Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hradec nenadchl, ale naději uchoval

5 2003
Hradec Králové - Mají fotbalisté SK Hradec Králové nakročeno zpět do první ligy, nebo to zůstane jen zbožným přáním vedení klubu? První polovina druholigové soutěže ukázala, že nastat mohou obě varianty. Hradec je po podzimu na čtvrtém místě, na postupovou příčku mu scházejí tři body. To není nic nepřekonatelného především proto, že soutěž je nebývale vyrovnaná.

"Potvrdilo se to, co se o letošním ročníku druhé ligy říkalo už před jeho začátkem," vyslovil známou skutečnost ředitel hradeckého klubu Zbyněk Dujsík.

V klubu už dnes vědí, že podobný triumfální návrat do nejvyšší soutěže, jaký se mužstvu podařil před třemi lety, je spíše utopií. Výkonnost týmů se vyrovnala a pokud se nestane nic mimořádného, bude jarní souboj o postup do nejvyšší soutěže velmi dramatický. "Minimálně šest klubů se udrželo ve hře a všechny chtějí postoupit," míní Dujsík.

Podzim sice ambice jednotlivých týmů poodhalil, ale předpovědět, kdo nakonec do 1. ligy postoupí, je v tuto chvíli i pro odborníky více než ošidné.

Na postupových místech zatím jsou Drnovice a Mladá Boleslav. Bude to tak i po jaru? Bude záležet na ekonomice klubů a lze předpokládat, že právě tyto dva kluby budou patřit k nejsilnějším.

Ani Hradec nemusí být bez šancí, přestože podzim neabsolvoval v oslnivé formě.
Už po 6. kole tým dostal nového trenéra. Leoše Kalvodu vystřídal Vladimír Táborský. Ale ani on nic nesvedl s nízkou produktivitou týmu. Stejně jako loni v 1. lize Hradec těžko střílel góly letos ve druhé. Po 15 utkáních jich má na svém kontě 14, z toho si však soupeři dali dva sami a dva Hradec vstřelil z pokutových kopů.

Východočeskému týmu se navíc příliš nedařilo v domácím prostředí. Může se sice chlubit, že ani jednou neprohrál, ale čtyři remízy mu vzaly body, které chybějí k lichotivějšímu umístění.

První liga dál zůstává prioritou, tvrdí ředitel klubu
Tým je sice po podzimu čtvrtý, na postup příliš neztrácí moc, ale přesto v klubu panují rozpaky.
"Spokojeni nejsme. Mysleli jsme si, že naše postavení bude optimističtější," přiznává ředitel druholigového SK Hradec Králové Zbyněk Dujsík.

Dají se vyjmenovat příčiny, které to způsobují?
Je jich celý komplex, ale nejdůležitější bylo, že se nám nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce utkání, která jsme měli dobře rozehraná. Byli jsme si vědomi, že výkonnostní rozdíl mězi jednotlivými mužstvy se smazává. Jejich hra je založena na dobré defenzivě, ale my jsme neměli vhodné typy hráčů, kteří by si s tím dokázali poradit, kteří by byli úspěšní ve hře jeden na jednoho a kteří by měli v koncovce klid.

Uchazečů zůstal
alespoň půltucet

Je to tajenka, jejíž řešení si málokdo troufá přesně odhadnout. Současné pořadí ve 2. lize nechává ve hře o postup do nejvyšší soutěže ještě řadu týmů. Jak prošly podzimem ty, které jsou favorizovány? Je jich šest, ale překvapit mohou i další.
DRNOVICE (1. místo - 29 bodů). Nováček potvrdil ambice dostat se po chudých letech zpět. I během podzimu tým kvalitně doplňoval a v závěru si udělal výbornou výchozí pozici pro jaro. Musí se s nimi počítat.
MLADÁ BOLESLAV (2. místo - 27 bodů). Někdy překvapivě ztratila, ale téměř vždy se dokázala zvednout. V její prospěch mohou na jaře ještě více promluvit ekonomické podmínky, o jejichž kvalitě dnes málokdo pochybuje. Pokud k tomu získá například zkušeného Kuku, bude to pro konkurenci opravdu tvrdý oříšek.
MOST (3. místo - 24 bodů). Možná by pro něj bylo lepší, kdyby hrál všechny zápasy na cizím hřišti. Vždy, když odtamtud přivezl cenné body, na domácím hřišti je ztratil. Jasně to dokumentoval víkendovou porážkou s Vítkovicemi.
HRADEC KRÁLOVÉ (4. místo - 24 bodů). Vstřelit gól byl někdy neřešitelný problém, dvakrát k tomu nepomohla ani penalta. Navíc bilance utkání na vlastním hřišti není nijak oslnivá. Jeho výchozí situace je ještě vcelku příznivá.
KLADNO (5. místo - 23 bodů). Houpačka. Katastrofální úvod, poté spanilá jízda až do čela tabulky a pak znovu pád. Každopádně i vazbami na Spartu černý kůň soutěže.
BOHEMIANS (9. místo - 20 bodů). Zklamání, které odráží situaci v klubu. Do jara je však daleko a při vyrovnanosti soutěže není ani tento tým bez šance.

To není v Hradci Králové nic nového. V létě jste se snažili v tomto směru něco udělat. Máte pocit, že se to podařilo?
Nemám a vyplývá to i z našeho postavení. Snažili jsme se vyhledat vhodné typy hráčů, ale je obtížné někoho takového najít a do klubu přivést. Pokud se někdo, kdo dá za sezonu dvanáct, patnáct branek, objeví, má tolik nabídek, že si může vybírat a není lehké ho získat. My si musíme takové hráče vychovat, hledáme i v regionu.

V létě přišel jako posila do útoku Seman, hráč s ligovými zkušenostmi. Prosazoval se však velmi těžko.
To je pravda, na druhé straně stále věříme, že se přes zimu do střelecké pohody dostane. Ve výběru dále máme dva, tři hrotové hráče, ale jestli se jejich příchody podaří dotáhnout, to zatím nevíme.

K zimě patří také odchody hráčů. Víte už, kdo ze stávajího kádru v Hradci na jaře nebude?
Určitě Kubeš a Mooc. Končí jim smlouva a na námi nabízených podmínkách jsme se nedohodli.

Zůstává postup do nejvyšší soutěže dál prioritou Hradce?
Zatím ano a nic nevzdáváme.

Budete však mít zdatné soupeře. Soutěž je vyrovnaná, ambiciózních týmů tam je hned několik.
Všech šest klubů, které jsou v tabulce nahoře v tabulce, chce podle mých informací posílit a jejich hráčský i ekonomický potenciál je k tomu předurčuje.

Na postupových místech po podzimu jsou Drnovice a Mladá Boleslav. Považujete je za hlavní favority celé soutěže?
V současné době na tom jsou velmi dobře, což znovu vyplývá z jejich ekonomických možností. Je to vidět na tom, že se neustále snaží své týmy posílit. My to vidíme i na tom, že často oslovují hráče, které bychom v našem klubu také rádi viděli.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
2. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
3. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze