Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hledá se fotbalová odvaha. Tentokrát ji viděl jen kouč Rada

Před zápasem mluví fotbalisté, jak budou válčit. Po zápase se kají, že měli být odvážnější. | foto: Reuters

30 2009
Maribor (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na některé otázky vám neodpoví slova, nýbrž činy. Ptejte se například na odvahu a tisíckrát uslyšíte – kdo by si také přiznal, že je zbabělý? – plamenné sliby, jak kurážně se bude dotyčný rvát. Nevěřte mu raději, dokud ho neuvidíte v boji.

A po boji pak věřte vlastním očím, nikoliv třeba Petru Radovi, trenérovi českých fotbalistů. "Předvedli jsme odvážný výkon," řekl po bezbrankové remíze ve Slovinsku.

Překvapil tím víc než jeho svěřenci výkonem na trávníku.

Ten byl možná ukázněný, možná disciplinovaný, možná logický vzhledem k síle, jež fotbalové Česko v současnosti má.

Statečný rozhodně nebyl. "Víc odvahy to opravdu chtělo," uznal obránce David Rozehnal v rozporu s trenérovými slovy. Na hřišti bylo až bolestně vidět, jak se hráči zdráhají jít do rizika.

"Oba týmy jen bránily, dávaly si pozor, aby neinkasovaly, a do útočení se nehrnuly," pronesl unaveně záložník Libor Sionko.

Vše o sobotní kvalifikaci

Co si můžete přečíst a prohlédnout na iDNES.cz

Lépe odkopnout tupě míč než se pokusit vymyslet překvapení. Lépe se zbavit balonu alibistickou přihrávkou než zkusit akci, která by se, nedej bože, mohla zvrhnout v nebezpečí ze strany soupeře. Podle těchto pravidel hráli Češi ve Slovinsku.

A bohužel nejen tam.

Už to vypadá na podivnou tradici. Před zápasem mluví fotbalisté, jak budou válčit bez bázně a hany. A když zápas skončí, kají se, že měli být mnohem kurážnější.

Po minulých utkáních to tvrdil i Rada, ale ve Slovinsku si vedl svou.
"Nastoupili jsme se dvěma útočníky," vysvětloval, proč si myslel, že to byl statečný projev.

Jako by vojevůdce trval na rvavosti armády, protože postavil do jejího čela víc mužů. Takovému generálovi lze namítnout, že nezáleží ani tak na počtu jako na odhodlání. Kvůli nedostatku těchto vlastností už prohrálo bitvy mnoho vojsk.

Češi v sobotu neprohráli, mají bod, který může v konečném součtu rozhodnout. Snad i proto Rada hráče chránil, snad to považoval za povinnost.

Vyznělo to však směšně.

Oč důstojněji se poslouchal Sionko. "Ve Slovinsku jsme zůstali všem dlužni," říkal upřímně v chlapském přiznání.

Díky za ten balzám na trenérovu "nemoc", s níž viděl snad jako jediný na stadionu českou statečnost.

Nebo nebyl Rada sám dost statečný k doznání, že odvaha týmu pod ním opět chyběla? Třeba doufal, že donekonečna opakovaná lež se stane pravdou.

V tomhle je však fotbal krutý: pravda leží na trávníku.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze