snad do všech mládežnických reprezentací, z mistrovství světa dvacetiletých má zlato. Ve finále tehdy Portugalsko doma v Lisabonu zdolalo mladé Brazilce. Přihlíželo 120 000 lidí a Figo byl znovu nejmladší na trávníku. Ještě mu nebylo devatenáct a hrál za seniorskou reprezentaci proti Lucembursku. Dál šel strmě vzhůru. Elegantní pravé křídlo, kterému se přezdívá Žralok. Byl už čtyřikrát vyhlášen nejlepším fotbalistou Portugalska.

Sedmadvacetiletý chlapík prožívá nejlepší sezonu v životě. Měl za cíl vyhrát Ligu mistrů, ale asi se to nestane. Barcelona prohrála v prvním semifinále s Valencií o tři góly a stojí před vyřazením. Figo, což v portugalštině znamená Fík, vidí další metu na mistrovství Evropy.

Barcelonský Figo se snaží obejít obránce Chelsea Babajara

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze