Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeňská fantazie v Evropské lize. A co třeba čtvrtfinále, kapitáne?

Hlavně pokoru, vybízí plzeňský kapitán Pavel Horváth. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

1 2014
Doněck (Od našeho zpravodaje) - Loni slavně vyřadili Neapol, letos Doněck. Jak fotbalisté Plzně zvládnou druhé osmifinále Evropské ligy za sebou? Poučili se? Budou chytřejší? 13. a 20. března se postaví proti Lyonu a šanci na čtvrtfinále určitě mají.

Za sebou táhl kufřík i nohy. V jediném týdnu zvládl tři zápasy, což je pro 38leté tělo pořádná fuška. Pavel Horváth obstál. "Ale teď se těším do bazénu, ne do Lyonu," unaveně se usmál plzeňský kapitán.

Postup přes nabitý Šachtar Doněck do osmifinále Evropské ligy znovu přiměl fanoušky, aby Plzeň hecovali: Můžete dokázat ještě víc! "Hlavně pokoru," varuje však Horváth: "Že se nám povedlo vyřadit Šachtar, to je další úžasná kapitola plzeňského příběhu."

Už proto, že nemáte tak kvalitní a šikovný tým jako Doněck?
Neřekl bych, že jsme na ně kvalitou neměli. Nejsme žádní nováčci, máme vyspělé mužstvo, které se nemusí bát. Ale jinak musím uznat, že jejich pět šest Brazilců a Chorvat Srna by mohli klidně hrát za Bayern nebo Barcelonu. Jsou výjimeční.

Čím to, že jste je zastavili?
Jak se to říká ve fotbale? Štěstí, náhoda, tyčka, to jsou tři nejlepší hráči. Uznávám, měli jsme velkou kliku, ale zároveň jsme ten dvojzápas zvládli velmi dobře takticky. Postup jsme si zasloužili.

Plzeňský záložník Daniel Kolář slaví gól v Evropské lize proti Šachtaru Doněck.

Plzeňský záložník Daniel Kolář slaví gól v Evropské lize proti Šachtaru Doněck.

Znovu po roce jste vyřadili jednoho z favoritů a jste v nejlepší šestnáctce. Věříte, že dokážete víc?
Hned po postupu mi psal (hokejista) Tomáš Vlasák, můj velký kamarád, že by se mu líbilo finále Plzeň versus Tottenham. Tak uvidíme.

Co vy na to?
Pořád jsou ve hře mužstva, která jsou minimálně jménem a rozpočtem daleko před námi. Juventus, Benfica, Tottenham. Samozřejmě i Lyon, který měl obrovské úspěchy v Lize mistrů. Na druhou stranu věřím, že jsme schopni ho potrápit, i když o postupu nemluvím.

Kam se tedy může dostat český tým v Evropské lize?
Upřímně, teď mám v hlavě jen nedělní ligu se Znojmem. A pak? Pokud se nám povede připravit se na Lyon stejně dobře jako na Šachtar, můžeme zase překvapit. Budeme mít respekt, ne obavy nebo strach.

Několikrát během uplynulých dní jste zopakoval, že nejste žádní nazdárkové. Jak důležitá je plzeňská víra ve vlastní síly?
Zásadně. Když se vám v pohárech tři a půl roku daří, není to náhoda. Nebudu mluvit za kluky, kteří tu nejsou tak dlouho jako já, ale věřím, že mužstvo novým hráčům dokáže vdechnout sebevědomí. Proč se bát? Je to jen fotbal. Zrovna mi říkal náš nový fyzioterapeut Michal Rukavička: Hele, ty ses o půli tak smál, až jsem se divil. A já povídám: Co bych si dělal nervy? Vedeme s Doněckem 2:0, tak super, ne?

Plzeňští fotbalisté se radují z gólu v zápase Evropské ligy proti Šachtaru

Plzeňští fotbalisté se radují z gólu v zápase Evropské ligy proti Šachtaru Doněck.

Hodí se vám, že jste o loňskou zkušenost bohatší? Tehdy jste v osmifinále narazili na Fenerbahce a hlavně v prvním utkání podlehli přílišnému očekávání.
No právě, proto bych o Lyonu radši nemluvil. Nikde není psané, že u nich nedostaneme trojku. Ale zároveň tam můžeme uhrát výsledek, který nám dá naději. Copak někdo čekal, že vyhrajeme v Doněcku?

Byl to zážitek?
V lize můžeme skončit první, druzí, třetí, možná čtvrtí, ale takové zápasy jako v Doněcku nám nikdo nevezme. Pro ně hrajeme fotbal.

Ulevilo se vám, že plzeňské kouzlo funguje i bez trenéra Vrby?
I tak se to dá brát. Začala nová éra. Co bylo, bylo krásné, ale je to minulost, na kterou v dobrém vzpomínáme. Teď se musíme zasloužit o to, aby to pokračovalo.

Vítězný pokřik plzeňských fotbalistů po utkání s Doněckem:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze