Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měl jsem strach, přiznal trenér Ghany po řádění guinejských fanoušků

CO BLÁZNÍTE? Hráči Rovníkové Guineje Raul Fabian Bosio a Igor Engonga Noval se snaží uklidnit fanoušky během utkání s Ghanou. | foto: AP

6 2015
Byli smutní, že jejich pouť na domácím Africkém poháru národů skončila v semifinále. A zároveň také naštvaní na vlastní fanoušky, kteří porážku 0:3 s Ghanou neunesli a udělali ze závěru utkání skandál. Fotbalisté Rovníkové Guineje se proto po zápase omlouvali.

Kvůli řádění fanoušků se zhruba půl hodiny nehrálo. Rozhodčí utkání zastavili osm minut před koncem, když příznivci Ghany utekli z tribuny na atletickou dráhu, protože domácí fanoušci na ně házeli plastové lahve a další předměty.

Fotogalerie

„Něco takového jsem nezažil a za chování fanoušků se omlouvám,“ říkal útočník Rovníkové Guineje Emilio Nsue. „Z toho, co fanoušci předvedli, jsem velmi zklamaný,“ přidal se k němu trenér Esteban Becker.

Chuligány musela uklidnit policie za použití slzného plynu a vrtulníku, který přelétával těsně nad tribunami. Duel se nakonec dohrál až poté, co bezpečnostní služba odvedla ghanské příznivce do útrob stadionu. 

Incident, při němž bylo zraněno několik lidí včetně jednoho činitele africké fotbalové federace, konečný výsledek neovlivnil a Ghana po výhře 3:0 prošla do nedělního finále, kde se utká s Pobřežím slonoviny.

Rovníková Guinea dostala pokutu

Řádění fanoušků Rovníkové Guineje nezůstalo bez odezvy. Africká fotbalová federace (CAF) v pátek rozhodla o potrestání Guineje pokutou 100 tisíc dolarů (asi 2,4 milionu korun). Pokud navíc budou podobné problémy provázet i sobotní utkání o třetí místo s Konžskou demokratickou republikou, bude muset reprezentace jedno utkání odehrát na zavřeném stadionu.

Trenér Ghany Avram Grant po utkání přiznal, že se obával o bezpečí hráčů. „Na tomhle turnaji jsem poprvé a vůbec jsem netušil, co se děje,“ prohlásil izraelský kouč. „Lhal bych, kdybych říkal, že jsem neměl strach. Bezpečí hráčů je pro mě nejdůležitější,“ prohlásil.

Řádění domácích příznivců v Malabu bylo druhou kontroverzí kolem guinejské reprezentace. Beckerův výběr totiž ze čtvrtfinále prošel díky diskutabilnímu pokutovému kopu, za jehož nařízení v nastavení zápasu s Tuniskem byl rozhodčí Rajindraparsad Seechurn potrestán půlročním zákazem činnosti. 

Sudího navíc musela o poločase před rozlícenými hráči Tuniska chránit policie, stejně jako o přestávce semifinále museli hráče Ghany před sprškou odpadků zaštítit těžkooděnci.

Poslední incident během pátku řešila Africká fotbalová federace a šéf ghanského svazu Kwesi Nyantakyi požadoval pro Rovníkovou Guineu tvrdý trest. „Je škoda, že náš úspěch zastínil temný mrak. Konfederace by měla rázně jednat, protože něco takového je nepřípustné,“ prohlásil.

Autoři: ,


Témata: André Ayew
Najdete na iDNES.czmobilní verze