Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hledáme základní sestavu pro kvalifikaci

9 2002
Praha - Nejde hrát záměrně špatně. Je dobré vytvořit návyk na výhru. To řekl, snad až vznešeně, Karel Brückner, trenér české fotbalové reprezentace. Po sedmi přípravných zápasech čeká Brücknerův tým 12. října v Moldávii ostrý start do kvalifikace o Euro 2004. Jak je nachystán? Trenér převzal začátkem roku mužstvo, na jehož přípravě se tři roky významně podílel, ale kde neměl rozhodující slovo při jmenování sestavy a stanovení taktiky.Vyberte svoji sestavu, hlasujte ZDE

Nezačínal tak stavět na "zelené louce". Navázal například na loňský duel s Bulharskem (6:0), před nímž v nahnuté chvíli dostal v Chovancově realizační skupině mnohem více prostoru než doposud.

K tomu přivedl nebo na důležitější pozice posunul fotbalisty, jimž věří, protože s nimi pracoval v reprezentaci do 21 let. To platí pro Galáska nebo mladší Ujfalušiho, Jankulovského či Grygeru.

Se všemi společně včetně hvězd se významně věnoval taktické stránce, což si sami hráči pochvalují. Taktovka zkušeného barda tak odmítla názor, občas prosazovaný bývalými známými fotbalisty, že kvalitní hráči si musí na hřišti vždycky porozumět. Jen jim hoďte míč...

V moderním fotbale, směřujícím i zásluhou informačních technologií k obrovské vyrovnanosti, rozhoduje o úspěchu každičký detail, tím spíše zásadní prvek, jakým je dokonale zvládnutý herní řád.

Třeba věčně diskutované porovnání Nedvěda s Rosickým vedle sebe. Všimli jste si, jak jim to klapalo proti Jugoslávii? Protože věděli, co a jak mají hrát, a že to plnili. Přitom Brückner není žádný revolucionář. Jen pozorně zaznamenává vývoj hry a progresivní trendy aplikuje na svém mužstvu. Nemusí hloubat ve výzkumných laboratořích.

Hra na jednoho útočníka? To už tu přece bylo za Uhrina na Euru 1996, kdy na hrotu lítal Kuka. Aktivní napadání? Už loni jím Sparta ohromila v Lize mistrů a později Liberec v Poháru UEFA. Ofenzivní krajní obránci? To je přece celá novodobá historie nizozemského fotbalu posledních třiceti let. A tak dále.

Trenér se hodně věnuje standardním situacím. Nácviku signálů, ale i rychlosti provedení. To byla jeho doména už v nejlepší éře Olomouce první poloviny osmdesátých let. Jugoslávie po nich inkasovala hned třikrát! Podzimní střelecká produktivita je nevídaná.

Snad jen obrana, přesněji řečeno její střed, se nestabilizovala ke všeobecné spokojenosti. Tady ovšem nutno připomenout největší ztráty. Mužstvo vlastní vinou opustil Řepka, z velkého fotbalu se vytratil Rada a na ústupu je i Novotný. Stoper je post, na němž se vedle brankáře snad nejvíc cení vyzrálost. A Brückner sází na nové tváře, dejme jim spolu s ním důvěru.

Vládne tedy okolo reprezentace optimismus? Bělovlasý kouč se s nadhledem i moudrostí brání. Říká, že nepotřebuje optimismus, protože všichni vědí, že nejde o náhodu, ale výsledek náročné práce.

To jsou silná, sebevědomá slova, hodná osobnosti, která se nemusí skrývat za alibistická prohlášení. Jejich váhu však, ať se to někomu líbí, nebo ne, zhodnotí až rozbíhající se kvalifikace. Kritérium úspěchu je jasné: postup do Portugalska.

Všechny zápasy Brücknerova týmu ZDE

Základní sestava pro kvalifikaci podle MF DNES

Čech
Jasná jednička. Suverénní, spolehlivý, inteligentní. Bude ještě zrát.
Grygera
Z krajních obránců hraje nejlíp, může nastoupit na obou stranách.
Bolf
Muž pro špinavou práci, hlavičkář, přímočařejší než Johana.
Ujfaluši
Lepší uprostřed než záskok na kraji. Hraje v klidu.
Jankulovski
Pokud se mu uzdraví sval, trenér s ním počítá. Umí zaútočit i vypálit.
Galásek
Dočkal se na postu, který mu sedí nejlíp. Rozvážný, nenápadný, jistý.
Poborský
Jedna z opor, brzy zaútočí na rekord v počtu mezistátních zápasů.
Rosický
Vyspívá v muže, který určuje styl a rytmus hry, rozhoduje zápasy.
Nedvěd
Epický prozaik vedle lyrického básníka Rosického. Bojovný duch týmu.
Koloušek
Musí se vrátit do jarní fazony, jinak sem ale patří Šmicer.
Koller
Maják, ukazující světlo pro útočné výpady. Gólová jistota i nahrávač.

Poznámka: Nedvěd nesmí pro vyloučení v baráži nastoupit v prvním zápase v Moldávii.

Základní sestava pro kvalifikaci podle čtenářů iDNES

Vyberte svoji sestavu, hlasujte ZDE

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze