Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hulákáním moc nevyřeším, ví trenér olomouckých fotbalistů Psotka

Olomoucký trenér Zdeněk Psotka při ligovém utkání s Příbramí. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

3 2009
Nejhorším možným způsobem vstoupili do jarní části ligy fotbalisté Sigmy Olomouc. Tým, který by rád po letech zase zaútočil na účast v pohárové Evropě, podlehl 0:1 Spartě i Jablonci. A kouč Zdeněk Psotka nemohl být obzvlášť s úvodem severočeského zápasu spokojený. Jeho tým totiž upustil od ukázkové týmové hry, která byla většinu podzimu jeho velkou devízou.

"Nelíbilo se mi, že jsme trošku svého egoismu nepřenechali ve prospěch kolektivu. Hlavně v defenzivní hře, hře bez míče jsme byli hodně individualističtí. Nepůsobili jsme jako tým, kde by jeden měl makat za druhého," vadilo Psotkovi.

"O přestávce jsme si to ale řekli a potěšilo mě, že kluci si to vzali do hlav a začali jsme zase jako tým fungovat. Zlepšenou hrou ve druhém poločase jsme to pak i potvrdili. To bylo pozitivní," zdůraznil.

Každopádně jste jaro začali dvěma porážkami. Bude potřeba na hráče zvednout hlas, nebo na ně budete působit jinak?
Já toho nejsem zastáncem. Myslím si, že hulákáním se moc nevyřeší. Určitě se budu snažit s hráči hodně komunikovat a zdůrazňovat atributy, v čem jsme byli úspěšní. Máme to trošku těžší v tom, že přišli noví hráči, které musíme do týmu nějakým způsobem zabudovat, ale zároveň nechci opustit to, co fungovalo, v čem jsme byli úspěšní. Začlenění hráčů je tak složitější. A nechci, aby to sklouzlo k alibismu, že se budeme spoléhat v týmu jen na určité hráče. To se nesmí stát. Zároveň ale nesmí hrát jen každý sám za sebe, prosazovat jen svou osobu na úkor týmu. To teď budeme hráčům hodně zdůrazňovat.

"Pokud bude David Kobylík trpělivý, bude na sobě chtít dál pracovat, tak se určitě do sestavy dostane.

Do jara jste jistě šel s ideálem, jak by měla hra Sigmy vypadat. Co zatím ke spokojenosti chybí?
Góly. Proměňování šancí. Pak by byl celkový dojem z naší hry mnohem lepší. Myslím si, že jsme se Spartou odehráli vyrovnanější partii než na podzim, posunuli jsme se ve výkonnosti dál a vytvořili jsme si i šance. Ale nevstřelili jsme branky, na které se fotbal hraje, proto i celkový dojem není optimální.

A zápas v Jablonci? 
I u něj platí stejná věc. To utkání bylo taky vyrovnané, v určitých fázích jsme byli fotbalovější, ale rozhodující branku vstřelil Jablonec.

V Olomouci zatím pověst střeleckého predátora nepotvrdil Goce Toleski. Pozorujete nedostatky v jeho vlastním výkonu, nebo spíš v souhře s ostatními hráči?
Obojí je správně. Nefunguje to tak, že hráč k nám přijde, mávne se kouzelným proutkem a bude dávat góly. Kdyby schopnost sám si akci vypracovat a okamžitě se prosazovat měl, tak by působil v Německu nebo ve Španělsku. Je to hráč, který potřebuje spolupráci týmu, aby mu ostatní šance vytvářeli. V prvním zápase se do šancí dostal dvakrát, teď v Jablonci byl v jedné šanci. Musím ale spíš říct, že tomu chybí spolupráce, kooperace. A když jsem zmiňoval chybějící pracovitost, tak to se týká i Goceho. V individuálním projevu i v součinnosti s týmem.

Myslíte směrem dozadu?
Přesně tak.

