Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrál jsem rukou, přiznal Henry po duelu s Iry. Ti tvrdě kritizují FIFA

19 2009
Fotbalisté Francie slaví postup na mistrovství světa, ale moment, který je na šampionát do Jihoafrické republiky poslal, vyvolává bouřlivé diskuze. Irové po vyrovnávací brance protestovali, že si Thierry Henry pomohl rukou. A francouzská hvězda to po utkání přiznala.

Ještě sedmnáct minut před koncem prodloužení Irové vedli 1:0, když gólové manko ze sobotního zápasu v Dublinu smazal jejich kapitán Robbie Keane.

Obránce Williams Gallas vyrovnal a posunul tak svůj tým na šampionát, ale televizní záznam ukázal, že gól by nepadl, kdyby Henry nezastavil míč rukou. Nejlepší střelec francouzského týmu se ho dotkl pravděpodobně hned dvakrát a po utkání to nezapíral.

"Upřímně řečeno byla to ruka. Ale já nejsem rozhodčí. Já jsem to zahrál a on to dovolil. To je otázka pro něj," odkázal Henry novináře na švédského sudího Martina Hanssona.

HRÁL JSEM RUKOU, přiznal Thierry Henry (vlevo) nejen spoluhráči Anelkovi, ale po utkání i novinářům.

HRÁL JSEM RUKOU, přiznal Thierry Henry (vlevo) nejen spoluhráči Anelkovi, ale po utkání i novinářům.

Sporný okamžik se stal středem pozornosti médií a vyvolal srovnání s pověstnou "Boží rukou", jíž Argentinec Diego Maradona na mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku vyřadil Angličany.

Irové se cítí být poškozeni. "Jasně jsme to viděli. Henry míč málem chytil a skoro ho donesl do branky," řekl Robbie Keane.

Obvinil předsedu FIFA Seppa Blattera a francouzského předsedu UEFA Michela Platiniho, že chtějí mít na mistrovství světa raději Francii než Irsko.

Čtěte: Francii zachránil gól po neodpískané ruce, na MS postupuje i Slovinsko

"Teď spokojeně tleskají. Platini tady sedí na mobilu a píše si s Blatterem. Oba jsou nadšení z výsledku, že Francie postoupila," citovala irského kapitána agentura AP.

Irský tisk kvůli inkriminované situaci překypuje hněvem. Deník Evening Herald napsal o utkání pod titulkem "Loupež se zbraní v ruce", zatímco Examiner ocenil "monumentální výkon Irů" a uvedl, že ve sportu se sotva najde mnoho smutnějších momentů než závěr pařížského utkání.

Podle Irish Independent šlo o "ohromnou nespravedlnost pro chlapce v zeleném, když rozhodčího kiks poslal Francouze do Jižní Afriky". "Byli okradeni v nastaveném čase po nejlepším výkonu irského týmu za mnoho let," dodal list.

The Irish Times napsaly o "zrádném Henrym" a jeho podvodu. "Byl to okamžik připomínající Maradonu. Diego ho nelitoval, ale Henry bude muset s tímto okamžikem na svém svědomí žít do konce života," dodaly Irish Times.

Irové se zlobili na představitele FIFA už dlouho před středečním zápasem. Vyčítali jim, že na poslední chvíli rozhodli o tom, že pro losování budou týmy rozděleny na nasazené a nenasazené. Tím vzali Irům šanci, že dostanou některého z relativně slabších soupeřů. Los jim pak přidělil Francii, považovanou za nejsilnější z osmi týmů, které hrály baráž.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze