Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horník - korupčník, jehož se fotbal neštítí

29 2006
Praha - Muž, jehož jméno je nejvíce spojováno s obrovským korupčním skandálem ve fotbale, má zákaz činnosti na deset let. Ve středu to potvrdil pravomocným rozsudkem i městský soud v Praze. Fotbal ho přesto živí i nadále a nechce ho opustit. Kdo je Ivan Horník a proč se ho jedni štítí a druzí pro něj mají pochopení?

Přes rozhodnutí soudu i přes odpor většiny fanoušků se hledá cesta, aby mohl Ivan Horník v českém fotbale dál setrvat.

Šéf příbramského klubu Jaroslav Starka už požádal právníka Julia Kramariče o analýzu středečního verdiktu soudu, který zakázal Horníkovi činnost ve fotbale. Starka chce vědět, jak lze i tak muže se škraloupem v Příbrami udržet, což hodlá učinit. „Právní analýzu mohu udělat až na základě písemného vyhotovení rozhodnutí soudu, ale už teď se mi s předstihem jeví, že se o absolutní zákaz činnosti ve fotbale nejedná,“ říká Kramarič.

Podle něj chce navíc Horník využít mimořádných opravných prostředků, aby stávající výrok soudu zvrátil. Znamená to, že nyní chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Pokud nepomůže ani to, obrátíme se na Ústavní soud, případně na Mezinárodní soudní dvůr ve Štrasburku,“ líčí Kramarič.

Symbol fotbalové korupce se tak dál bude domáhat spravedlnosti, jež je podle něj zatím slepá. Má na to právo, přesto to řadovým příznivcům připadá jako drzost. Ne však lidem zevnitř fotbalového prostředí.

Má Horník zůstat ve fotbale?
Jiří SabouJiří Sabou, fotbalový záložník FK Teplice: Myslím, že pan Horník udělal chybu a byl za to potrestaný. Je teď pranýřován na veřejnosti a podle mě to odnesl ze všech nejvíc, až mi ho je trochu líto. A i když nesouhlasím s tím, co dělal, a vím, že to bylo špatné, tak myslím, že by měl dostat druhou šanci. Pokud ho nějaký klub chce zaměstnat, tak říkám, proč ne? Pamatuju si ho jako profesionála.

Vladimír RůžičkaVladimír Růžička, hokejový trenér: Z toho, co jsem četl v novinách a viděl v televizi, si myslím, že by se do fotbalu vracet neměl. Ale je to skutečně názor jen laika. A kdyby se něco podobného stalo v hokeji? Já doufám, že v hokeji se nic takového nikdy nestane.

Gábina OsvaldováGábina Osvaldová, textařka: Ve zprávách jsem na to jen němě koukala. Ten člověk je společensky úplně zdiskreditován a z toho fotbalového kolbiště by měl zmizet jednou provždy a úplně, ne nějak skrytě, že jim bude v zákulisí radit. Ostatně nevím, co by jim radil, jak získat co největší přísun kapříků? Podle mě by měl leda tak koukat z okna na ty kluky opálený, protože svou úlohu směchutvorného kašpařína už dokonale splnil.

Klára Veselá-SamkováKlára Veselá-Samková, advokátka: Právo působí všude a proti všem a pan Horník věděl, co dělá, a vyhodnotil si ta rizika pro sebe jako snesitelná, tak je teď musí nést. Ve fotbalu by se už neměl ukázat.

Jiří MacháčekJiří Macháček, herec a zpěvák: Znám to hlavně z pořadu Čtvrtníčka s Lábusem a podle mě je takových lidí ve fotbale víc. I kdyby na tom bylo jen půl pravdy, tak takový člověk nemá ve fotbale co dělat. Fotbalu to určitě neprospívá.

Sbírat ohlasy na Horníka mezi fanoušky a pak mezi osobami, jež aktivně ve fotbale působí, znamená sbírat názory ze dvou rozdílných světů. Zatímco širší veřejnost vyjadřuje znechucení, od fotbalových činovníků odsudky prakticky nezazní.

„Ivan Horník si fotbalový trest odpykal a jeho angažování je věcí Jardy Starky,“ prohlásil například trenér Jiří Kotrba.

Kotrba přitom patří k těm odvážnějším, kteří alespoň řeknou názor. Jiní od tématu utíkají s frází, že jim nepřísluší se k ničemu vyjadřovat.

Je zjevné, že okolí zprofanovanému manažerovi comeback usnadňuje: pokud ho přímo nevítá, dává mu najevo, že se ho v žádném případě neštítí.

„Fungují osobní vztahy,“ vysvětluje předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý. „Spousta lidí se s Ivanem Horníkem z minulosti velmi dobře zná, a proto nebrání jeho cestě zpět.“

Kamarádství s Horníkem otevřeně přiznává právě Starka: uvádí jej jako jeden z důvodů, proč chce, aby pro něj funkcionář s cejchem úplatkáře pracoval. Ve středu si po verdiktu soudu Mokrý zavolal příbramského šéfa na pohovor. Bylo to setkání mužů z fotbalové vlády, neboť i Starka figuruje ve výkonném výboru, nejvyšším fotbalovém orgánu v zemi.

„Řekl jsem panu Starkovi, že angažování Horníka není minimálně z etického pohledu vhodné,“ popisuje Mokrý.

Starka mu odpověděl: „Respektuji váš názor, ale Ivan je můj kamarád a chci mu pomoci.“ Do specifického prostředí českého fotbalu se tak v podobě Horníka nevrací „černá ovce“. Nahrává to domněnkám, že to, co ve fotbale dělal on, nebylo výjimkou, nýbrž normou. A že měl pouze smůlu, že právě on byl přistižen.

„Horníkův návrat zatím nebereme jako návrat korupce, ale jako zpochybnění důvěry v český fotbal a vnímáme zděšení fanoušků,“ tvrdí Otakar Černý, šéf sportovní redakce České televize, která z ligy pravidelně vysílá přenosy. „Budeme pozorně sledovat Horníkovu činnost v praxi a při náznaku korupce ukončíme s fotbalem spolupráci.“

Ztráta partnerů v důsledku zjevení Horníka na scéně je pro český fotbal největší hrozbou. Tohle nebezpečí by mohlo fotbalové hnutí přinutit k razantnějšímu odporu, což se dosud neděje.
Česká televize není nejspíš jediným subjektem, který dal najevo znepokojení: Mokrý naznačil, že totéž učinila i Česká spořitelna.

Starka: Chci, aby pro mě Ivan pracoval dál

Jaroslav StarkaI kdyby to pro něj osobně mělo mít nepříjemné důsledky, chce Jaroslav Starka bojovat za to, aby mohl Ivan Horník dál působit ve fotbalové Příbrami. Šéf klubu tvrdí, že rozhodnutí soudu respektuje, ale přijde mu ostudné. A nechává si dělat právní analýzu, jež by umožnila Horníkovi v Příbrami setrvat.

Chcete Horníka dál živit?
Co je to živit? Soud rozhodl a já jeho rozhodnutí respektuji, i když se mi to zdá jako návrat před rok 1968, někam do 50. let. Čekám teď na právní analýzu, ale chci, aby u mě Ivan Horník dál pracoval. Kdo mi může zakázat, abych ho zaměstnal jako řidiče.

Každého přece napadne, že ho zaměstnáváte v souvislosti s fotbalem.
Zakážou mi tedy, aby u mě Ivan nesměl sekat trávník? Je i tohle trestné? Soud ve středu rozšířil Ivanův zákaz činnosti ve fotbale. Báječné, tomu tleskám! Nejsem právník, ale jako pro člověka je to pro mě nepřijatelné.

Podle vás je to příliš kruté?
Absolutně unfair. Je to ostuda.

Proč myslíte?
Nejlepší by asi bylo odsoudit Ivana Horníka k smrti. Dostal dva roky zákazu ve fotbale od svazové disciplinárky, které má za sebou. Soud mu k tomu přihodil dalších deset let. Dostal také vysokou pokutu a podmínku. Není těch trestů nějak moc? Nepřijde mi to spravedlivé.

Proto mu dáváte šanci?
Postavte Ivana Horníka ke koni na Václavák a zkuste ho ukamenovat. Nemyslím, že bude moc lidí, kteří po něm ten kámen opravdu hodí. Já jsem jeho kamarád a nestydím se za to. Chci mu podat pomocnou ruku. Když u mě bude pracovat, co to má společného s korupcí, o níž se mimochodem také můžeme dlouze bavit. I kdyby ale opravdu byla, Ivan Horník si podle mého laického názoru trest odpykal.

Ve vašich očích je čistý?
Když vrah zabije někoho nožem a odsedí si 15 let, také přece může vyjít mezi lidi. Dění okolo Ivana Horníka je hanba. Chci mu pomoci.

Nemáte strach, že vaše jednání může být kvalifikováno jako maření výkonu úředního rozhodnutí?
V tomhle státě s tím musím počítat. Nezbývá mi než tohle riziko brát. Nic víc s tím nenadělám.

Třicet kilo hrušek za kříž

Přinášíme úryvky z policejních odposlechů Ivana Horníka, které MF DNES získala v září 2004. Vyplývá z nich jasně, jak se Horník domlouval na uplácení rozhodčích.

Z odposlechů policie

Policie mimo jiné zachytila rozhovor Horníka a rozhodčího Milana Šedivého. Horník ho žádal, aby ovlivnil zápas mezi Viktorií Plzeň a Sigmou Olomouc.

Milan ŠedivýHorník: Potřeboval bych právě, vole, abys jim (Plzni) nedal ani deko. Chci ti říct, že na to mám kilo (sto tisíc). Dám třicetník tomu Vlčkovi (delegátovi zápasu) a sedmdesát dám tobě, jo? Aspoň abys měl na kafe na Vánoce.
Šedivý: Jasný, jasný.

Pak si Horník vzpomněl, že v zápase Plzně s Olomoucí nastoupí hráč Smíšek, který už má tři žluté karty. Kdyby dostal čtvrtou, nemohl by hrát v utkání s Viktorií Žižkov.

Horník: Milánku, čau, neruším tě? Můžu ještě na chvilku? Chtěl jsem ještě jednu věc: Smíšek, vole. Ten útočník.
Šedivý: To je pacholek.
Horník: Tak kdyby zlobil, tak mu ji sekni, vole. Byla by čtvrtá a na jaře by nenastoupil. Takže by byl vyžlucenej. On bude zlobit, on je to drzej parchant.
Šedivý:
Jo, vím, o koho jde. Tak jo, Ivánku.

Zvonění, trika a další
produkty „made in Ivánek“

Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček

Když dva Češi zahajují telefonní hovor, občas volající na začátku zažertuje: „Ahoj, můžeš mluvit?“ Věta, kterou se volající rozhodčí ujišťovali, že se o úplatcích mohou bavit nerušeně, zlidověla.

Nyní si ji člověk může stáhnout jako zvonění do telefonu nebo koupit na triku. Z Ivana Horníka se stal lukrativní byznys. Jenom všestranný umělec Petr Čtvrtníček z tohoto fenoménu vytěžil divadelní hru, která vyšla i na DVD a CD, či knihu.

Prodávají se však i další produkty spojené s Ivanem Horníkem, jako autodoplněk „stromeček Ivánek“ do interiéru, který však na rozdíl od jiných podobných nevoní (protože je „cinknutý“).

Aféra měla vliv i na český jazyk. Doposud nepublikovatelné výrazy se začaly publikovat, a to nejen „vole a parchant“. A bylo to poprvé, co média tiskla na celých stránkách bez jakékoli editace policejní odposlechy a na čtenáře účinkovaly. „Je to spojené s atraktivním sportem v kombinaci se známými osobnostmi. Humor kolem Horníka stojí na vulgaritě, což je laciné, ale efektivní,“ vysvětluje Daniel Köppl z časopisu Marketing a média. Horník však ze své „slávy“ nic nemá.

Horník si neváhal pojistit i delegáty zápasu, kteří „dohlížejí“, zda se rozhodčí chová nestranně. V únoru 2004 volal delegátovi Ladislavu Dofkovi a nabídl mu pět tisíc korun.

Horník: Láďo, prosím tě, máš u mě bůra. Jak pojedu, tak se ti ozvu. Já jenom vůbec za ochotu a tak dále, v pohodě, vole.
Dofek: Držím ti palce, Ivane. Kdyby zase bylo něco potřeba, tak brnkni, když to půjde, tak ti pomůžu.

Z rozhovoru Horníka s rozhodčím Ladislavem Talpou, jemuž slíbil 40 tisíc korun za výhru Žižkova a 30 tisíc korun za remízu.

Ladislav TalpaHorník: No, jsem v pi.., vole. To jako přejdu hnedka k věci: jsem v pr... Máme jednu z posledních šancí to nahradit, co jsme doma ztratili, a pokusit se něco udělat, tak jsem tě chtěl poprosit, vole, abyste nám zachovali přízeň, vole, no, celá ta kompanie. Je tam 30 kilo hrušek za kříž a 40 za to, no, je ti to jasný...
Talpa: Musíme, musíme. Já, nikdy ti neublížím, nikdy v životě.

A takhle peníze nabízel Horník rozhodčímu Zdeňku Lukesovi za ovlivnění zápasu mezi Viktorkou a Synotem.

Horník: ... Potřebujeme štěstíčko.
Lukes: Přesně, přesně, pomoct tomu, no.
Horník: Přesně, tak já jsem tě chtěl poprosit, prostě je tam čtyřicetník na vítězství a dvacetník na kříž. Lukes: Jasný, jasný.

Příbramský šéf Jaroslav Starka a Ivan Horník sledují počínání svého týmu v domácím zápase s Teplicemi.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Francie - Chorvatsko 4:2, góly, video, minela. A po dvaceti letech zlato

Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa.

VIDEO Francie je podruhé v historii fotbalovým mistrem světa. Nečekaného finalistu z Chorvatska porazila...Wenger ho pustil kvůli MS. Teď je Giroud šampionem, co netrefil bránu

MÁM JI! Francouzský útočník Olivier Giroud s trofejí pro fotbalové mistry světa.

Když se s ním v lednu před přestupem z Arsenalu do Chelsea loučil trenér Arséne Wenger, přál mu...

Francouzští mistři: odvážný kouč, tryskáč Mbappé i útočník bez gólů

JE TO DOMA. Francouzští fotbalisté slaví vítězství 4:2 nad Chorvatskem, stali...

Rozjížděli se pozvolna. Ale od začátku vyřazovací fáze byli Francouzi na fotbalovém mistrovství v...

Hlavy vzhůru, pro nás jste mistři! Jsme smutní i pyšní, řekl kouč Chorvatů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová v objetí s trenérem...

Davy fanoušků v přecpaných ulicích Záhřebu nejdřív trochu smutnily, pak ale propukly velké oslavy....

Další z rubriky

Zlínský trenér Bílek chválil výsledek, hra ještě není ideální

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Přesvědčivý výsledek v ligové generálce ho musel uspokojit. Od hráčů však nový trenér fotbalistů...

Chci jít cestou Skácela a Bednáře, říká Vaneček o skotském angažmá

Teplický útočník David Vaněček se raduje z gólu v ligovém utkání proti Liberci.

Ostrovní fotbal je jeho srdeční záležitostí, teď své srdce věnoval – snad symbolicky – skotskému...Najdete na iDNES.cz