Po dvou porážkách fanoušci pilně diskutují o sestavě. Asi tušíte, které jméno nejčastěji propírají, že?
To nevím. (usměje se)

Záložníka Davida Kobylíka, který po zimním příchodu kromě dvaceti minut proti Spartě v ligové sestavě chyběl. Můžete popsat jeho situaci?
David je součástí našeho týmu a je nefér preferovat takovým rozborem jednoho hráče. To je přesně to, o čem jsem už mluvil.

Jak to myslíte?
Podzim jsme měli založený na tom, že tady nevyčnívala žádná jakoby hvězda, nikdo neměl privilegia a každý čekal na svou příležitost. Když ji dostal, snažil se ji využít. Myslím si, že tak by to mělo fungovat i nadále. Na podzim jsme se snažili, aby to nebylo "Melinho, Melinho, Melinho." Chtěli jsme, aby i Meli byl součástí týmu a schopnost, kterou má oproti ostatním výjimečnou, prodal ve prospěch kolektivu. S Davidem máme určitou dohodu, domluvili jsme se nejprve na půlroční spolupráci a pokud bude David trpělivý, bude na sobě chtít dál pracovat, tak se určitě do základní sestavy dostane. A mužstvu pomůže. Mám s ním určitou představu, která je dlouhodobá, určitě se projeví. Hodnotit něco po dvou zápasech nechci.

"Vidím šance pořád stejné. Týmu věřím. Máme kvalitu na to, abychom se rvali s těmi nejsilnějšími. Proti Spartě jsme nebyli horší."

David Kobylík se po zápase proti Spartě lehce podivil nad tím, že nebyl v základní sestavě. Vytknul jste mu to?
Tyto věci nechci řešit v novinách. Stejně jako když jsme o Davidově příchodu do Olomouce jednali. Tehdy jsem řekl, že to nechci řešit přes telefon ani přes média, že se s ním chci setkat osobně. Kdybych teď začal probírat situaci Davida Kobylíka, byl by určitým způsobem privilegovaný. Stejně bych totiž musel komentovat i Onofreje, Ordoše, Hudce a další, kteří zkrátka v sestavě nebyli z různých důvodů. Někdo ze zdravotních, jiný z výkonnostních, další kvůli velké konkurenci na jeho postě. Tak to zkrátka ve fotbale funguje.

Jaro jste začali proti silné Spartě a pak vás čekal venkovní zápas, které bývají těžší pro každý tým. Že třeba nebudete mít po dvou zápasech žádný bod, to musela být jedna z docela reálných variant, ne?
Řeknu to jinak. V podvědomí všech je, že jsme měli úspěšný podzim, že?

Samozřejmě.
Přitom v sérii utkání na Spartě, doma s Jabloncem, v Boleslavi, na Kladně, doma s Brnem a na Slavii jsme dohromady uhráli pouze tři body. Že jsme zbytek podzimu zvládli, bylo díky tomu, že jsme nezpanikařili, dál jsme se drželi naší hry a filozofie. Každý zápas jsme chtěli stoprocentně zvládnout. Pokud i teď budou hráči přemýšlet tak, že fungujeme jako tým, tak jsem přesvědčený, že se výsledky zase dostaví.

Budete na dvě porážky reagovat změnami v sestavě?
Konkurenci teď máme větší, v zimní přestávce jsme totiž měli několik hráčů, kteří kvůli zdraví vypadli z přípravy, a naopak přišli noví hráči. Proto jsem už před jarem řekl, že asi bude muset být rotace sestavy častější než na podzim, hráčskou kvalitu totiž máme. Teď to ale samozřejmě bude umocněno i tím, že jsme dva zápasy výsledkově nezvládli.

Štěstím je, že se v tabulce vaše zaváhání nijak výrazně neprojevila, že?
Musíme pracovat a soustředit se sami na sebe, ne na okolí. Já vidím šance pořád stejné. Týmu věřím. Máme kvalitu na to, abychom se mohli rvát s těmi nejsilnějšími, což jsme prokázali i v utkání se Spartou, kdy jsme nebyli horší. Musíme pracovat jako tým a ještě zkvalitnit tréninkový proces zaměřený na zakončení.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Tomáš Zajíc

Slovácko

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze