Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlavní soupeřovou postavou je Marek Hamšík, slovenský Nedvěd

Marek Hamšík

30 2009
Banská Bystrica (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Slovenská obec Podlavice nedaleko Banské Bystrice. Právě na místním fotbalovém hřišti vyrůstal Marek Hamšík, největší talent slovenského fotbalu.

V kostelíku zrovna odbíjí poledne, na ulicích pusto prázdno, jen dvě babičky o holích si vykládají na rohu u obchodu. A u nepojízdného autobusu, který se vedle hřiště pomalu rozpadá, se škádlí dvě mourovaté kočky.

Tady bývá živo málokdy, zvlášť ve všední den. Ale kdo ví, jestli tu časem nebudou zastavovat výpravy fotbalových fanoušků, zvědavých na místního hrdinu.

Před Slovenskem


poslední díl seriálu MF DNES


Už vyšlo:


Karol Polák nezapomenutelný komentátor


Vladimír Weiss reprezentační trenér


Lubomír Moravčík poslední slovenská hvězda

Jozef Adamec autor hattricku proti Brazílii

Dnes: Marek Hamšík, současný slovenský Nedvěd

Na hřišti, které je teď napůl pod sněhem, vyrůstal Marek Hamšík, největší slovenský talent. Vlastně už evropská hvězda, protože za něj Inter Milán nabízí téměř 900 milionů korun.

"Jednou Markovi musíme postavit sochu," říká trenér Ivan Štulajter, který hocha s nápadnými zuby potkal poprvé jako pětiletého špunta: "Talent na první pohled. A osobnost. Nesnášel porážky. Vždycky je obrečel."

Letos v létě bude Hamšíkovi dvaadvacet, hraje v záloze Neapole, v sezoně nastřílel už devět gólů, ve slovenské reprezentaci navlékl kapitánskou pásku a přetahují se o něj největší kluby světa. V Itálii ho zvolili nejlepším mladým hráčem ligy, což se ještě cizinci nepovedlo.

Staví se dům za sedm milionů

Dnes přijede Hamšík do Prahy, aby v kvalifikačním derby ukázal, proč se o něm říká, že z něj vyroste nový Nedvěd. Slovenský Nedvěd nastoupí proti Česku.

"Klidně se Nedvědovi může vyrovnat. Má jeho buldočí povahu a ve svém věku už je dál. Vede Neapol, má italskou školu z taktiky, střílí pravou i levou, má fantastický instinkt a je ještě o něco vyšší, takže líp hlavičkuje," srovnává reprezentační trenér Vladimír Weiss.

"Ale přece se kolem něj nemůže všechno točit," namítá Jozef Adamec, bývalý kouč Slovenska. "Marek by měl slyšet: Ještě nejsi hvězda, ale můžeš se jí stát, pokud budeš dřít. Právě jako Nedvěd."

Nedvěd, to je pro Hamšíka každodenní téma, protože celá Itálie mluví o tom, že českého veterána od léta nahradí v Juventusu Turín.

Slovenský talent má zatím u rodičů jen schovaný Nedvědův dres. Je složený ve skříňce vedle 150 ostatních, které Hamšík nasbíral. Taková malá síň slávy v obýváku. Ve čtyřech poličkách leží různé trofeje, potítka, míče, šály, čepice, obrázky.

I úplně první kopačky, které mu do kolébky položil dědeček. Jsou malé, kožené, ošuntělé. Prcek v nich odkopal jeden rok, pak je táta oklepal a uložil.

"Bůh chraň, abych je krémoval, musí zůstat nedotčené. Na památku. Ale tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že je budu ukazovat návštěvám,“ vypráví otec Richard.

Hamšíkovi zatím žijí na šedivém sídlišti v Banské Bystrici, ale brzy se přestěhují.

Syn jim dal krásný dárek. Nejdřív za tři miliony korun koupil pozemek nad náměstím, teď se za sedm milionů dostavuje dům. Město pod kopcem Urpínem je pod ním jako na dlani.

"V projektu je garáž, ale místo ní necháme Markovi udělat pokoj. Biliárový stůl doprostřed, pak barový pult a kolem dokola jeho dresy,“ říká povídavý táta s bradkou, bývalý hráč druholigové Jelšavy.

Baggio prosil o podpis

Speciální místo dostane v novém domě i malá fotka Roberta Baggia, kterou si nechal Hamšík podepsat po přestupu do Brescie. Legendární Ital mu tehdy řekl: "Teď se ti podepíšu, ale slib mi, že až si jednou řeknu o podpis já, tak neodmítneš."

A stalo se.

Z mrštného vyžlete vyrostla hvězda, které se klaní Neapol. Když Hamšíka v prosinci přepadli ve stojícím autě dva ozbrojení lupiči, ukradli mu doklady, peníze a hodinky za 300 tisíc korun.

Za pár dní měl hodinky doma i s omluvou. Mafie se sama postarala o nápravu. Fotbalistům se přece ubližovat nesmí!


Další informace ze slovenského tábora

před středeční kvalifikační bitvou
v Praze proti českým fotbalistům najdete také ZDE

Před lety nikdo nemohl tušit, že ten drobný záložník bude vydělávat 2,3 milionu korun měsíčně. Vždyť rodina musela před sedmi lety prodat starou felicii, aby synovi pomohla.

Ze skromného zázemí v Podlavicích tehdy Hamšík vyrostl, ale kam teď? Zkouška ve Spartě vyšla, táta však na dálku nenašel práci. A co Slovan Bratislava, který byl téměř před krachem, ale jméno má na Slovensku pořád nejlepší?

"Riskli jsme to a syna jsem jim koupil ze svého. Pětadvacet tisíc jsem dostal za auto a sto si půjčil," říká Hamšík starší. I když starší zase o tolik není, vždyť měl prvorozeného syna v osmnácti.

Risk vyšel. Po sedmi druholigových zápasech se Hamšík junior stěhoval za 1,5 milionu do Brescie. Premiéru v italské lize zažil, když mu bylo 17 let a 236 dní. Měsíční plat měl tehdy v přepočtu 65 tisíc. Teprve v Itálii začal velký příběh.

Chlapec se otrkal, získal sebevědomí, jako zelenáč dostal právo kopat penalty, koupil si první auto, extravagantní brýle, začal si vyčesávat kohouta na hlavě, nechal si udělat první tetování.

Ve středu ho v Praze určitě nepřehlédnete.

Pět hvězd současného Slovenska


Marek Hamšík (Neapol) Mladá ikona Neapole, přestupní částka se šplhá k miliardě korun. Vyhlásili ho nejlepším mladým hráčem italské ligy.

Martin Škrteľ (Liverpool) Potetovaný buldozer se vypracoval v jednoho z nejlepších stoperů anglické ligy. Přitom kariéru začínal nenápadně. Přes Prievidzu, Trenčín a Petrohrad.


Róbert Vittek (Lille) Po pěti letech v Norimberku potřeboval novou výzvu: loni přišla z Lille. Formu má, před týdnem skóroval proti Grenoblu.


Miroslav Karhan (Mohuč) Veterán, kapitán a rekordman v počtu startů, blíží se devadesátce. Byť hraje jen druhou německou ligu, jeho zkušenosti se do středu zálohy hodí.


Peter Pekarík (Wolfsburg) Nová krev: 22 let, dobrá rychlost a hodně energie. Náročný klubový trenér Magath o pravém obránci prohlásil: "Jednou se dostane do evropské špičky."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze