Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Horník je nepřijatelný, volá Mokrý

18 2006
Praha - Pavla Mokrého se prý spousta lidí ptá, co hodlá dělat s případným návratem Ivana Horníka do fotbalu. Šéf svazu na to odpovídá zjednodušeně řečeno takto: Nejsem z toho šťastný, ale nemůžu dělat téměř nic. "Můžu dát jen etický apel, což bych v případě návratu pana Horníka učinil. Vzkázal bych, že takový krok je morálně velmi těžko obhajitelný," řekl Mokrý.

Kromě toho nemůžete dělat nic?
Nemohu zasahovat do rozhodnutí klubů, které fungují jako samostatné obchodní společnosti. Mohu ovlivnit pouze personální obsazení ve svazových funkcích, kde jsou lidi s Horníkovou minulostí nepřijatelní. Ale myslím, že v případě návratu pana Horníka stále ještě předbíháme událostem. Může dojít ke zlomu, který všemu zabrání.

Myslíte tím civilní soud?
Ano. Dojde k němu zhruba za deset dní, do té doby bych vyčkal. I když už z možnosti návratu pana Horníka nejsem vůbec šťastný.

Protože jeho návrat by poškodil kredit celého fotbalu, který po korupční aféře těžce bojuje o důvěru?
Mám na to naprosto stejný názor. Největší riziko na sebe pochopitelně bere klub, který by Horníka angažoval. Na druhou stranu by Horníkův návrat jednoznačně poškodil image celého českého fotbalu.

Neměl ale na eventualitu s Horníkem lépe pamatovat disciplinární řád? Kdyby byl tvrdší, nepřipadal by Horníkův návrat v úvahu.
Rozsah aféry před jejím vypuknutím nikdo nečekal. Kdyby byl Horník posuzován podle současných řádů, skončil by ve fotbale nadobro. Ale nezapomínejme, že jsou tu také sekundární efekty trestu: postižení lidé přišli například o zaměstnání nebo měli problémy v rodině.

Jenže Ivan Horník je symbolem celé aféry a jeho návrat by byl signálem, že je to ve fotbale stále stejné.
Jeho návrat ještě není hotová věc a já věřím, že se to podaří zvrátit.

Pohled

Všeci jsme tu horníci

Zúplatků od Horníka usvědčený delegát Jiří Vlček bydlí v Hornické ulici a v jednom rozhovoru se žižkovským bafuňářem poznamenal: "Všeci jsme tu horníci!" Bravo! Minulé a bohužel i současné poměry v českém fotbale nelze vyjádřit trefněji.

Díky úvaze příbramského bosse Jaroslava Starky o "Ivánkově" angažování je nyní jasné, že celý český fotbal bydlí obrazně řečeno v Hornické ulici a horníci "jsou tu všeci".

Je hloupé tvrdit, že Horník byl jediným lotrem českého fotbalu. Odskákal to svým způsobem za spoustu dalších. Za ty šikovnější, kteří se nedali chytit.

Ale právě proto připomíná Starkovo gesto solidaritu mafiánských kmotrů: "Buď věrný rodině a rodina tě vždy podrží." V příbramských fotbalových dolech bude možná "fárat" horník Ivan. A s ním spousta jeho kamarádů.

Přátelé z Hornické ulice. Umouněnci umounění.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze