Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlídat rozhodčí? Nejsme StB, říká jejich šéf

28 2003
Praha - Je fotbal kvůli zkorumpovaným rozhodčím jedna velká špína? Mnoho lidí si to po zhlédnutí pořadu Fakta, v němž skrytá kamera zachytila uplácení sudích v nižších soutěžích na Nymbursku, myslí. Milan Brabec k nim ale nepatří. "Na amatérské úrovni stoprocentní čistota zřejmě není, ale svým mužům v první a druhé lize věřím," tvrdí místopředseda svazu a šéf komise rozhodčích profesionálního fotbalu.

Jak svaz zareaguje na reportáž České televize, která korupci natočila?
Od ČT jsme si vyžádali veškeré podklady a svaz se k nim na základě prostudování vyjádří. Jinak začaly pracovat orgány, které řídí příslušnou soutěž, což je okresní fotbalový svaz. Můj první pohled na to, co jsem v televizi viděl, je jednoznačný: ti rozhodčí se provinili tak, že by už nikdy neměli pískat.

Dobrá, ale souhlasíte s tím, že případ z Nymburska poškozuje kredit celého fotbalu, jak si spousta lidí myslí?
Když je například konkrétnímu dopravnímu policistovi prokázáno pochybení, je zkorumpovaná celá policie? Stejně tak se mohu ptát u soudu, ve zdravotnictví, u novinářů i ve fotbale. Takto obecně nelze nic posuzovat. Každý má svou morálku a každý by měl udělat vše pro to, aby se tento problém zminimalizoval.

Co děláte konkrétně vy jako předseda rozhodčích?
Můžeme velmi bedlivě sledovat výkony rozhodčích. Máme dnes takové podklady a informace o výkonech rozhodčích, že jsme schopni zanalyzovat každý zápas. Rozhodčí na úrovni profesionálního fotbalu jsou tak sledováni a jsou pod takovou veřejnou kontrolou, že si nedovolí, aby byl jejich výkon na hřišti jiný než korektní.
Detektivní kancelář samozřejmě nemáme.

Ale měli byste si ji možná najmout. Detektivové by mohli nevěřící veřejnosti předložit konkrétní důkazy, jak to s rozhodčími je.
To je zvláštní úvaha a nemám na ni vyhraněný názor. Předložit důkazy, že je to vše korektní, by nám pomohlo, na druhé straně si kladu otázku, zda takové metody nespějí svým způsobem k policejnímu státu, k metodám StB nebo něčemu podobnému. Já bych nechtěl, aby rozhodčí měli Kainovo znamení. Nejpodstatnějším důkazem je výkonnost rozhodčích na hřišti.

Čili byste dal za rozhodčí první a druhé ligy ruku do ohně?
To je silné slovo. Jako kdybych se vás zeptal, zda dáte ruku do ohně za všechny novináře. Ručit mohu jen sám za sebe, ale rozhodčím důvěřuji. Kdybych měl jediný signál o korupci, rozhodčí by skončil. Ať si každý divák, který sleduje výkony rozhodčích venku a u nás, udělá obrázek sám.

Jenže když udělá chybu rozhodčí v Anglii, každý to bere, že se lidsky zmýlil. Tady za tím vidí špínu...
To je postoj ke všemu u nás, nejen v oblasti rozhodčích. Vláda rozhodne výběrové řízení a každý hned: Co v tom je? Zpochybňovat, to je snad naše národní vlastnost.

Džungle? Ostré slovo

A neřekl jste teď sám nejsilnější argument pro předložení hmatatelného důkazu, zda korupce v nejvyšších soutěžích existuje nebo ne?
Pozitivní důkazy se hledají, je však problém, jak předložit nevěřící veřejnosti, že se záležitost úplatků posouvá tam, kam chceme... Vrátím se ještě k okresům: vůbec nás netěší, co se tam stalo, ale tam je určitá úroveň rozhodčích a okresy mají problémy obsadit řadu zápasů, protože sudích je málo.

Takže?
Takže tam nějaký kvalitativní výběr vlastně nepřichází v úvahu.

A proto je tam džungle.
To je příliš ostré slovo.

Vypůjčil jsem si ho z reakcí lidí, které nám chodí do redakce. Ti lidé z amatérského fotbalu vesměs říkají: Je to hrozná špína a fotbal je jí doslova prolezlý...
K tomu se těžko mohu vyjádřit. Nemám konkrétní podklady, o kterých mluvíte. Vedení svazu vytváří tlak, ale vše záleží na kvalitě a postoji funkcionářů, na rozhodčích i na hráčích. A mimochodem nemyslím si, že zmiňovaný televizní pořad byl svou úrovní, výběrem tématu i zpracováním vhodným příspěvkem k tématu. Měl si možná v naší společnosti vybrat jiné prostředí.

Nicméně i v tomto prostředí korupci odhalil.
Stoprocentně čisté to tam nebude, ale jaký je rozsah korupce, to nevím. Vítal bych, kdyby se přihlásili lidé s konkrétními podklady. V minulosti nikdo nic takového nepřinesl. Pak nevíme, kdo chce být zajímavý či kdo má zkreslené informace.

Úplatky zkoušeli i na mě

Jste bývalý rozhodčí - setkal jste se s korupcí na vlastní kůži?
Tyto osobní otázky nemám rád, protože nemají význam. Když řeknu ne, tak mi to zironizujete a nikdo tomu nebude věřit. Když řeknu, že ano, namítnete mi, proč jsem to neoznámil.

Řekněte zkrátka pravdu.
Každý si jméno i kredit dělá sám. Pokud se s korupcí sudí setká a dá jasně najevo odmítavý postoj k ní, někdo to zkusí ještě jednou dvakrát a pak už ne. Touto cestou jsem šel já.

Sám jste mě pobídl k námitce: Proč jste pokus o úplatek neoznámil?
Vše bylo v zárodku. Proběhly jen náznaky, nic konkrétního.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze