Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hübschman ke čtenářům: Ze Šachtaru bych šel jen do špičkového klubu

Šachtar Doněck: Tomáš Hübschman (uprostřed) se raduje se spoluhráči ze zisku Poháru UEFA | foto: Umit BektasReuters

3 2009
Je novým kapitánem "nové" fotbalové reprezentace. A je optimistou. "Když se vyhrají čtyři zbývající zápasy v kvalifikaci, tak bychom na mistrovství světa postoupit mohli," věří Tomáš Hübschman.

Sedmadvacetiletý záložník ze Šachtaru Doněck je hlavní postavou mužstva, které se v Jablonci chystá na páteční přípravný zápas proti Maltě.

Ve středu po obědě si v restauraci v hotelu Břízkách, kde národní tým během soustředění bydlí, objednal espresso a perlivou vodu. Sedl si k počítači a téměř hodinu diskutoval se čtenáři iDNES.cz v on-line rozhovoru.

on-line rozhovor

Odpovědi Tomáš Hübschmana

Hübschman mluvil o Spartě, kde vyrostl. O Slavii, o reprezentaci, o oslavách Poháru UEFA i bývalém slovenském rozhodčím Luboši Michelovi, který dělá v Šachtaru mezinárodního sekretáře.

"Jak ještě dlouho?" ptal se ho trenér František Straka, když k němu dorazil s přísným pohledem. "Deset minut," zdůraznil. "Ať máš čas na odpočinek."

Kouč z Hübschmana udělá s největší pravděpodobností kapitána. "Nebyl bych proti," odvětil fotbalista, když se ho čtenáři ptali.

Straka je jako trenér u národního mužstva poprvé. Hübschman už zažil baráž s Belgií na podzim 2001, ale  v nominaci je po dvou letech. V současné kvalifikaci o postup na mistrovství světa mu bývalý trenér Rada šanci nedal.

"Jsem šťastný, že jsem dostal pozvánku na Maltu. A udělám maximum, aby se mužstvu dařilo," zdůraznil Hübschman v jedné z odpovědí.

Možná by pozvánku nedostal, pokud by se národnímu týmu dařilo. Ale v rozehrané kvalifikaci je daleko  místa, ž něhož se postupuje na světový šampionát do Jižní Afriky. Hübschman si však myslí, že naděje na postup pořád je.

"Zbývají čtyři zápasy, ty se musí vyhrát a čekat, co naši soupeři. Pokud je zvládneme, tak si myslím, že by to vyjít mohlo, i když asi jen na druhé místo." Z něj je šance na baráž.

Když se Hübschman vyjadřuje o reprezentaci, tak mluví jen mužstvu, nikdy o sobě. "Nejdůležitější je, aby se zvedli hráči. Ale zvedli se jako tým. Musí být jako jedna velká rodina."

Otázky při on-line rozhovoru nesměřovaly jen k reprezentaci, ale především k jeho působení na Ukrajině. Před dvěma týdny Šachtar triumfoval v Poháru UEFA.

"Oslavy byly bezprostřední hned v Istanbulu na hotelu. Druhý den po příletu do Doněcku přišli lidi na letiště i na náměstí. Ale to hlavní přišla až v neděli po finále poháru. Na náměstí byly  všechny hvězdy showbyznysu, ohňostroj atd. Celá ta legrace stála 2 miliony dolarů. To dal náš prezident, aby lidi v Doněcku byli šťastní a měli co slavit," líčil fanouškům.

Hübschman tam působí už pět let a jinam se nechystá.

"Nikam neutíkám. Jsem spokojený po všech stránkách," sdělil čtenářům. "Kdybych si mohl vybrat, tak bych šel do Itálie, Anglie, nebo Španělsko. Ale jen do týmů z první čtyřky pětky. Jinak nemá cenu odcházet ze Šachtaru. Jednak týmy z nižších pater nezaplatí cenu, kterou by za mě chtěl Šachtar. A pak by nezaplatili ani mě."

Že se mají v Šachtartu fotbalisté dobře, svědčí i Hübschmanova odpověď na otázku, jaká mají spoluhráči auta. "Dá se říct, že je to autosalon, který se mění podobně jako v Ženevě. Občas mi však přijde, že to není jednou v roce, ale po měsících. Ferrari, bentley, mercedesy, BMW, Porsche Cayene, audi, Range Rovery," vypočítával s úsměvem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze