Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holohlavý postrach Collina

9 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - K tvrdým slovům na adresu rozhodčího sáhli italští krajánci v národním mužstvu Pavel Nedvěd a Tomáš Řepka před nedělním utkáním proti Nizozemsku, jímž vstoupí vicemistři Evropy do závěrečného turnaje EURO 2000.

Už třikrát skončil jejich střet rezolutním gestem - v jedné ruce červená karta, druhá napřažená směrem ke kabině. Záložník Pavel Nedvěd nemá o Perluigim Collinovi valné mínění. Své o něm ví i obránce Tomáš Řepka. A v neděli večer si přesto budou muset v Amsterdamu podat ruce - čtyřicetiletý Ital, jehož zná díky pečlivě vyholené lebce celá fotbalová Evropa, bude rozhodovat úvodní utkání české reprezentace na EURO 2000.

Jeho vizáž je k nepřehlédnutí. Z dálky připomíná mnohokrát trestaného recidivistu, kůže na lebce se mu místy krabatí. Chybí snad už jenom tetování. Mnozí ho považují za jednoho z nejlepších rozhodčích kontinentu, bývá nasazován na nejtěžší utkání. Pavel Nedvěd s hodnocením v zásadě souhlasí, ale dodává podstatnou větu: "On sice umí výborně pískat, ale také toho vždy zneužívá. Píská tak, jak se mu to hodí," prohlásil rezolutně záložník římského Lazia, který si od Colliny v Serii A už dvakrát vysloužil červenou kartu. A pokaždé za protesty. "Přesně tohle on nestrpí. Žádné diskuse," dodal Nedvěd.

"Colina se tváří velice přátelsky, občas prohodí pár slov, ale pak vrazí nůž do zad," přitakal bek Fiorentiny Tomáš Řepka, jehož Collina v lize rovněž jednou vyloučil - za stejný prohřešek jako Nedvěda.

Oba hráči se shodují, že k protestům je vyprovokoval Collinův styl pískání: "Ohradil jsem se vždy proti tomu, jak nadržuje soupeři," uvedl Nedvěd. Po chvilce přemýšlení potom dodal: "Neměl bych to snad ani říkat, ale podle mého má mužstva už předem rozškatulkovaná na silná a slabá a podle toho se k nim chová. Na nás teď v neděli bude zaručeně přísnější než na Holanďany."

Řepka má na holohlavého rozhodčího jediný recept - nenechat se vyprovokovat a když už je třeba nadávat, tak jedině v češtině. "V lize jsem se do něj pustil v italštině a hned bylo zle. Takhle se můžu usmívat a přitom ...," souhlasí Nedvěd.

Stranou psychologické války slov zůstává zatím reprezentační trenér Jozef Chovanec. Na pátečním pravidelném briefingu mu dotaz po rozhodčím Collinovi vykreslil na tváři šibalský úsměv, vzápětí však diplomatickou mluvou prohlásil: "Za pana Collinu mluví výkonnost. Je to pocta, že píská naše utkání."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze